1. Ulusal Blokzincir Çalıştayı 2018, Ankara'da Yapıldı

-A +A

TÜBİTAK BİLGEM tarafından organize edilen 1.Ulusal Blokzincir Çalıştayı Ankara’da gerçekleştirildi. Çalıştay kamudan özel sektöre, akademiden uluslararası şirket temsilcilerine kadar bu ekosistemin birçok aktörünü bir araya getirdi.

TÜBİTAK BAŞKANI PROF. DR.  HASAN MANDAL: “DÜNYA’DA Kİ TEKNOLOJİK GELİŞMELER BLOKZİNCİR ALTINDA ŞEKİLLENİYOR”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan çalıştayda açılış konuşması TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal tarafından yapıldı. Blokzincirin gelecekte ülkelerin var olup olmama kaderlerini etkileyecek çok ciddi ve önemli bir teknoloji olduğunu belirten TÜBİTAK Başkanı, "Dünyadaki teknolojik gelişmeler blokzincir alanında şekilleniyor. Türkiye'nin de bu ekosisteme dahil olması ve dijital birlikte yer alması için uluslararası iş birlikleri kurarak, teknoloji ve finans sektörleriyle entegrasyon yapılması gerekiyor" dedi.

Günümüzde iş birliğine yönelik bilgi ve dijitalleşmeyi ise blokzinciri ifade ettiğini söyleyen Prof. Dr. Hasan Mandal, “Dünyada blokzincirin gündeminde de finans sektörünün yanında eğitim, hukuk, sağlık sektöründe kullanım var. Bu noktada Türkiye, dijitalleşmede dünyayla eş zamanlı hareket ediyor" diye konuştu.

Blokzincirin, gelecekte ülkelerin var olup olmama kaderlerini etkileyecek çok ciddi ve önemli bir teknoloji olduğunun altını çizen Prof. Dr. Mandal, "Blokzincir, kripto paraların altyapısını oluşturmasının da ötesinde, tıpkı yapay zeka gibi pek çok alanda karşımıza çıkacak dedi.

BİLGEM BAŞKAN YARDIMCISI ORHAN MURATOĞLU: “BLOKZİNCİR İNTERNETİN İCADI KADAR ÖNEMLİ BİR OLAY”

TÜBİTAK BİLGEM Başkan Yardımcısı Orhan Muratoğlu ise konuşmasında blokzincir hakkında önemli bilgiler verdi.

Muratoğlu konuşmasında BİLGEM’in bilişim, savunma, E-Devlet, bilgi güvenliği ve siber güvenlik alanlarında ülkemizin ihtiyacı olan politikaları, rehberleri ve öncü teknolojileri geliştirdiğini belirterek, özellikle son 2 yıldır artan bir ölçekte, özel sektör ve vakıf şirketlerine, teknoloji ve yetenek transferi yaptığını söyledi. Blokzincirin internetin icadı kadar önemli bir olgu olduğuna da dikkat çeken BİLGEM Başkan Yardımcısı, “Bu konudaki amacımız diğer teknolojilerde de olduğu gibi, isteyen tüm kuruluşlara burada edindiğimiz yetenekleri ve tecrübeleri paylaşmak, yeni işbirlikleri yapmak” dedi

DOÇ. DR. MEHMET SABIR KİRAZ KATILIMCILARLA BLOKZİNCİR TEKNOLOJİSİNİN DETAYLARINI PAYLAŞTI

Çalıştayda TÜBİTAK BİLGEM Blokzincir Araştırma Laboratuvarı Direktörü Doç. Dr. Mehmet Sabır Kiraz da bir sunum gerçekleştirdi. Konuşmasında blokzincir teknolojisinin büyük yararlarının dışında yaygınlaşması önünde bulunan ölçeklenebilirlik gibi teknolojik engellerden bahseden Mehmet Sabır Kiraz bu konularda daha derin araştırma ve geliştirme yapılması gerektiğini belirtti. Özellikle kripto paraların güvenlik ve mahremiyeti hakkında detaylı bilgiler paylaşarak mahremiyet kavramının blokzincir teknolojisindeki önemi ve potansiyel riskleri üzerine gerçekleştirdiği konuşmasında mevcut durumu ve TÜBİTAK’ın konu hakkında yürüttüğü çalışmaları katılımcılara anlattı.

