Ana Sayfa   /   Projeler ve Programlar

Havaalanı Trafik Kontrol Yazılımı (HTKY) Geliştirilmesi Ar-Ge Projesi

htky- img 2

Havaalanı Trafik Kontrol Yazılımı (HTKY), Hava Kuvvetleri Komutanlığı (Hv.K.K.lığı) tarafından ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirilen bir hava trafik kontrol sistemi projesidir. HTKY, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) ve EUROCONTROL standartlarına uygun olarak tasarlanmıştır.

HTKY, bir dizi özellik ve işlevi içerisinde barındıran kapsamlı bir hava trafik kontrol yazılımıdır. Bu özellikler arasında gözetim kaynaklarının işlenmesi, uçuş verilerinin işlenmesi, güvenlik ve ağ ikaz fonksiyonları, kontrolör çalışma pozisyonu, elektronik uçuş strip sistemi, hadise analizi, izleme ve kontrol yetenekleri ile yedekli sistem mimarisi bulunmaktadır. HTKY, hava trafik hizmetinin güvenli ve etkin bir şekilde yürütülmesini sağlamak amacıyla tasarlanmıştır.

HTKY, yeni teknolojileri ve kullanıcı dostu grafik arayüzleri kullanarak gelişmiş hava trafik kontrol fonksiyonlarını kullanıcılara sunmaktadır. Proje, HTKY’nin DO-278A AL4 standardına uygun olarak geliştirilmesini hedeflemektedir. Bu sayede, havaalanlarında hava trafik kontrolünün daha güvenli, etkin ve ileri düzeyde gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır.

HTKY’nin AR-GE projesi kapsamında devam eden kurulum çalışmalarıyla birlikte, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaç duyduğu modern ve güncel bir hava trafik kontrol yazılımı elde edilecektir. Bu proje, havacılık sektöründe güvenlik ve verimlilik standartlarının yükseltilmesine katkı sağlayacak önemli bir adımdır.

BİLGEM Enstitülerini Laboratuvarlarını Teknolojilerini Ürünlerini Projelerini keşfedin.

Yetkinlik Merkezleri

MİLSEC 4 - Emniyetli IP Terminal

EMNİYETLİ IP TERMİNAL

MİLSEC-4 terminali, IP ağlarda yeni nesil güvenli haberleşme (ses, veri ve görüntü) için güncel bir çözüm sunarken kullanımda olan PSTN emniyetli telefonlar ile de PSTN ağlarda güvenli ses haberleşmesi uyumluluğunu koruyarak kesintisiz bir iletişim hizmeti
sağlamaktadır.

MİLSEC-4 terminallerinin konfigürasyon, gözetim ve yazılım güncelleme işlemleri Güvenlik Yönetim Merkezi (GYM) kullanılarak uzaktan emniyetli olarak gerçekleştirilir. MİLSEC-4 terminali ek bir cihaz gerektirmeden GYM ile kurduğu emniyetli iletişim aracılığıyla IP Ağdan Anahtar Yükleme (IPAAY) yeteneğine sahiptir.

MİLSEC-4 terminalleri MİLSEC-1A ve MİLSEC-2 telefonlarıyla birlikte işlerlik özelliğine sahiptir ve PSTN ağların yeni nesil IP ağlara kademeli dönüşümü sürecinde MİLSEC-1A ve MİLSEC-2 telefonlarının iletişim ağında kesinti olmadan değiştirilebilmesi imkanını sunmaktadır.

ÖZELLİKLER

  • PSTN ağlarda uçtan uca emniyetli ses haberleşmesi
  • IP ağlarda uçtan uca emniyetli ses, görüntü ve data iletimi
  • IP ağlarda NATO SCIP uyumluluğu
  • Ticari SIP ürünleri ile uyumluluk
  • MİLSEC1A ve MİLSEC2 emniyetli telefonlar ile birlikte çalışabilirlik
  • Milli ve AES kripto algoritmaları
  • Uzaktan yazılım güncelleme
  • Dokunmatik ekran ile kolay kullanım

Milli Savunma Bakanlığı Tarafından Verilecek Satış İznine Tabidir.

Geri Bildirim