SGE Ana Sayfa   /   Laboratuvarlar   /   SGE Laboratuvarları

LABORATUVARLAR

Siber Güvenlik Enstitüsü Laboratuvarları

BİLGEM bünyesindeki birbirinden değerli laboratuvarlar, Ar-Ge ruhunu besleyen nezih çalışma ortamları ve modern cihazların yanı sıra aynı ulusal hedeflere odaklanmış ilham verici bilim insanları ile bir arada bulunma ayrıcalığını da sunmaktadır.

IoT Güvenlik Analizi Laboratuvarı

IoT Güvenlik Analizi Laboratuvarı, internete bağlı cihazlar için güvenlik testleri yapmak ve bu cihazlardaki güvenlik açıklarını tespit etmek amacıyla tasarlanmış bir test ortamıdır. Laboratuvar, IoT cihazlarındaki potansiyel güvenlik açıklarını tespit etmek, çeşitli alanlarda güvenlik testleri gerçekleştirerek cihazların güvenliğini artırmak ve saldırıların önlenmesine yardımcı olmak amacıyla kullanılmaktadır.

IoT Güvenlik Analizi Laboratuvarı, çeşitli IoT cihazlarının test edilebileceği bir ortam sağlar. Bu cihazlar arasında, akıllı ev cihazları, tıbbi cihazlar, endüstriyel kontrol sistemlerinde kullanılan cihazlar gibi birçok cihaz bulunmaktadır. İnternete bağlı cihazlar, birçok farklı protokol ve teknoloji kullanarak birbirleriyle iletişim kurabilmektedir. Güvenlik araştırmacılarımız, IoT Güvenlik Analizi Laboratuvarı’nda, bu iletişimlerin güvenliğini test etmek için çeşitli senaryoları simüle etmektedir.

TÜBİTAK BİLGEM Siber Güvenlik Enstitüsü bünyesinde bulunan IoT Güvenliği Laboratuvarı, bir IoT cihazın yaygın olarak kapsayabileceği bütün alanlarda güvenlik testi imkânı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu alanlar başlıca olarak “Donanım Güvenliği Testleri”, “Firmware Analizleri”, “Uygulama Güvenliği Testleri” ve “Radyo Frekans Protokol Testleri” şeklinde özetlenebilir.

Laboratuvar, bahsi geçen alanlarda bütün teknik yeterliliğiyle hizmet vermeyi sürdürürken gelişen teknoloji ile beraber test cihaz yelpazesini de sürekli olarak yenilemektedir.

sge

(SGE) Siber Güvenlik Enstitüsü

Ulusal siber güvenlik kapasitesinin arttırılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirmek amacıyla kurulan Siber Güvenlik Enstitüsü, siber güvenlik alanında araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütmekte; askeri kurumlara, kamu kurum ve kuruluşlarına ve özel sektöre çözüme yönelik projeler gerçekleştirmektedir.

Bugüne kadar başarı ile gerçekleştirdiği pek çok proje ile ülkemizde siber güvenlik bilgi birikimi ve taktik altya-pının oluşturulmasına önemli katkı yapan enstitümüzün ana faaliyet alanları güvenli yazılım geliştirme, sızma testleri ve zaafiyet analizleridir.

blank
6-yze kart logo

(YZE) Yapay Zekâ Enstitüsü

Yapay Zekâ Enstitüsü, TÜBİTAK merkez ve enstitüleri kapsamında sektörler’ ve araştırma alanlarını yatay olarak kesen ve yükselen teknoloji alanına doğrudan odaklı olarak kurulan ilk enstitü olma özelliğini taşımaktadır. Bu nedenle enstitünün hem açık yenilik ve birlikte geliştirme yaklaşımı, hem de yükselen teknoloji alanına odaklı olması itibariyle yenilikçi bir model teşkil etmektedir.

Yapay Zeka Enstitüsü, yapay zeka alanında çekirdek teknolojiler geliştirip, bu yenilikleri, mümkün olan en kısa sürede bilimin ön safiarından, sektörün kullanımına taşımayı hedefiemektedir. Yapay zekanın dönüştürücü potansiyeline odaklanarak, Türkiye’de yapay zeka tabanlı inovasyon, büyüme ve üretkenlik oluşturma ve sür-dürme çabalarına öncülük etme konusunda üzerine düşen görevleri sürdürecektir. Yapay zeka ekosistemi içinde yer alan diğer kuruluşlarla birlikte, Türkiye’deki sanayi ve kamu kurumlarıyla çalışarak, yapay zekanın kullanımının yaygınlaştırılması ve bu konuda uzmanlaşmış işgücü kaynağının artırılması öncelikli hedeflerindendir.

blank

BİLGEM Enstitülerini Laboratuvarlarını Teknolojilerini Ürünlerini Projelerini keşfedin.

Yetkinlik Merkezleri

MİLSEC 4 - Emniyetli IP Terminal

EMNİYETLİ IP TERMİNAL

MİLSEC-4 terminali, IP ağlarda yeni nesil güvenli haberleşme (ses, veri ve görüntü) için güncel bir çözüm sunarken kullanımda olan PSTN emniyetli telefonlar ile de PSTN ağlarda güvenli ses haberleşmesi uyumluluğunu koruyarak kesintisiz bir iletişim hizmeti
sağlamaktadır.

MİLSEC-4 terminallerinin konfigürasyon, gözetim ve yazılım güncelleme işlemleri Güvenlik Yönetim Merkezi (GYM) kullanılarak uzaktan emniyetli olarak gerçekleştirilir. MİLSEC-4 terminali ek bir cihaz gerektirmeden GYM ile kurduğu emniyetli iletişim aracılığıyla IP Ağdan Anahtar Yükleme (IPAAY) yeteneğine sahiptir.

MİLSEC-4 terminalleri MİLSEC-1A ve MİLSEC-2 telefonlarıyla birlikte işlerlik özelliğine sahiptir ve PSTN ağların yeni nesil IP ağlara kademeli dönüşümü sürecinde MİLSEC-1A ve MİLSEC-2 telefonlarının iletişim ağında kesinti olmadan değiştirilebilmesi imkanını sunmaktadır.

ÖZELLİKLER

  • PSTN ağlarda uçtan uca emniyetli ses haberleşmesi
  • IP ağlarda uçtan uca emniyetli ses, görüntü ve data iletimi
  • IP ağlarda NATO SCIP uyumluluğu
  • Ticari SIP ürünleri ile uyumluluk
  • MİLSEC1A ve MİLSEC2 emniyetli telefonlar ile birlikte çalışabilirlik
  • Milli ve AES kripto algoritmaları
  • Uzaktan yazılım güncelleme
  • Dokunmatik ekran ile kolay kullanım

Milli Savunma Bakanlığı Tarafından Verilecek Satış İznine Tabidir.

Geri Bildirim