MENÜ
Ana Sayfa   /   Etkinlikler /   Fuarlar

ETKİNLİKLER

Fuarlar

DIMDEX 2024 - Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı

TÜBİTAK BİLGEM DIMDEX 2024 FUARI’NA KATILDI

TÜBİTAK BİLGEM, Katar Savunma Bakanlığının resmî davetlisi olarak, 4-6 Mart tarihlerinde gerçekleşen DIMDEX 2024-Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’na  katıldı. TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Dr. Ali Görçin, fuarda Katar Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı H.E. Dr. Halid bin Muhammed el-Atiyye ile bir araya geldi. Görüşmede TÜBİTAK BİLGEM ile Katar Savunma Bakanlığı arasındaki iş birlikleri ele alındı.

Verimlilik ve Teknoloji Fuarı

TÜBİTAK BİLGEM VERİMLİLİK VE TEKNOLOJİ FUARI’NDAYDI

TÜBİTAK BİLGEM 2-4 Şubat 2023 tarihlerinde Ankara ATO Congresium’da düzenlenen 5. Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’na katıldı.

BİLGEM standını ziyaret eden katılımcılar kurumun çalışmaları hakkında bilgi alırken bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

Türkiye İnovasyon Haftası Fuarı

TÜBİTAK BİLGEM “TÜRKİYE İNOVASYON HAFTASI” ETKİNLİĞİNE KATILDI

“İnovasyonun Yeni Yüzyılı” temasıyla düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası etkinliğinde TÜBİTAK BİLGEM standı yoğun ilgi gördü. “Teknolojinin Kalbi” sloganıyla yıllardır alanında öncü işlere imza atan TÜBİTAK BİLGEM, Safir Ürün Ailesi ve FOTAS’ı ziyaretçileri ile buluşturdu.

Yer altına gömülü fiber kablo teknolojisiyle kritik güvenlik hizmeti sağlayan FOTAS, hâlihazırda İBB, BOTAŞ, Bilişim Vadisi, Çamlıca Kulesi ve Meksika’daki Durango Hapishanesi’nde aktif şekilde kullanılıyor.

Fuarda tanıtımı yapılan bir diğer ürün de Safir Ürün Ailesi, bulut bilişim teknolojilerinin farklı katmanlarında yer alan Safir Bulut, Safir Büyük Veri, Safir Zekâ ve Safir Depo’dan oluşuyor. Açık kaynak teknolojilerin çevikliği ile BİLGEM’in güvenilirliğini bir araya getiren Safir Ürün ailesi, ülkemizin kritik projelerinde etkin maliyeti ve millî teknolojisi ile yer alıyor

Siber Güvenlik Fuarı

SİBER GÜVENLİK HAFTASI

TÜBİTAK BİLGEM Siber Güvenlik Enstitüsünün (SGE) yürüttüğü bilgi güvenliği, siber savunma ve bilişim alanlarındaki çalışmaları Siber Güvenlik Haftası etkinliklerinde katılımcılarla paylaşıldı.

Küresel düzeyde alanında uzman çok sayıda konuşmacıyı ağırlayan etkinlik kapsamında, Türkiye’de Yerli ve Millî Siber Güvenlik adına faaliyet gösteren üye firmalar da bir araya geldi.

Etkinlik, başta kamu ve özel sektörün yöneticileri olmak üzere yurt içi ve yurt dışından davet edilen akademisyenler ve küresel ölçekli firma temsilcilerinin de katıldığı konuşmalar, paneller, özel oturumlar ve siber güvenlik alanında kariyer hedefleyenler için gerçekleştirilen kariyer günü ile dolu dolu geçti.

SAHA EXPO 2022

SAHA EXPO 2022’DE TÜBİTAK BİLGEM DAMGASI

10-13 Kasım 2022 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşen SAHA EXPO Fuarı; Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi, askerî ve savunma teknolojileri alanında görev alan yerli ve yabancı yüzlerce kurumu bir araya getirdi.

TÜBİTAK BİLGEM fuara sivil ve askerî alanlardaki kabiliyetleri; kara, deniz, hava ve uzay alanlarındaki teknolojileriyle katılım gösterdi.

Dijital ve interaktif sunumlarıyla katılımcılara farklı deneyimler yaşatan TÜBİTAK BİLGEM, geliştirdiği teknolojiler ve sahip olduğu teknolojik kabiliyetleri katılımcılarla paylaştı.

World ATM 2022

TÜBİTAK BİLGEM WORLD ATM 2022’YE KATILDI

Havacılık alanında hayata geçirdiği projelerle bir dünya markası hâline gelen TÜBİTAK BİLGEM, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ile birlikte İspanya’nın Madrid kentinde düzenlenen World ATM’22 Fuarı’nda yer aldı.

