Ana Sayfa   /   Projeler ve Programlar

Millî ATC Ar-Ge Projesi (MİLAT)

milat-projesi-img-1

Millî ATC Ar-Ge Projesi (MİLAT), uçuşun tüm safhalarında hava araçlarının güvenli ve etkin hareketlerini sağlamak amacı ile hava trafik kontrol hizmeti sağlayan ve hava sahası yönetimi kabiliyetlerini içeren bir Hava Trafik Yönetim Sistemi (MİLAT) ICAO, EUROCONTROL ve EUROCAE standartları göz önünde bulundurularak milli imkânlarla geliştirilecektir.

Hava Trafik Yönetimi Sistemi’nin amacı hava sahasındaki hava hareketlerine ilişkin gözetim ve uçuş bilgi sistemlerinden alınan bilgileri kontrolörlere sunarak uçuş emniyetini artırmaktır. Seyrüsefer bilgileri, kontrolör olmak üzere kule ve süpervizör gibi farklı tipteki kontrolör çalışma pozisyonlarına aktarılır. Sistem, tüm bu hizmetleri sağlayabilmek için uçuş planı yönetimi, gözetim bilgi işleme, emniyet ağı yönetimi vb. hava trafik yönetim destek fonksiyonlarını barındırmaktadır.

Bu proje, havacılık sektöründe güvenli ve etkin hava trafik kontrolünü sağlamak için önemli bir adımdır. MİLAT’ın geliştirilmesi ve uygulanmasıyla birlikte, hava araçlarının hareketleri daha iyi yönetilecek ve uçuş emniyeti önemli ölçüde artırılacaktır.

BİLGEM Enstitülerini Laboratuvarlarını Teknolojilerini Ürünlerini Projelerini keşfedin.

Yetkinlik Merkezleri

MİLSEC 4 - Emniyetli IP Terminal

EMNİYETLİ IP TERMİNAL

MİLSEC-4 terminali, IP ağlarda yeni nesil güvenli haberleşme (ses, veri ve görüntü) için güncel bir çözüm sunarken kullanımda olan PSTN emniyetli telefonlar ile de PSTN ağlarda güvenli ses haberleşmesi uyumluluğunu koruyarak kesintisiz bir iletişim hizmeti
sağlamaktadır.

MİLSEC-4 terminallerinin konfigürasyon, gözetim ve yazılım güncelleme işlemleri Güvenlik Yönetim Merkezi (GYM) kullanılarak uzaktan emniyetli olarak gerçekleştirilir. MİLSEC-4 terminali ek bir cihaz gerektirmeden GYM ile kurduğu emniyetli iletişim aracılığıyla IP Ağdan Anahtar Yükleme (IPAAY) yeteneğine sahiptir.

MİLSEC-4 terminalleri MİLSEC-1A ve MİLSEC-2 telefonlarıyla birlikte işlerlik özelliğine sahiptir ve PSTN ağların yeni nesil IP ağlara kademeli dönüşümü sürecinde MİLSEC-1A ve MİLSEC-2 telefonlarının iletişim ağında kesinti olmadan değiştirilebilmesi imkanını sunmaktadır.

ÖZELLİKLER

  • PSTN ağlarda uçtan uca emniyetli ses haberleşmesi
  • IP ağlarda uçtan uca emniyetli ses, görüntü ve data iletimi
  • IP ağlarda NATO SCIP uyumluluğu
  • Ticari SIP ürünleri ile uyumluluk
  • MİLSEC1A ve MİLSEC2 emniyetli telefonlar ile birlikte çalışabilirlik
  • Milli ve AES kripto algoritmaları
  • Uzaktan yazılım güncelleme
  • Dokunmatik ekran ile kolay kullanım

Milli Savunma Bakanlığı Tarafından Verilecek Satış İznine Tabidir.

Geri Bildirim