Ana Sayfa   /   Projeler ve Programlar

HumanE-AI-Net

human-ai-net

Sağlam ve güvenilir yapay zekâ (YZ) sistemlerinin geliştirilmesi, insanları anlama, karmaşık gerçek dünya ortamlarına uyum sağlama ve karmaşık sosyal ortamlarda uygun şekilde etkileşimde bulunma gibi temel zorluklar içermektedir. Genel vizyon, insan yeteneklerini geliştiren, aynı zamanda insanın özgürlüğünü ve bireyselliğini gözeterek bireyleri ve toplumu güçlendiren YZ sistemlerini kolaylaştırmaktır. Bu tür sistemlerin geliştirilmesi için, sadece geleneksel YZ sistemlerinin yerine geçmeyecek, aynı zamanda insan-bilgisayar etkileşimi, bilişsel bilim, sosyal bilimler, karmaşık sistemler gibi çeşitli alanların ara yüzlerinde atılımlar gerekmektedir. HumanE-AI-Net Projesi, bu alanlarda uzmanlığı olan bir topluluğu bir araya getirmektedir.

Projenin vizyonu, etik değerler ve güven (Sorumlu YZ) üzerine kuruludur. Bu değerler, ağa bağlı YZ sistemleri, çevre ve insanlar arasındaki karmaşık dinamik etkileşimleri içeren toplum üzerindeki YZ etkisiyle yakından ilişkilidir. Bu nedenle, proje içeriğinde, temel YZ konularıyla ilgili olarak, bilgi ve teknolojideki temel boşluklar, yakından ilişkili üç alanda ele alınmaktadır: 1) Öğrenme, akıl yürütme ve planlama, 2) Dinamik gerçek dünya ortamlarının ve sosyal ortamların multimodal algısı, 3) Karma insan-yapay zekâ ortamlarında insan dostu iş birliği ve birlikte yaratma. HumanE-AI-Net Projesi, bu zorluklara odaklanarak ve multidisipliner bir yaklaşım benimseyerek, insan merkezli ve sorumlu yapay zekâ sistemlerinin geliştirilmesini hedeflemektedir.

BİLGEM Enstitülerini Laboratuvarlarını Teknolojilerini Ürünlerini Projelerini keşfedin.

Yetkinlik Merkezleri

MİLSEC 4 - Emniyetli IP Terminal

EMNİYETLİ IP TERMİNAL

MİLSEC-4 terminali, IP ağlarda yeni nesil güvenli haberleşme (ses, veri ve görüntü) için güncel bir çözüm sunarken kullanımda olan PSTN emniyetli telefonlar ile de PSTN ağlarda güvenli ses haberleşmesi uyumluluğunu koruyarak kesintisiz bir iletişim hizmeti
sağlamaktadır.

MİLSEC-4 terminallerinin konfigürasyon, gözetim ve yazılım güncelleme işlemleri Güvenlik Yönetim Merkezi (GYM) kullanılarak uzaktan emniyetli olarak gerçekleştirilir. MİLSEC-4 terminali ek bir cihaz gerektirmeden GYM ile kurduğu emniyetli iletişim aracılığıyla IP Ağdan Anahtar Yükleme (IPAAY) yeteneğine sahiptir.

MİLSEC-4 terminalleri MİLSEC-1A ve MİLSEC-2 telefonlarıyla birlikte işlerlik özelliğine sahiptir ve PSTN ağların yeni nesil IP ağlara kademeli dönüşümü sürecinde MİLSEC-1A ve MİLSEC-2 telefonlarının iletişim ağında kesinti olmadan değiştirilebilmesi imkanını sunmaktadır.

ÖZELLİKLER

  • PSTN ağlarda uçtan uca emniyetli ses haberleşmesi
  • IP ağlarda uçtan uca emniyetli ses, görüntü ve data iletimi
  • IP ağlarda NATO SCIP uyumluluğu
  • Ticari SIP ürünleri ile uyumluluk
  • MİLSEC1A ve MİLSEC2 emniyetli telefonlar ile birlikte çalışabilirlik
  • Milli ve AES kripto algoritmaları
  • Uzaktan yazılım güncelleme
  • Dokunmatik ekran ile kolay kullanım

Milli Savunma Bakanlığı Tarafından Verilecek Satış İznine Tabidir.

Geri Bildirim