Dışa bağımlılığımızı en aza indirip ekonomimize büyük katkılar sağlayan projelerimiz World ATM’de büyük ses getirdi.

Fuarda yer alan teknolojilerimiz atcTRsim, FODRAD, KUŞRAD ve Millî Gözetim Radarı (MGR) oldu.

MMG Euritech 2022

MMG EURITECH’TE TÜBİTAK BİLGEM RÜZGÂRI ESTİ

TÜBİTAK BİLGEM 1-2 Haziran 2022 tarihinde Gebze Bilişim Vadisi’nde düzenlenen MMG EURITECH etkinliğinde teknoloji severler ile buluştu.

BİLGEM Başkanı Dr. Ali Görçin’in de konuşmacı olarak yer aldığı etkinlikte BİLGEM’in interaktif teknolojik standı büyük ilgi gördü.

IDEF 2021

 TÜBİTAK BİLGEM IDEF’21 E DAMGA VURDU

Dünyada düzenlenen 32 savunma sanayisi fuarı arasında katılımcı firma sayısı itibariyle üçüncü sırada yer alan IDEF (Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı), Türkiye’nin bir dünya markası olarak 15’inci kez düzenlendi.

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen fuar, Cumhurbaşkanlığı himayesi ve Millî Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde gerçekleşti.

Geliştirdiği ileri teknoloji ve ürünlerle fuarda yer alan TÜBİTAK BİLGEM, Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret AŞ ile iş birliği protokolü imzaladı.

IoT Güvenliği, IoT Cihazları için Güvenli Donanım ve Yonga Tasarımı, IoT Ürünlerinin Test ve Sertifikasyonu konusundaki iş birliği protokolü; TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TÜBİTAK BİLGEM Başkan Vekili Dr. Ali Görçin ile Vestel Genel Müdür Yardımcısı Yaşar Burak Savak tarafından imzalandı.

sge

(SGE) Siber Güvenlik Enstitüsü

Ulusal siber güvenlik kapasitesinin arttırılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirmek amacıyla kurulan Siber Güvenlik Enstitüsü, siber güvenlik alanında araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütmekte; askeri kurumlara, kamu kurum ve kuruluşlarına ve özel sektöre çözüme yönelik projeler gerçekleştirmektedir.

Bugüne kadar başarı ile gerçekleştirdiği pek çok proje ile ülkemizde siber güvenlik bilgi birikimi ve taktik altya-pının oluşturulmasına önemli katkı yapan enstitümüzün ana faaliyet alanları güvenli yazılım geliştirme, sızma testleri ve zaafiyet analizleridir.

blank
6-yze kart logo

(YZE) Yapay Zekâ Enstitüsü

Yapay Zekâ Enstitüsü, TÜBİTAK merkez ve enstitüleri kapsamında sektörler’ ve araştırma alanlarını yatay olarak kesen ve yükselen teknoloji alanına doğrudan odaklı olarak kurulan ilk enstitü olma özelliğini taşımaktadır. Bu nedenle enstitünün hem açık yenilik ve birlikte geliştirme yaklaşımı, hem de yükselen teknoloji alanına odaklı olması itibariyle yenilikçi bir model teşkil etmektedir.

Yapay Zeka Enstitüsü, yapay zeka alanında çekirdek teknolojiler geliştirip, bu yenilikleri, mümkün olan en kısa sürede bilimin ön safiarından, sektörün kullanımına taşımayı hedefiemektedir. Yapay zekanın dönüştürücü potansiyeline odaklanarak, Türkiye’de yapay zeka tabanlı inovasyon, büyüme ve üretkenlik oluşturma ve sür-dürme çabalarına öncülük etme konusunda üzerine düşen görevleri sürdürecektir. Yapay zeka ekosistemi içinde yer alan diğer kuruluşlarla birlikte, Türkiye’deki sanayi ve kamu kurumlarıyla çalışarak, yapay zekanın kullanımının yaygınlaştırılması ve bu konuda uzmanlaşmış işgücü kaynağının artırılması öncelikli hedeflerindendir.

blank

Araştırmacı

TÜBİTAK BİLGEM bünyesinde Araştırmacı personelimiz olarak yer alarak bilişim, bilgi güvenliği ve ileri elektronik alanlarındaki gelişmelere imza atabilir, yenilikleri en yakından takip edebilir, kendinizi geliştirebilir, kariyerinizde yükselerek geleceğinize yön verebilirsiniz.

