YZE Ana Sayfa   /   Devam Eden Ekosistem Projeleri   /  Akıllı Tarım, Gıda ve Hayvancılık Alanında Kabul Edilen Projeler Finans Teknolojileri Alanında Kabul Edilen Projeler

YZE

Akıllı Tarım, Gıda ve Hayvancılık Alanında Kabul Edilen Projeler

Yıldırım Plastik, Makine ve Kalıp İmalat Projesi

Proje Adı: Arıcılıkta Yapay Zekâ Tabanlı Polen Sınıflandırma Makinesi Tasarımı

Müşteri Kurum: Yıldırım Plastik Makine ve Kalıp İmalat İnşaat Turizm San. ve Tic. Ltd. Şti.

Proje Yürütücüsü: Yahya Zığındere

Konsorsiyum Üyeleri:

alinda-aricilik-logo-img

ankara-universitesi-logo-img

Günümüzde gıda endüstrisi, sağlıklı besinler olarak tanınan gıdalara yönelik tüketici talebi nedeniyle işlenmiş ürünlerden doğal gıdalara geri dönüyor. Arı poleni, vazgeçilmez besleyici ve tıbbi özelliklerinden dolayı doğal bir süper gıda olarak biliniyor. Ancak arı poleninin fiziko-kimyasal ve fonksiyonel özellikleri, botanik ve coğrafi kökene bağlı olarak büyük farklılıklar gösterir.

Projenin amacı, karışım polenlerden tek bitki poleni (monofloral) elde etmek için yapay zekâ tabanlı bir sınıflandırma makinası tasarlamaktır. Standart tek bitki poleni elde edilmesinde renge göre sınıflandırılma yapılması ve bu nedenle derin öğrenme tekniklerinden yararlanılması hedeflenmektedir. Standart tek bitki poleninin elde edilmesi ile, içeriği büyük ölçüde sabit arı poleninin gıda, tıp, farmakoloji, kozmetik gibi alanlarda daha geniş kullanım olanakları olacaktır. Bu proje ile bir yandan arıcıların polen üretimini teşvik ederek ülke potansiyelinden daha fazla yararlanılması, diğer yandan doğru, sürdürülebilir, belirli standartlarda hijyenik polen üretimi için eğitim de dâhil olmak üzere gerekli teknik altyapının oluşturulması amaçlanmaktadır.

Proje başarı ile tamamlandığında gerek geliştirilen polen tasnif makinesine gerekse hijyenik koşullarda hasat edildikten sonra tanımlanmış ve standardize edilmiş tek bitki polenine hem yurt içinden hem de AB ülkeleri başta olmak üzere yurt dışından önemli bir talep artışı olması beklenmektedir.

Menü

© 2023 TÜBİTAK BİLGEM | Her Hakkı Saklıdır.

sge

(SGE) Siber Güvenlik Enstitüsü

Ulusal siber güvenlik kapasitesinin arttırılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirmek amacıyla kurulan Siber Güvenlik Enstitüsü, siber güvenlik alanında araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütmekte; askeri kurumlara, kamu kurum ve kuruluşlarına ve özel sektöre çözüme yönelik projeler gerçekleştirmektedir.

Bugüne kadar başarı ile gerçekleştirdiği pek çok proje ile ülkemizde siber güvenlik bilgi birikimi ve taktik altya-pının oluşturulmasına önemli katkı yapan enstitümüzün ana faaliyet alanları güvenli yazılım geliştirme, sızma testleri ve zaafiyet analizleridir.

blank
6-yze kart logo

(YZE) Yapay Zekâ Enstitüsü

Yapay Zekâ Enstitüsü, TÜBİTAK merkez ve enstitüleri kapsamında sektörler’ ve araştırma alanlarını yatay olarak kesen ve yükselen teknoloji alanına doğrudan odaklı olarak kurulan ilk enstitü olma özelliğini taşımaktadır. Bu nedenle enstitünün hem açık yenilik ve birlikte geliştirme yaklaşımı, hem de yükselen teknoloji alanına odaklı olması itibariyle yenilikçi bir model teşkil etmektedir.

Yapay Zeka Enstitüsü, yapay zeka alanında çekirdek teknolojiler geliştirip, bu yenilikleri, mümkün olan en kısa sürede bilimin ön safiarından, sektörün kullanımına taşımayı hedefiemektedir. Yapay zekanın dönüştürücü potansiyeline odaklanarak, Türkiye’de yapay zeka tabanlı inovasyon, büyüme ve üretkenlik oluşturma ve sür-dürme çabalarına öncülük etme konusunda üzerine düşen görevleri sürdürecektir. Yapay zeka ekosistemi içinde yer alan diğer kuruluşlarla birlikte, Türkiye’deki sanayi ve kamu kurumlarıyla çalışarak, yapay zekanın kullanımının yaygınlaştırılması ve bu konuda uzmanlaşmış işgücü kaynağının artırılması öncelikli hedeflerindendir.

blank

BİLGEM Enstitülerini Laboratuvarlarını Teknolojilerini Ürünlerini Projelerini keşfedin.

Yetkinlik Merkezleri

MİLSEC 4 - Emniyetli IP Terminal

EMNİYETLİ IP TERMİNAL

MİLSEC-4 terminali, IP ağlarda yeni nesil güvenli haberleşme (ses, veri ve görüntü) için güncel bir çözüm sunarken kullanımda olan PSTN emniyetli telefonlar ile de PSTN ağlarda güvenli ses haberleşmesi uyumluluğunu koruyarak kesintisiz bir iletişim hizmeti
sağlamaktadır.

MİLSEC-4 terminallerinin konfigürasyon, gözetim ve yazılım güncelleme işlemleri Güvenlik Yönetim Merkezi (GYM) kullanılarak uzaktan emniyetli olarak gerçekleştirilir. MİLSEC-4 terminali ek bir cihaz gerektirmeden GYM ile kurduğu emniyetli iletişim aracılığıyla IP Ağdan Anahtar Yükleme (IPAAY) yeteneğine sahiptir.

MİLSEC-4 terminalleri MİLSEC-1A ve MİLSEC-2 telefonlarıyla birlikte işlerlik özelliğine sahiptir ve PSTN ağların yeni nesil IP ağlara kademeli dönüşümü sürecinde MİLSEC-1A ve MİLSEC-2 telefonlarının iletişim ağında kesinti olmadan değiştirilebilmesi imkanını sunmaktadır.

ÖZELLİKLER

  • PSTN ağlarda uçtan uca emniyetli ses haberleşmesi
  • IP ağlarda uçtan uca emniyetli ses, görüntü ve data iletimi
  • IP ağlarda NATO SCIP uyumluluğu
  • Ticari SIP ürünleri ile uyumluluk
  • MİLSEC1A ve MİLSEC2 emniyetli telefonlar ile birlikte çalışabilirlik
  • Milli ve AES kripto algoritmaları
  • Uzaktan yazılım güncelleme
  • Dokunmatik ekran ile kolay kullanım

Milli Savunma Bakanlığı Tarafından Verilecek Satış İznine Tabidir.

Geri Bildirim