Ana Sayfa   /   Projeler ve Programlar

Safir Posta (KurumNet)

safir-posta-kurumnet-img-1

Safir Posta; güvenli e-posta alışverişi, anlık mesajlaşma, video konferans, takvim ve görev takip işlevlerini bir arada sunan bir üretkenlik çözümüdür. Tamamen millî kaynaklarla geliştirilmiş ürün ailesi Safir Posta’nın geliştirme sürecinde uluslararası standartlara uyum sağlanmış, aynı zamanda ulusal ihtiyaçlar gözetilmiştir. Safir Posta bütünleşik çalışan birçok yazılım bileşeni içermektedir. Kullanıcılar arasında e-postaları iletmek ve muhafaza etmekle görevli SMTP/IMAP/POP3 standartlarına uygun “Mesaj Aktarma Sunucusu,” kullanıcı bilgilerinin merkezî olarak saklandığı LDAP standardına uygun “Dizin Sistemi Sunucusu” ve son kullanıcıların e-posta hazırlamasına, görüntülemesine imkân veren “Mesajlaşma İstemcisi” (web, Outlook ve masaüstü sürümleri mevcuttur) temel bileşenlerdir.

CalDAV sunucusu ve iMIP standardını gerçekleyen paylaşılabilir takvim ortamı, XMPP üzerinden canlı sohbet sistemi, çeşitli video konferans sistemleri ile entegrasyon yeteneği, çok faktörlü kimlik doğrulama, platform bağımsız çalışabilme özelliklerine sahiptir. Kullanıcılar arasında imzalı ve şifreli mesajlaşmaya imkân vermektedir.

Safir Posta ile; güçlü kimlik doğrulama, hat güvenliği, erişim denetimi, denetim günlüğü ve mesaj güvenliği gibi güvenlik işlevleri sağlanmaktadır. Ayrıca, uzaktan merkezî olarak yönetilebilen sunucu bileşenleri vasıtasıyla yedekleme, yedekten dönme ve iş sürekliliği gibi işlevler desteklenmektedir. Bu yeteneklere ek olarak, TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen MA3 ürün ailesine (ESYA, Dirak HSM) entegre olacak şekilde imzalı/şifreli mesaj gönderebilme özelliklerine sahiptir.

Bunlara ek olarak, TÜBİTAK BİLGEM tarafından millî olarak geliştirmiş olan Safir Depo ve AKİS destekli akıllı kart gibi bileşenlerle birlikte çalışabilmektedir. Bu sayede, herhangi bir yabancı yazılıma ihtiyaç duymadan güvenli ve güvenilir bir e-posta iletişimi sağlamaktadır. KurumNet adıyla 2017’de başlayan Safir Posta TÜBİTAK BİLGEM kurumsal mesajlaşma sistemi olarak, yaklaşık 2.000 kullanıcı tarafından kullanılmaktadır. Kurumlara özgü ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak ek geliştirmeler de yapılabilmektedir. Safir Posta, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) himayesinde idame edilen SAVNET altyapısında güvenli mesajlaşma amacıyla kullanılmaktadır. Kurumlarda yaygınlaştırma çalışmaları devam etmektedir.

Detaylı bilgi için https://kurumnet.bilgem.tubitak.gov.tr/

BİLGEM Enstitülerini Laboratuvarlarını Teknolojilerini Ürünlerini Projelerini keşfedin.

Yetkinlik Merkezleri

MİLSEC 4 - Emniyetli IP Terminal

EMNİYETLİ IP TERMİNAL

MİLSEC-4 terminali, IP ağlarda yeni nesil güvenli haberleşme (ses, veri ve görüntü) için güncel bir çözüm sunarken kullanımda olan PSTN emniyetli telefonlar ile de PSTN ağlarda güvenli ses haberleşmesi uyumluluğunu koruyarak kesintisiz bir iletişim hizmeti
sağlamaktadır.

MİLSEC-4 terminallerinin konfigürasyon, gözetim ve yazılım güncelleme işlemleri Güvenlik Yönetim Merkezi (GYM) kullanılarak uzaktan emniyetli olarak gerçekleştirilir. MİLSEC-4 terminali ek bir cihaz gerektirmeden GYM ile kurduğu emniyetli iletişim aracılığıyla IP Ağdan Anahtar Yükleme (IPAAY) yeteneğine sahiptir.

MİLSEC-4 terminalleri MİLSEC-1A ve MİLSEC-2 telefonlarıyla birlikte işlerlik özelliğine sahiptir ve PSTN ağların yeni nesil IP ağlara kademeli dönüşümü sürecinde MİLSEC-1A ve MİLSEC-2 telefonlarının iletişim ağında kesinti olmadan değiştirilebilmesi imkanını sunmaktadır.

ÖZELLİKLER

  • PSTN ağlarda uçtan uca emniyetli ses haberleşmesi
  • IP ağlarda uçtan uca emniyetli ses, görüntü ve data iletimi
  • IP ağlarda NATO SCIP uyumluluğu
  • Ticari SIP ürünleri ile uyumluluk
  • MİLSEC1A ve MİLSEC2 emniyetli telefonlar ile birlikte çalışabilirlik
  • Milli ve AES kripto algoritmaları
  • Uzaktan yazılım güncelleme
  • Dokunmatik ekran ile kolay kullanım

Milli Savunma Bakanlığı Tarafından Verilecek Satış İznine Tabidir.

Geri Bildirim