TÜBİTAK BİLGEM KADEX 2018 Fuarı'na Katıldı

-A +A

TÜBİTAK BİLGEM, 23-26 Mayıs tarihlerinde, Kazakistan Cumhuriyeti Savunma ve Havacılık Sanayii Bakanlığı himayesinde bu yıl beşincisi düzenlenen KADEX 2018 Savunma Fuarı’na katıldı.

Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen fuarda Türkiye, Savunma Sanayii Müsteşarlığı(SSM)’nin koordinatörlüğünde özel sektör ve kamu kurumlarından 22 kurum ve kuruluşla yer aldı.

FUARDA 80 FARKLI ÜLKEDEN 100’Ü AŞKIN KURUM TEMSİL EDİLDİ

Türkiye Cumhuriyeti şimdiye kadar Kazakistan ile ikili işbirliği çerçevesinde askeri haberleşme sistemleri, görüntüleme sistemleri, silah, mühimmat ve atış kontrol sistemleri ve zırhlı araç projeleri gerçekleştirdi. Savunma alanında yürütülen bu işbirliğinin hava platformları, askeri eğitim altyapıları gibi alanlarda devam etmesi hedefleniyor. Ayrıca fuara en yüksek katılım da Türkiye tarafından sağlandı.

KADEX 2018’de 80 farklı ülkeden 100 ü aşkın heyet yer aldı.

TÜBİTAK BİLGEM STANDI YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

Savunma alanındaki tecrübesi ve geniş kapasitesiyle Astana’da yer alan TÜBİTAK BİLGEM’in standı fuar boyunca yoğun ilgi gördü. Kazakistan Savunma ve Havacılık Endüstrisi Bakanı Beibut Atamkulov, TÜBİTAK BİLGEM standını ziyaret ederek kriptoloji ve savunma ürünleri hakkında bilgi aldı. Ayrıca Kazakistan Silahlı Kuvvetleri Siber Güvenlik Komutanlığı ile Siber Güvenlik konularında görüşüldü.

Fuarda savunma sanayii şirketleri arasında ikili görüşmeler ve işbirlikleri de gerçekleştirildi.

Fotoğraflar

29.05.2018