Ana Sayfa   /   Yetkinliklerimiz  /   Kuantum Teknolojileri

BİLGEM

Kuantum Teknolojileri

Kuantum Teknolojileri

TÜBİTAK BİLGEM UEKAE bünyesinde geçmiş dönemlerde çalışılan çeşitli araştırma konusu başlıkları arasında kuantum enformasyon bilimi ve teknolojileri de yer almıştır. Bu çalışmalar dâhilinde kuantum kriptografi, kuantum rassal sayı üreteci (QRNG), seyreltilmiş lazer kaynağından elde edilen tek fotonlarla kuantum anahtar dağıtımı (QKD) ve kuantum hayalet görüntüleme (Quantum Ghost Imaging) konularını içeren ulusal ve uluslararası ölçekli projeler yürütülmüştür. UEKAE Elektro-Optik ve Lazer Sistemleri Laboratuvarı ve Test ve Değerlendirme Başkan Yardımcılığı imkânları, bu Ar-Ge çalışmaları ve sistem gösterimleri için altyapı olarak önemli oranda kullanılmıştır.

2023 yılı başlarında ise TÜBİTAK BİLGEM UEKAE çatısı altında Kuantum Teknolojileri Bölümü yeni bir birim olarak kurulmuştur. Bölümle birlikte, dünyada son dönemlerde büyük ilgi uyandıran kuantum teknolojileri alanında çağın gereksinimlerinin yakalanarak altyapı ve yetişmiş insan gücü birikiminin oluşturulması, Ar-Ge ve inovasyon oranı yüksek projelerin yürütülmesi ve hem sivil hem de askerî uygulamalar için kuantum teknolojileri tabanlı sistemler geliştirilmesi hedeflenmektedir. Kuantum Teknolojileri Bölümü, geniş bir yelpaze dâhilinde farklı çalışma konularını kapsama motivasyonuyla hareket etmektedir. Kuantum bilgisayar/hesaplama, kuantum haberleşme (kuantum kriptografi vb.), kuantum görüntüleme, kuantum algılama ve metroloji gibi başlıca alanlarda yapılacak çalışmalarla ve geliştirilecek sistemlerle ülkemizin, kuantum teknolojilerinde söz sahibi olmasına ve ilerlemesine önemli seviyede katkı sağlanması beklenmektedir.

kuantum-teknolojileri-img-1
blank

BİGA

 • Altına dayalı mahremiyet sağlayan dijital para sisteminin geliştirilmesi
 • Homomorfik şifreleme
 • Sıfır Bilgi İspatları
sge

(SGE) Siber Güvenlik Enstitüsü

Ulusal siber güvenlik kapasitesinin arttırılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirmek amacıyla kurulan Siber Güvenlik Enstitüsü, siber güvenlik alanında araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütmekte; askeri kurumlara, kamu kurum ve kuruluşlarına ve özel sektöre çözüme yönelik projeler gerçekleştirmektedir.

Bugüne kadar başarı ile gerçekleştirdiği pek çok proje ile ülkemizde siber güvenlik bilgi birikimi ve taktik altya-pının oluşturulmasına önemli katkı yapan enstitümüzün ana faaliyet alanları güvenli yazılım geliştirme, sızma testleri ve zaafiyet analizleridir.

blank
6-yze kart logo

(YZE) Yapay Zekâ Enstitüsü

Yapay Zekâ Enstitüsü, TÜBİTAK merkez ve enstitüleri kapsamında sektörler’ ve araştırma alanlarını yatay olarak kesen ve yükselen teknoloji alanına doğrudan odaklı olarak kurulan ilk enstitü olma özelliğini taşımaktadır. Bu nedenle enstitünün hem açık yenilik ve birlikte geliştirme yaklaşımı, hem de yükselen teknoloji alanına odaklı olması itibariyle yenilikçi bir model teşkil etmektedir.

Yapay Zeka Enstitüsü, yapay zeka alanında çekirdek teknolojiler geliştirip, bu yenilikleri, mümkün olan en kısa sürede bilimin ön safiarından, sektörün kullanımına taşımayı hedefiemektedir. Yapay zekanın dönüştürücü potansiyeline odaklanarak, Türkiye’de yapay zeka tabanlı inovasyon, büyüme ve üretkenlik oluşturma ve sür-dürme çabalarına öncülük etme konusunda üzerine düşen görevleri sürdürecektir. Yapay zeka ekosistemi içinde yer alan diğer kuruluşlarla birlikte, Türkiye’deki sanayi ve kamu kurumlarıyla çalışarak, yapay zekanın kullanımının yaygınlaştırılması ve bu konuda uzmanlaşmış işgücü kaynağının artırılması öncelikli hedeflerindendir.

blank

BİLGEM Enstitülerini Laboratuvarlarını Teknolojilerini Ürünlerini Projelerini keşfedin.

Yetkinlik Merkezleri

MİLSEC 4 - Emniyetli IP Terminal

EMNİYETLİ IP TERMİNAL

MİLSEC-4 terminali, IP ağlarda yeni nesil güvenli haberleşme (ses, veri ve görüntü) için güncel bir çözüm sunarken kullanımda olan PSTN emniyetli telefonlar ile de PSTN ağlarda güvenli ses haberleşmesi uyumluluğunu koruyarak kesintisiz bir iletişim hizmeti
sağlamaktadır.

MİLSEC-4 terminallerinin konfigürasyon, gözetim ve yazılım güncelleme işlemleri Güvenlik Yönetim Merkezi (GYM) kullanılarak uzaktan emniyetli olarak gerçekleştirilir. MİLSEC-4 terminali ek bir cihaz gerektirmeden GYM ile kurduğu emniyetli iletişim aracılığıyla IP Ağdan Anahtar Yükleme (IPAAY) yeteneğine sahiptir.

MİLSEC-4 terminalleri MİLSEC-1A ve MİLSEC-2 telefonlarıyla birlikte işlerlik özelliğine sahiptir ve PSTN ağların yeni nesil IP ağlara kademeli dönüşümü sürecinde MİLSEC-1A ve MİLSEC-2 telefonlarının iletişim ağında kesinti olmadan değiştirilebilmesi imkanını sunmaktadır.

ÖZELLİKLER

 • PSTN ağlarda uçtan uca emniyetli ses haberleşmesi
 • IP ağlarda uçtan uca emniyetli ses, görüntü ve data iletimi
 • IP ağlarda NATO SCIP uyumluluğu
 • Ticari SIP ürünleri ile uyumluluk
 • MİLSEC1A ve MİLSEC2 emniyetli telefonlar ile birlikte çalışabilirlik
 • Milli ve AES kripto algoritmaları
 • Uzaktan yazılım güncelleme
 • Dokunmatik ekran ile kolay kullanım

Milli Savunma Bakanlığı Tarafından Verilecek Satış İznine Tabidir.

Geri Bildirim