TÜBİTAK BİLGEM, ICT PSP'de

-A +A

TÜBİTAK BİLGEM, Kalkınma Bakanlığı tarafından Ankara Vilayetler Evi’nde, Avrupa Birliği’nin bilişim alanındaki uygulama projelerinin desteklendiği Bilgi ve İletişim Teknolojileri Politika Destek Programı (ICT PSP) 2011 Yılı sonuçlarının duyurulması için düzenlenen törene katılan Kalkınma Bakanı Dr.Cevdet Yılmaz’dan ödülünü aldı. 

TÜBİTAK BİLGEM, Avrupa Birliği’nin bilişim alanındaki temel mali destek programı olan ICT PSP’de STORK 2.0 projesi ile yer alıyor. 19 ülkeden 62 kurumun katıldığı STORK 2.0 projesi, AB üye ülkeleri arasında ortak bir kimlik tanıma ve doğrulama ortamı oluşturmayı hedefliyor. STORK 2.0 projesi kapsamında geliştirilecek ortak altyapılar sayesinde sınır ötesi elektronik uygulamalarda Elektronik Kimlikler kullanılarak güvenli kimlik doğrulama sağlanacak. Projede geliştirilen altyapılar, ortak pilot uygulamalarda denenecek ve AB çapında yaygınlaştırmaya yönelik tecrübeler elde edilecek.

T.C. Kimlik Kartı projesine ilişkin çalışmalar da TÜBİTAK BİLGEM bünyesinde yürütülüyor. Bu noktada, TÜBİTAK BİLGEM, ülkemizin yetkin kurumu olarak öne çıkıyor.

26.08.2011