Millî Hava Trafik Kontrol Simülatörü “atcTRsim”in Kabulü Gerçekleştirildi

-A +A

Millî imkânlarla Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ve TÜBİTAK işbirliği çerçevesinde geliştirilen Milli Hava Trafik Kontrol Simülatörünün (atcTRsim), Esenboğa Havalimanı Eğitim ve Simülatör Tesislerine kurulumu başarıyla tamamlandı.

İlk millî Hava Trafik Kontrol Simülatörü unvanına sahip olan atcTRsim sisteminde, Yaklaşma / Yol Kontrol Radar Simülatörü ve 360 derece görselliğe sahip Meydan Kontrol Simülatörü yer alıyor. Simülatörler aynı zamanda eşlenik olarak çalışabiliyor. HAVELSAN’ın simülatör alanındaki teknolojik altyapı ve tecrübesi ile katkı sağladığı projede Türkiye’de ilk kez arkadan yansıtmalı 360 derece Meydan Kontrol Simülatörü gerçekleştirilmiş oldu.  

Yaklaşma / Yol Kontrol Radar Simülatörü aynı anda Planlama ve Uygulama olmak üzere 8 adet kontrolör çalışma pozisyonu ile 8 adet hayali pilot pozisyonu kapasitesine sahip. Meydan Kontrol Simülatörü ise 360 derece Kule ortamı ve 8 adet hayali pilot pozisyonu kapasitesine sahip. 

atcTRsim genişleyebilir bir yapıda tasarlanmış olup, sisteme yeni havalimanlarının üç boyutlu modelleri ve hava sahası üzerinde yapılacak değişiklikler yerli imkanlar ile kolayca kazandırılabiliyor.

Simülatör sistemi Temel Hava Trafik Kontrolör eğitimlerinin yanı sıra; gerektiğinde ileri düzey Hava Trafik Kontrolör eğitimleri ve hava sahası yapılanma/modifikasyon çalışmalarında da kullanılabilecek. atcTRsim Simülatörünün Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ve TÜBİTAK Ar-Ge işbirliği çerçevesinde geliştirilmiş olması ve HAVELSAN’ın kurulum çalışmalarını gerçekleştirmesiyle, ülkemizin bu alanda dışa bağımlılığını azaltma yönünde önemli bir aşama sağlanmıştır.

 

Fotoğraflar

02.03.2017