Ana Sayfa   /   Projeler ve Programlar

Mesaj ve Evrak Dağıtım Sistemi / MEDAS-3

medas-img-1

MEDAS-3 Projesi’nin amacı, MEDAS’ın tesisi ve işletimi sırasında elde edilen tecrübeler kapsamında, teknolojik gelişmelerle ortaya çıkan yeni ihtiyaçları karşılamak ve hâlihazırda TSK’da kullanılmakta olan MEDAS içindeki yabancı kaynaklı hazır ticari ürünleri NATO ve uluslararası standartlar dikkate alınarak millileştirebilmek maksadıyla gerçekleştirilen Millî Askerî Mesajlaşma Sistemi (MAMSİS) Projesi ile kazanılan millî yeteneklerin sisteme dâhil edilerek sistemin geliştirilmesi ve millileştirilmesidir. 2018 yılında başlayan ve 2019 yılında tamamlanan projenin çıktıları, uluslararası standartlara uygun ve ulusal ihtiyaçlar gözetilerek millî olarak geliştirilmiş olan mesajlaşma ve dizin yazılımları olacaktır. Proje kapsamında mevcut dış sistemlerle (taktik ve stratejik sahada) entegrasyon sağlanacaktır. Proje bitiminden sonra 2 yıl garanti hizmeti verilecektir. Proje kapsamında geliştirilecek/genişletilecek olan ürünler şunlardır:  X.400 Mesaj Aktarma Sunucu (MAS) Yazılımı, Adres Listesi Yönetim Birimi (ALYB) Yazılımı, Havale Yönetim Birimi (HYB) Yazılımı, Sistemler Arası Geçit Birimi (SAGB) Yazılımı, İstemci Yazılımı, Yönetim Aracı Yazılımı.

Proje’nin temel hedefleri ve kazanımları şu şekildedir: MAMSİS Projesi ile kazanılan millî yeteneklerin kullanıcı geri beslemeleri doğrultusunda genişletilerek sisteme dâhil edilmesi, sistemin işletme ve yönetiminin kolaylaştırılması amacıyla mesajlaşma ve dizin sistemleri yönetim arayüzlerinin tekilleştirilerek mimari yapıda değişikliklere gidilmesi, işletim sistemi ve güvenlik yazılımlarının en son sürümleri ile güncellenmesi, TSK çapında stratejik, operatif ve taktik seviyede kullanılan/kullanılacak olan ve mesajlaşma altyapısını destekleyebilen sistemler ile bütünleşik olarak çalışabilen bir yapı oluşturulması.

BİLGEM Enstitülerini Laboratuvarlarını Teknolojilerini Ürünlerini Projelerini keşfedin.

Yetkinlik Merkezleri

MİLSEC 4 - Emniyetli IP Terminal

EMNİYETLİ IP TERMİNAL

MİLSEC-4 terminali, IP ağlarda yeni nesil güvenli haberleşme (ses, veri ve görüntü) için güncel bir çözüm sunarken kullanımda olan PSTN emniyetli telefonlar ile de PSTN ağlarda güvenli ses haberleşmesi uyumluluğunu koruyarak kesintisiz bir iletişim hizmeti
sağlamaktadır.

MİLSEC-4 terminallerinin konfigürasyon, gözetim ve yazılım güncelleme işlemleri Güvenlik Yönetim Merkezi (GYM) kullanılarak uzaktan emniyetli olarak gerçekleştirilir. MİLSEC-4 terminali ek bir cihaz gerektirmeden GYM ile kurduğu emniyetli iletişim aracılığıyla IP Ağdan Anahtar Yükleme (IPAAY) yeteneğine sahiptir.

MİLSEC-4 terminalleri MİLSEC-1A ve MİLSEC-2 telefonlarıyla birlikte işlerlik özelliğine sahiptir ve PSTN ağların yeni nesil IP ağlara kademeli dönüşümü sürecinde MİLSEC-1A ve MİLSEC-2 telefonlarının iletişim ağında kesinti olmadan değiştirilebilmesi imkanını sunmaktadır.

ÖZELLİKLER

  • PSTN ağlarda uçtan uca emniyetli ses haberleşmesi
  • IP ağlarda uçtan uca emniyetli ses, görüntü ve data iletimi
  • IP ağlarda NATO SCIP uyumluluğu
  • Ticari SIP ürünleri ile uyumluluk
  • MİLSEC1A ve MİLSEC2 emniyetli telefonlar ile birlikte çalışabilirlik
  • Milli ve AES kripto algoritmaları
  • Uzaktan yazılım güncelleme
  • Dokunmatik ekran ile kolay kullanım

Milli Savunma Bakanlığı Tarafından Verilecek Satış İznine Tabidir.

Geri Bildirim