Ana Sayfa   /   Projeler ve Programlar

Safir Depo

safir-depo-img-1

Safir Depo, TÜBİTAK BİLGEM Bulut Bilişim ve Büyük Veri Araştırma Laboratuvarı (B3LAB) tarafından geliştirilen millî ve güvenli bulut nesne depolama uygulamasıdır. Safir Depo üzerinde depolanan dosyalarınıza akıllı telefonlar, tabletler veya bilgisayarlar aracılığıyla internet üzerinden her an her yerden ulaşabilirsiniz.
Safir Depo’ya yüklenen doküman, ses, fotoğraf, video gibi her tür dosya üzerinde klasörleme, taşıma, yeniden adlandırma gibi dosya işlemleri yapılabilmesinin yanı sıra, ofis dokümanlarında çevrim içi görüntüleme, düzenleme ve versiyonlama yapılabilmekte, paylaşım özelliği sayesinde Safir Depo’da bulunan dosya/klasörler istenilen herkesle kolayca paylaşılabilmektedir.
Safir Depo, ticari alternatiflerinde de görülebileceği üzere “Hizmet olarak Yazılım (SaaS – Software as a Service)” yöntemiyle kullanılabileceği gibi, kurumların kendilerine özel bulutları üzerine kurulum yaparak hizmet verme imkânı da sunmaktadır. Özel bulut (private cloud) seçeneği ile Safir Depo, bulut depolama yazılımlarının yüksek ve kolay erişilebilirlik özelliklerini sağlamaya devam eder. Diğer taraftan müşterilerin kendi veri merkezlerinde tutulan sunuculara kurulum yapılarak kullanıcıların dosyalarının kurum içerisinde depolanmasını sağlar.
Tamamen açık kaynak kodlu yazılımlar ve kütüphaneler üzerine geliştirilen Safir Depo, yüksek hesaplama veya depolama kapasiteli özel donanımlar gerektirmemekte, standart sunucular üzerinde çalışabilmekte, yatayda ölçeklenebilir özelliği sayesinde kapasite artışlarına esnek şekilde ayak uydurabilmektedir. Orta ve büyük ölçekli kurulumlarda yük dengeleyici özelliğiyle atanan kaynakları efektif olarak kullanabilir ve müşterilerine veri merkezinden yazılım konfıgürasyonuna kadar, “Tek Nokta Hatası (Single Point of Failure)” içermeyecek şekilde, tavsiye mimariler sunar. Bu sayede hizmet kesintisi ihtimalini en aza indirgeyerek bulut bilişimin “yüksek erişilebilirlik” özelliğini karşılar.

BİLGEM Enstitülerini Laboratuvarlarını Teknolojilerini Ürünlerini Projelerini keşfedin.

Yetkinlik Merkezleri

MİLSEC 4 - Emniyetli IP Terminal

EMNİYETLİ IP TERMİNAL

MİLSEC-4 terminali, IP ağlarda yeni nesil güvenli haberleşme (ses, veri ve görüntü) için güncel bir çözüm sunarken kullanımda olan PSTN emniyetli telefonlar ile de PSTN ağlarda güvenli ses haberleşmesi uyumluluğunu koruyarak kesintisiz bir iletişim hizmeti
sağlamaktadır.

MİLSEC-4 terminallerinin konfigürasyon, gözetim ve yazılım güncelleme işlemleri Güvenlik Yönetim Merkezi (GYM) kullanılarak uzaktan emniyetli olarak gerçekleştirilir. MİLSEC-4 terminali ek bir cihaz gerektirmeden GYM ile kurduğu emniyetli iletişim aracılığıyla IP Ağdan Anahtar Yükleme (IPAAY) yeteneğine sahiptir.

MİLSEC-4 terminalleri MİLSEC-1A ve MİLSEC-2 telefonlarıyla birlikte işlerlik özelliğine sahiptir ve PSTN ağların yeni nesil IP ağlara kademeli dönüşümü sürecinde MİLSEC-1A ve MİLSEC-2 telefonlarının iletişim ağında kesinti olmadan değiştirilebilmesi imkanını sunmaktadır.

ÖZELLİKLER

  • PSTN ağlarda uçtan uca emniyetli ses haberleşmesi
  • IP ağlarda uçtan uca emniyetli ses, görüntü ve data iletimi
  • IP ağlarda NATO SCIP uyumluluğu
  • Ticari SIP ürünleri ile uyumluluk
  • MİLSEC1A ve MİLSEC2 emniyetli telefonlar ile birlikte çalışabilirlik
  • Milli ve AES kripto algoritmaları
  • Uzaktan yazılım güncelleme
  • Dokunmatik ekran ile kolay kullanım

Milli Savunma Bakanlığı Tarafından Verilecek Satış İznine Tabidir.

Geri Bildirim