AKYA Torpidosu MÜREN PREVEZE'ye Entegre Ediliyor

-A +A

Türkiye’nin büyüyen savunma sanayisi, TÜBİTAK BİLGEM’in önemli katkılarıyla denizlerimizin savunması için özgün ve yerli çözümler üretmeye ve büyüyerek güçlenmeye devam ediyor.

Denizaltı savaş yönetim sistemlerinde yurtdışına olan bağımlılığımızın sona erdirilmesi maksadıyla, Deniz Kuvvetleri envanterinde bulunan dört adet Preveze Sınıfı Denizaltımız, TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen “MÜREN PREVEZE Savaş Yönetim Sistemi (SYS)” ile modernize ediliyor. 1 Ağustos 2017 tarihinde imzalanan MÜREN PREVEZE SYS projesi kapsamında; 20 farklı sensör ve seyir sistemi ile entegrasyon sağlanması, sonar sinyal işleme, hedef hareketi analizi, gemi navigasyonu ve modern ağır sınıf torpido atabilme başta olmak üzere çeşitli kabiliyetler ARMERKOM iş birliği ve savunma sanayi firmalarımızın katkıları ile TÜBİTAK BİLGEM mühendisleri tarafından geliştirilmeye devam ediyor.
 

AKYA İLE MİLLİ SUALTI SAVAŞ YÖNETİM SİSTEMİNE MİLLİ AĞIR TORPİDO ATEŞLEME YETENEĞİ KAZANDIRILACAK

Elde edilen özelliklere yenilerini eklemek amacıyla 08 Mart 2021 tarihinde İstanbul Deniz İkmal Grup Komutanlığı ve TÜBİTAK BİLGEM arasında MÜREN PREVEZE SYS - Akya Torpidosu Entegrasyonu Projesi imzalandı. Bu projeyle birlikte ROKETSAN tarafından geliştirilen ilk yerli ve milli ağır sınıf torpidosu olan AKYA, MÜREN PREVEZE SYS’ye entegre edilerek milli savaş yönetim sistemimize, milli torpido ateşleme yeteneği kazanılmış olacak.

İlk Preveze Sınıfı Denizaltı için fabrika kabul testleri tamamlanan MÜREN SYS’nin gemiye yerleşimi için ise çalışmalar devam ediyor. İlk geminin bu yıl içerisinde deniz kabul testlerini tamamlamasının ardından MÜREN SYS ile elde edilen kazanımlar ayrıca Milli Denizaltı geliştirme çalışmalarına da altyapı teşkil edecek.

18.03.2021