TÜBİTAK İş Başvuru Sistemi üzerinden yayında olan ilanlarımıza ulaşarak başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru Koşulları

İş Başvurusu için koşullarımız;

 • Yabancı dil yeterliliği; ilanda yer alan sınav türlerinden uygun puanları almak veya lisans öğrenimini %100 İngilizce bölümde okumak,
 • İlana özel şartları (lisans bölümü, deneyim süresi, uzmanlık alanı vb.) sağlamak,
 • Formül puanını sağlamak:

Deneyimi 3 Yıldan Az Olan Adaylar için:

Ağırlıklı Mezuniyet Ortalaması + (10.000 / Üniversiteye Yerleştirme Sınavı Sıralaması) + Ek Puan*  >= 3,20

 

Deneyimi 3 Yıl ve Üzeri Olan Adaylar için:

Ağırlıklı Mezuniyet Ortalaması + (10.000 / Üniversiteye Yerleştirme Sınavı Sıralaması) + 5*[1 / (1 + e (5 – tecrübe yılı) ) ] + Ek Puan*  >= 3,20


*Ulusal ve uluslararası yarışmalarda yarışma derecesi ve ödül sahibi olan adaylarımız 0,3 ek puan alacaktır.

arastırmacı-img-1

Yetkinlik Merkezleri

Aday Araştırmacı

Üniversitelerin ilgili mühendislik bölümlerinin 3. ve 4. sınıflarında öğrenim gören öğrenciler, kariyer.tubitak.gov.tr adresli İş Başvuru Sistemi’miz aracılığıyla Kısmi Süreli Aday Araştırmacı ilanlarımıza başvurarak, üniversite dönemlerinde TÜBİTAK BİLGEM’de çalışma deneyimi yaşayabilmektedir.

Bu programın bir bitiş tarihi bulunmamaktadır. Üniversite dönemi boyunca yarı zamanlı olarak çalışan Aday Araştırmacı personelimiz, lisans bölümünden mezun olduktan sonra kariyer yolculuğuna ara vermeden, Araştırmacı personelimiz olarak tam zamanlı şekilde çalışmaya devam edebilmektedir.

Başvuru Koşulları

Aday Araştırmacı Programı için koşullarımız:

 • Üniversitelerin, ilanlarda yer alan ilgili bölümlerinde 3. ve 4. sınıf öğrencisi olmak,
 • Yabancı dil yeterliliği: İlanda yer alan sınav türlerinden uygun puanları almak veya lisans öğrenimini %100 İngilizce bölümde okumak,
 • Formül puanını sağlamak:

Ağırlıklı Mezuniyet Ortalaması + (10.000/Üniversiteye Yerleştirme Sınavı Sıralaması) + Ek Puan* >= 3,20

*Ulusal ve uluslararası yarışmalarda yarışma derecesi ve ödül sahibi olan adaylarımız 0,3 ek puan alacaktır.

aday-arastırmacı-img-1

BİLGEM Enstitülerini Laboratuvarlarını Teknolojilerini Ürünlerini Projelerini keşfedin.

Stajyer

TÜBİTAK BİLGEM geleceğe yönelik temel stratejisini araştırma, teknoloji geliştirme ve yenilik ekosisteminde millî hedeflere odaklanmış, nitelikli bilgi ve nitelikli insan üzerine kurgulamaktadır.

“Bir ülkenin en önemli kaynağı genelde insan, özelde ise bilim insanlarıdır.” anlayışından yola çıkarak TÜBİTAK olarak erken yaşlardan itibaren gençlerimiz teşvik edilmekte ve desteklenmektedir. Bu doğrultuda ülkemizin Millî Teknoloji Hamlesi’nin başarıya ulaşması için teknoloji üretimine genç beyinlerin erken kazandırılması önem arz etmektedir. Bu doğrultuda TÜBİTAK BİLGEM olarak her yıl üniversitelerin lisans öğrencilerine staj yapma imkânı sunuyoruz.

Staj ilanlarını Kariyer Kapısı https://kariyerkapisi.cbiko.gov.tr adresi üzerinden takip ederek başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

TÜBİTAK BİLGEM’de stajla ilgili sık sorulan sorulara buradan ulaşabilirsiniz.

Başvuru Koşulları
 • Sigorta işlemleri bağlı bulunduğu yükseköğretim kurumu tarafından yürütülen ve üniversitelerin lisans (2. sınıf ve üzerinde) ve ön lisans eğitimi veren bölümlerinde öğrenimine devam eden öğrenciler staj imkânından yararlanabilmektedir.
 • Lisans ve ön lisans öğrencileri için Ağırlıklı Genel Not Ortalamasının     4 üzerinden en az 2,50 olması şartı aranır. Üniversite not sistemleri 100’lük sistemde olan adayların not ortalamaları, Yüksek Öğretim Kurulunun yayınlamış olduğu “4’lük Sistemdeki Notların 100’lük Sistemdeki Karşılıkları Tablosu” esas alınarak 4’lük sisteme dönüştürmektedir.
 • Staj başvuru sürecinde yabancı dil belgesi şartı aranmamaktadır.
 • Üniversitelerin; Adli Bilişim Mühendisliği, Bilgisayar Bilimleri, Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar ve Enformatik, Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Endüstri ve Sistem Mühendisliği, Fizik, Fizik Mühendisliği, İstatistik, İstatistik Ve Bilgisayar Bilimleri, Kontrol Mühendisliği, Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Makine ve İmalat Mühendisliği, Matematik, Matematik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Mekatronik Sistemler Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Sistem Mühendisliği, Telekomünikasyon Mühendisliği veya Yazılım Mühendisliği bölümlerinin birinde öğrenim gören öğrenciler başvuru yapabilmektedir.

