TÜBİTAK BİLGEM ve YİTAL A.Ş. Güç Birliği Yapıyor

-A +A

Yarı iletken ve benzeri teknolojik malzemeleri içeren mikro ve nano boyutlu aygıtlarla ilgili faaliyet göstermek amacıyla, yüzde 51'i ASELSAN'a, yüzde 29'u TÜBİTAK'a ve yüzde 20'si Savunma Sanayii Müsteşarlığı'na ait olmak üzere kurulan "YİTAL Mikroelektronik Sanayi ve Ticaret AŞ" ile TÜBİTAK BİLGEM arasında 9 Mayıs 2018 tarihinde iş birliği sözleşmesi imzalandı.

İmza törenine TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Prof.Dr.Hacı Ali Mantar ve İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Orhan Muratoğlu ile beraber BİLGEM’in üst düzey yöneticileri ve YİTAL A.Ş. Genel Müdürü Dr.Atakan Peker katıldı.

YİTAL A.Ş. GENEL MÜDÜRÜ ATAKAN PEKER: “ÇALIŞMALAR TEKNOLOJİK KABİLİYETLERİN GELİŞMESİNE ÖNCÜLÜK EDECEK”

YİTAL A.Ş. adına sözleşmeye imzalayan Dr. Atakan Peker, törende TÜBİTAK BİLGEM ile yapılan iş birliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bu çalışmaların Türkiye’de bir yarı iletken ve mikroelektronik sektörünün oluşmasına katkı yapacağını belirten Peker, yürütülecek çalışmaların teknolojik kabiliyetlerin geliştirilmesine öncülük edecek bir girişim olduğunu söyledi.

YİTAL A.Ş.’nin ilk etaptaki hedefleri arasında Türkiye’de tasarımı yapılan kritik öneme sahip mikroişlemcilerin yurtdışına çıkmasına gerek olmadan Türkiye içinde üretim, paketleme ve testini sağlamak olduğuna dikkat çeken Atakan Peker, “Yarıiletken ve mikroelektronik sektörünü milli bir ekosistem dahilinde düşünüyor ve ihtiyaç sahipleri de dahil bütün paydaşlar ile ortak hedefe doğru beraber çalışmayı arzuluyoruz. Bu bağlamda, TÜBİTAK BİLGEM ile yakın işbirliğini çok önemsiyoruz ve imzaladığımız protokolün bu yönde önemli bir adım olduğuna inanıyoruz” diye konuştu.

17 milyon 462 bin 500 lira sermaye ile kuruluşu tescil edilmiş olan YİTAL A.Ş.’nin, ticari bir şirket olarak “güvenilir yarı-iletken üretim evi” statüsünde yoluna devam etmesi hedefleniyor.

TÜBİTAK BİLGEM, YİTAL A.Ş. İLE BİRLİKTE YARI İLETKEN ÜZERİNDEKİ ÇALIŞMALARINI GENİŞLETECEK

Türkiye’nin yarı iletken teknolojilerinde sahada kullanılmak üzere tüm devre üretimi yapılan tek merkezi TÜBİTAK BİLGEM’in bünyesinde bulunuyor. 800 metrekarelik konumuyla tüm devre üretimi için gerekli olan tüm tasarımların mevcut olduğu laboratuvarda maske üretme, pul işleme, pul üzerinde test, kılıflama, devre testi ve yaşlandırma süreçlerinin tümü gerçekleştirilebiliyor.

İmzalanan anlaşma ile yarı iletken çalışmaları genişletilerek sürdürülecek.

Fotoğraflar

14.05.2018