TÜBİTAK BİLGEM ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı arasında ADVENT-MÜREN SYS ile AKYA Entegrasyonu Projesi İmza Töreni Gerçekleştirildi

-A +A

GÜR Sınıfı Denizaltılar için TÜBİTAK BİLGEM ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı arasında "ADVENT-MÜREN SYS ile AKYA Entegrasyonu Projesi" imzalandı.

İmza törenine, TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Dr. Ali Görçin, İstanbul Deniz İkmal Grup Komutanı İk.Alb. Onur Çamlı, Deniz Teknik Komutanı Müh.Alb. Cihat Eryiğit, Araştırma Merkezi Komutanı Müh.Alb. Mehmet Gökhan Metin ile birlikte Dz.K.K.lığı ve BİLGEM görevlileri  katılım sağladı. 

Geçtiğimiz dönemde MÜREN Savaş Yönetim Sistemi (SYS) ailesine sahip olan PREVEZE ve AY sınıfı denizaltılarımıza AKYA atış yeteneği kazandırılmıştı. İmzalanan bu yeni sözleşme ile söz konusu yetenek GÜR Sınıfı denizaltılarımıza da kazandırılmış olacak.

Bu Proje kapsamında ayrıca; su üstü gemilerimizde kullanılmakta olan ADVENT Savaş Yönetim Sistemi ile PREVEZE Sınıfı denizaltılarımız için TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen MÜREN Savaş Yönetim Sisteminden elde edilen tecrübe ve kazanımlar bir araya getirilerek ADVENT-MÜREN Savaş Yönetim Sistemi’nin temelleri atılmış olacak.

Her iki sistemin en güçlü ve gelişmiş yetenekleri bir araya getirilerek oluşturulacak ADVENT-MÜREN Savaş Yönetim Sistemi’nin GÜR sınıfı Yarı Ömür Modernizasyonu ve Milli Denizaltı projeleri başta olmak üzere tüm denizaltılarımızda kullanılması hedefleniyor.

Fotoğraflar

01.02.2023