Ana Sayfa   /   Projeler ve Programlar

Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi (GİS) Uyumlandırma Projeleri

gis-uyumlandırma-projeleri-img-1

GİS, kritik teknolojiler arasında bulunan aviyonik sistem tasarımı ve entegrasyon kabiliyetinin tamamen millî olarak geliştirilmesi amacı ile, yol haritasının önemli bir adımı olan Emniyet Kritik Katı Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi’nin geliştirilmesine hedefine yönelik olarak geliştirilmiştir. Bu projeyle; millî ihtiyaçlar doğrultusunda özellikle emniyet kritik sistem projelerinin yurt dışı bağımlılığının sona erdirilmesi, yerli ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını hızla karşılayabilecek esnekliğe sahip ölçeklendirilebilir ve idame ettirilebilir emniyet kritik bir gömülü yazılım geliştirme platformunun sağlanması, ayrıca indirgenebilir özellikleri sayesinde sivil gömülü sistem uygulamaları için de tercih edilecek bir sistemin oluşturulması hedeflenmiştir. Yola çıktığı bu yol haritasında GİS ile entegrasyon çalışmaları tamamlanan ve devam eden projeler gösterilmektedir.

DO-178C Seviye-A süreçlerine uygun geliştirilen işletim sistemi çok çekirdekli veya tek çekirdekli olarak, emniyet kritik uygulama arayüzlerini sağlayan ARINC-653 modunda çalıştırılabileceği gibi, istenildiği takdirde PSE-53 çalışma seviyesinde POSIX modunda da çalıştırılabilmektedir. İşletim sisteminin çalışma modlarının seçilerek yapılandırılması, uygulama geliştirme, hata ayıklama, olay analizi, simülasyon gibi geliştirme ortamı faaliyetleri Eclipse platformu üzerine geliştirilen Tümleşik Geliştirme Ortamı (TGO) aracılığı ile yapılabilmektedir. DO-178C Seviye-A süreçlerine uygun olarak geliştirilen Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi, farklı mikroişlemci aileleri ve farklı tek kart bilgisayarlar üzerinden çalışabilmesi için modüler bir yapıda tasarlanmıştır. Sağlanan ASP (Mimari Destek Paketi) ve BSP (Kart Destek Paketi) katmanları ile, destek verdiği donanım ailesi genişlemeye müsaittir.

ARINC-653 ve POSIX arayüz uyumlulukları ayrı olarak geliştirilen test ortamları ile test edilmiş ve bu testlerden başarı ile geçmiş olan işletim sistemi, aynı zamanda farklı işletim sistemleri üzerinde çalışan diğer tek kart bilgisayarları ile haberleşerek bu konuda da standartlara uygunluğunu ispatlamıştır. Bu arayüzler kullanılarak geliştirilmiş olan diğer işletim sistemleri, üzerinde entegrasyonu yapılmış millî gerçek zamanlı işletim sistemine geçiş sürecinde kolaylıklar sağlamaktadır. Gizli projelerde millî işletim sistemi ile kritik verilerin dışarıya açılmasının önüne geçilmesi, gömülü platformlarda tam millîleşmeye olanak sağlanması, azaltılmış maliyetler sayesinde uluslararası rekabet edebilir sanayi sektörüne destek olması, yeni KOBİ’lerin oluşması açısından kritik öneme sahip olan GİS, Türkiye’nin bu alanda dışa bağımlılığını azaltmada önemli bir rol üstlenmektedir.

 

BİLGEM Enstitülerini Laboratuvarlarını Teknolojilerini Ürünlerini Projelerini keşfedin.

Yetkinlik Merkezleri

MİLSEC 4 - Emniyetli IP Terminal

EMNİYETLİ IP TERMİNAL

MİLSEC-4 terminali, IP ağlarda yeni nesil güvenli haberleşme (ses, veri ve görüntü) için güncel bir çözüm sunarken kullanımda olan PSTN emniyetli telefonlar ile de PSTN ağlarda güvenli ses haberleşmesi uyumluluğunu koruyarak kesintisiz bir iletişim hizmeti
sağlamaktadır.

MİLSEC-4 terminallerinin konfigürasyon, gözetim ve yazılım güncelleme işlemleri Güvenlik Yönetim Merkezi (GYM) kullanılarak uzaktan emniyetli olarak gerçekleştirilir. MİLSEC-4 terminali ek bir cihaz gerektirmeden GYM ile kurduğu emniyetli iletişim aracılığıyla IP Ağdan Anahtar Yükleme (IPAAY) yeteneğine sahiptir.

MİLSEC-4 terminalleri MİLSEC-1A ve MİLSEC-2 telefonlarıyla birlikte işlerlik özelliğine sahiptir ve PSTN ağların yeni nesil IP ağlara kademeli dönüşümü sürecinde MİLSEC-1A ve MİLSEC-2 telefonlarının iletişim ağında kesinti olmadan değiştirilebilmesi imkanını sunmaktadır.

ÖZELLİKLER

  • PSTN ağlarda uçtan uca emniyetli ses haberleşmesi
  • IP ağlarda uçtan uca emniyetli ses, görüntü ve data iletimi
  • IP ağlarda NATO SCIP uyumluluğu
  • Ticari SIP ürünleri ile uyumluluk
  • MİLSEC1A ve MİLSEC2 emniyetli telefonlar ile birlikte çalışabilirlik
  • Milli ve AES kripto algoritmaları
  • Uzaktan yazılım güncelleme
  • Dokunmatik ekran ile kolay kullanım

Milli Savunma Bakanlığı Tarafından Verilecek Satış İznine Tabidir.

Geri Bildirim