Ana Sayfa   /   Projeler ve Programlar

Millî Muharip Uçak (MMU) Yaşam Destek Sistemi

mmu-projesi-img-1

MMU Yaşam Destek Sistemi Projesi kapsamında, Millî Muharip Uçak (MMU) için üretilecek 5. nesil TF-x için uçuş kontrol sistemi içindeki yaşam destek sisteminin kurulması amaçlanmaktadır. Yaşam destek sisteminin 3 temel işlevi yerine getirilecektir:
• Mürettebatı, barometrik basınç ve G-LoC değişiminin neden olduğu fizyolojik rahatsızlıklardan korumak,
• Mürettebatın nitelikli solunum koşullarını sağlamak,
• Buğu giderme ve kabin içi havalandırma sağlamak.

 

MMU Yaşam Destek Sistemi Projesi, Millî Muharip Uçak (MMU) için tasarlanan 5. nesil TF-x uçağının uçuş kontrol sistemi içerisinde yaşam destek sisteminin kurulmasını amaçlamaktadır. Proje kapsamında, yaşam destek sisteminin 3 temel işlevinin yerine getirilmesi hedeflenmektedir: 1) Mürettebatı, barometrik basınç ve G-LoC (Güçlü Hareketlerden Kaynaklanan Sınırlandırma) değişiminden kaynaklanan fizyolojik rahatsızlıklardan korumak, 2) Mürettebatın nitelikli solunum koşullarını sağlamak, 3) Buğu giderme ve kabin içi havalandırma sağlamak.

Bu işlevler, MMU’nun uçuş sırasında mürettebatın sağlık ve güvenliğini korumak, yeterli oksijen sağlamak ve iç kabinin uygun havalandırmasını sağlamak için önemlidir. Proje kapsamında, yaşam destek sistemi bu temel işlevleri etkin bir şekilde yerine getirmek için tasarlanmaktadır.

BİLGEM Enstitülerini Laboratuvarlarını Teknolojilerini Ürünlerini Projelerini keşfedin.

Yetkinlik Merkezleri

MİLSEC 4 - Emniyetli IP Terminal

EMNİYETLİ IP TERMİNAL

MİLSEC-4 terminali, IP ağlarda yeni nesil güvenli haberleşme (ses, veri ve görüntü) için güncel bir çözüm sunarken kullanımda olan PSTN emniyetli telefonlar ile de PSTN ağlarda güvenli ses haberleşmesi uyumluluğunu koruyarak kesintisiz bir iletişim hizmeti
sağlamaktadır.

MİLSEC-4 terminallerinin konfigürasyon, gözetim ve yazılım güncelleme işlemleri Güvenlik Yönetim Merkezi (GYM) kullanılarak uzaktan emniyetli olarak gerçekleştirilir. MİLSEC-4 terminali ek bir cihaz gerektirmeden GYM ile kurduğu emniyetli iletişim aracılığıyla IP Ağdan Anahtar Yükleme (IPAAY) yeteneğine sahiptir.

MİLSEC-4 terminalleri MİLSEC-1A ve MİLSEC-2 telefonlarıyla birlikte işlerlik özelliğine sahiptir ve PSTN ağların yeni nesil IP ağlara kademeli dönüşümü sürecinde MİLSEC-1A ve MİLSEC-2 telefonlarının iletişim ağında kesinti olmadan değiştirilebilmesi imkanını sunmaktadır.

ÖZELLİKLER

  • PSTN ağlarda uçtan uca emniyetli ses haberleşmesi
  • IP ağlarda uçtan uca emniyetli ses, görüntü ve data iletimi
  • IP ağlarda NATO SCIP uyumluluğu
  • Ticari SIP ürünleri ile uyumluluk
  • MİLSEC1A ve MİLSEC2 emniyetli telefonlar ile birlikte çalışabilirlik
  • Milli ve AES kripto algoritmaları
  • Uzaktan yazılım güncelleme
  • Dokunmatik ekran ile kolay kullanım

Milli Savunma Bakanlığı Tarafından Verilecek Satış İznine Tabidir.

Geri Bildirim