TÜBİTAK BİLGEM Blokzincir Araştırma Laboratuvarı Direktör Yardımcı Özer Koray Akdemir çalıştayda “Kim Bu Satoshi?” başlıklı popüler konuşmasıyla, Bitcoin’in yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto’nun gerçekte kim/kimler olabileceği konusuna değindi. Konunun tarihçesini detaylı bir şekilde anlatan Özer Koray Akdemir bu konseptin bitcoinle ortaya çıkmadığını, 1982’den itibaren çalışılan bir akademik alan olduğunu belirtti. Başlangıçta sadece bitcoin olarak başlayan bu sürecin akıllı kontratlar ile beraber bitcoinden tamamen bağımsız olarak teknolojik gelişimine devam ettiğini vurguladı.

DÜNYACA ÜNLÜ İSİMLER SUNUMLAR GERÇEKLEŞTİRDİ

1.Ulusal Blokzincir Çalıştayı Neo Smart Economy’nin AR-GE Müdürü Malcolm Lerider’dan Cardano-ADA’nın mimari tasarımcılarından Dr. Peter Gazi’ye, ve Universa’nın kurucularından olan Alexander Borodich’ten Bağımsız NEO geliştiricisi Michael Herman’a kadar blokzincir alanında uzman dünyaca ünlü isimleri de bir araya getirdi.

Çalıştayın ilk günü gerçekleşen programlarda sunum yapan NEO Smart Economy AR-GE Müdürü Malcolm Lerider, blokzincir teknolojisinin gelecekteki önemine değinerek hayatımızda nasıl bir yer alacağını anlattı. Teknolojinin güvenilirliğinin maliyetleri nasıl etkileyeceğine dair detaylı sunum yapan Lerider, NEO’nun çalışmalarını ve blokzincir uygulamalarını görsel sunum olarak katılımcılarla paylaştı.

Çalıştay kapsamında bağımsız NEO Geliştiricisi Michael Herman da örnek akıllı kontrat yazılım çalışması ile 240 katılımcıya NEO platformu üzerinde uygulamalı olarak uygulamalı eğitim verdi. Herman üç saatlik eğitimden sonra katılımcıların sorularını yanıtladı. Bu eğitime katılanlara sertifika verildi.

PANELLERDE BLOKZİNCİR TEKNOLOJİSİNİN EKONOMİK BOYUTU ELE ALINDI

Çalıştay içerisinde birçok farklı iş alanından yetkin kişilerin konuşmacı olarak katılımıyla blokzincir teknolojisinin ekonomik ve finansal boyutları da tartışıldı.

TÜBİTAK BİLGEM Başkan Yardımcısı Orhan Muratoğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleşen panele Takas Bank Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Arıkan, Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdür Yardımcısı Celal Cündüoğlu, KPMG Türkiye Şirket Ortağı ve Bilgi Sistemleri Risk Yönetimi Bölüm Başkanı Sinem Cantürk, Garanti Bankası Yenilikçi Dijital Servisler Yöneticisi Işık İlhan ve MOBILSIAD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kerem Alkin katıldı. “Ekonomi ve Finansta Blokzincir’in Etkileri” konulu panelde blokzincir teknolojisinin güvenilirliği, gizliliği, ekonomik boyutları ve piyasaya etkileri ve sistemin güvenliği gibi bir çok konu tartışıldı.
 

KATILIMCILARIN ÖNERDİĞİ BİLDİRİLER SUNULDU

TÜBİTAK BİLGEM’e çalıştayda sunulmak üzere toplam 57 bildiri başvurusu yapıldı. Seçilen bildiriler arasından kabul edilenler, hazırlayan katılımcılar tarafından çalıştayda sunuldu. Gönderilen tüm bildiriler Blokzincir web sitesinden de yayımlandı.

KAMUDA BİR İLK OLAN ÇALIŞTAY TÜRKİYE’NİN BU ALANDAKİ KİLOMETRE TAŞI OLACAK

TÜBİTAK BİLGEM tarafından gerçekleştirilen ve farklı alanlardan birçok temsilciyi bir araya getiren 1.Ulusal Blokzincir Çalıştayı, kamu alanında blokzincir konusunda ilk program olma özelliğini taşıyor.

Ülkemizin başta ekonomik güvenlik olmak üzere kıymetli kaynaklarının korunmasının anlaşılmasında bir kilometre taşı olan çalıştayın ardından Türkiye’nin bu alandaki yol haritasını belirleneceği detaylı bir rapor hazırlanacağı belirtildi.

Çalıştayın özet sonuç raporu web sitemizde yayınlanacaktır.

Özet raporu için lütfen tıklayınız.

 

Fotoğraflar

13.04.2018