Ana Sayfa   /   Projeler ve Programlar

Millî Üretim Entegre Su Altı Savaş Yönetim Sistemi – Ay Sınıfı (MÜREN-AY)

müren-ay-projesi-img-1

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu, Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (TÜBİTAK BİLGEM) arasında 2015 yılında imzalanan iş birliği protokolü doğrultusunda MÜREN SYS Programı oluşturulmuştur. Programın ilk projesi MÜREN SYS AY Sınıfı Uygulaması Projesi’dir. Sistem mühendisliği süreçlerine uygun olarak, modern ağır torpido (DM2A4) atış yeteneğini millî imkânlarla Deniz Kuvvetleri Komutanlığının sahip olduğu iki adet AY Sınıfı denizaltına [TCG DOĞANAY (S-351) ve TCG DOLUNAY (S-352)] kazandıran bir sistem geliştirilmiştir. Proje kapsamında geliştirilecek sistem ile AY Sınıfı denizaltılara aşağıdaki imkân ve kabiliyetler kazandırılmıştır:
• Envanterde mevcut DM2A4 torpidosunun atılma kabiliyeti,
• MİLPAS, ED ile Hücum ve Seyir Periskopları verileri ile İz Yönetimi de dâhil olmak üzere özgün Hedef Hareket Analizi (TMA),
•DM2A4 torpidosu için geliştirilecek olan özel bir Silah Kontrol Birimi ile TMA Biriminin başta PREVEZE ve GÜR sınıfı Yarı Ömür Modernizasyonları ile Millî Denizaltılara adapte edilerek kullanılması.

 

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu, Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (TÜBİTAK BİLGEM) arasında 2015 yılında imzalanan iş birliği protokolü çerçevesinde MÜREN SYS Programı başlatılmıştır. Bu programın ilk projesi, MÜREN SYS AY Sınıfı Uygulaması Projesi’dir. Sistem mühendisliği süreçlerine uygun olarak, millî kaynaklarla Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait TCG DOĞANAY (S-351) ve TCG DOLUNAY (S-352) olmak üzere iki adet AY Sınıfı denizaltıya modern ağır torpido (DM2A4) atış yeteneği kazandıran bir sistem geliştirilmiştir. Proje kapsamında geliştirilen sistem ile AY Sınıfı denizaltılara, envanterde mevcut DM2A4 torpidosunun atılma kabiliyeti; MİLPAS, ED ile Hücum ve Seyir Periskopları verileri ile İz Yönetimi de dâhil olmak üzere özgün Hedef Hareket Analizi (TMA) yeteneği; DM2A4 torpidosu için özel olarak geliştirilen bir Silah Kontrol Birimi ve TMA Biriminin PREVEZE ve GÜR sınıfı Yarı Ömür Modernizasyonları ile Millî Denizaltılara entegre edilerek kullanılması imkân ve kabiliyetleri kazandırılmıştır.

BİLGEM Enstitülerini Laboratuvarlarını Teknolojilerini Ürünlerini Projelerini keşfedin.

Yetkinlik Merkezleri

MİLSEC 4 - Emniyetli IP Terminal

EMNİYETLİ IP TERMİNAL

MİLSEC-4 terminali, IP ağlarda yeni nesil güvenli haberleşme (ses, veri ve görüntü) için güncel bir çözüm sunarken kullanımda olan PSTN emniyetli telefonlar ile de PSTN ağlarda güvenli ses haberleşmesi uyumluluğunu koruyarak kesintisiz bir iletişim hizmeti
sağlamaktadır.

MİLSEC-4 terminallerinin konfigürasyon, gözetim ve yazılım güncelleme işlemleri Güvenlik Yönetim Merkezi (GYM) kullanılarak uzaktan emniyetli olarak gerçekleştirilir. MİLSEC-4 terminali ek bir cihaz gerektirmeden GYM ile kurduğu emniyetli iletişim aracılığıyla IP Ağdan Anahtar Yükleme (IPAAY) yeteneğine sahiptir.

MİLSEC-4 terminalleri MİLSEC-1A ve MİLSEC-2 telefonlarıyla birlikte işlerlik özelliğine sahiptir ve PSTN ağların yeni nesil IP ağlara kademeli dönüşümü sürecinde MİLSEC-1A ve MİLSEC-2 telefonlarının iletişim ağında kesinti olmadan değiştirilebilmesi imkanını sunmaktadır.

ÖZELLİKLER

  • PSTN ağlarda uçtan uca emniyetli ses haberleşmesi
  • IP ağlarda uçtan uca emniyetli ses, görüntü ve data iletimi
  • IP ağlarda NATO SCIP uyumluluğu
  • Ticari SIP ürünleri ile uyumluluk
  • MİLSEC1A ve MİLSEC2 emniyetli telefonlar ile birlikte çalışabilirlik
  • Milli ve AES kripto algoritmaları
  • Uzaktan yazılım güncelleme
  • Dokunmatik ekran ile kolay kullanım

Milli Savunma Bakanlığı Tarafından Verilecek Satış İznine Tabidir.

Geri Bildirim