Staj başvuruları Aralık – Ocak tarihleri arasında yapılmaktadır. Staj dönemi ise Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarını kapsamaktadır.

stajyer-img-1

Bursiyer

Lisans, yüksek lisans, doktora öğrencileri ile doktora sonrasına yönelik araştırma-geliştirme faaliyetlerini ilerletmeye yönelik bursiyer görevlendirilmesi yapılmaktadır. Merkezimizde dış destekli, TARAL ya da Avrupa Birliği projelerinde tatbikat amacıyla bursiyerler görevlidir.

Bursiyerlik başvurusunda bulunmak için bilgem.yetenekkazanimi@tubitak.gov.tr e-posta adresi üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Başvuru Koşulları

(1) Kurum tarafından yürütülen dış destekli projelerde lisans öğrencisi olan bursiyerlerde aranacak şartlar aşağıda belirtilmiştir:

 •  Türkiye’de kurulu yüksek öğretim kurumlarında lisans öğrenimine devam eden öğrenci (yabancı dil hazırlık öğrencisi hariç) olmak.
 • Üniversitenin not sistemi esas olmak üzere, hazırlık hariç önceki yılların ağırlıklı genel not ortalamasının, işe alım esaslarında yer alan formül puanını ve yabancı dil şartını sağlar durumda olmak.
 • Lisans öğreniminin en az birinci sınıfının birinci dönemini tamamlamış olmak.
 • Lisans Genel Not Ortalaması “+3,00” ve Üniversiteye Yerleştirme Sınavı Sıralaması “10.000 ≥” şartını sağlamak
 • ÖSYM sınavına girmeden Türkiye’deki üniversitelere yerleştirilmiş yabancı öğrenciler veya Dikey Geçiş Sınavı vb. ile lisans öğrenimini tamamlamış öğrenciler için sıralama formülünde, üniversite yerleştirme sıralaması olarak mezun oldukları bölümün, adayın lisans bölümüne başladığı yıldaki en düşük üniversite yerleştirme sıralaması dikkate alınır.

(2) Kurum tarafından yürütülen dış destekli projelerde yüksek lisans öğrencisi olan bursiyerlerde aranacak şartlar aşağıda belirtilmiştir:

 • Türkiye’de kurulu yüksek öğretim kurumlarında yüksek lisans öğrenimine devam eden (özel öğrenci ve yabancı dil hazırlık öğrencisi hariç) öğrenci olmak.
 • Yer alacağı projenin görev alanında yüksek lisans yapıyor olmak.

(3) Kurum tarafından yürütülen dış destekli projelerde doktora öğrencisi olan bursiyerlerde aranacak şartlar aşağıda belirtilmiştir:

 • Türkiye’de kurulu yüksek öğretim kurumlarında doktora öğrenimine devam eden (özel öğrenci ve yabancı dil hazırlık öğrencisi hariç) öğrenci olmak.
 • Yer alacağı projenin görev alanında doktora yapıyor olmak veya YÖK-TÜBİTAK Doktora Programı Projesi’ne İlişkin İş Birliği Protokolü kapsamında belirlenen alanlarda doktora yapıyor olmak. (Tıpta uzmanlık ve sanatta yeterlik öğrencileri doktora öğrencisi olarak kabul edilir.)
bursiyer-img-1

MİLSEC 4 - Emniyetli IP Terminal

EMNİYETLİ IP TERMİNAL

MİLSEC-4 terminali, IP ağlarda yeni nesil güvenli haberleşme (ses, veri ve görüntü) için güncel bir çözüm sunarken kullanımda olan PSTN emniyetli telefonlar ile de PSTN ağlarda güvenli ses haberleşmesi uyumluluğunu koruyarak kesintisiz bir iletişim hizmeti
sağlamaktadır.

MİLSEC-4 terminallerinin konfigürasyon, gözetim ve yazılım güncelleme işlemleri Güvenlik Yönetim Merkezi (GYM) kullanılarak uzaktan emniyetli olarak gerçekleştirilir. MİLSEC-4 terminali ek bir cihaz gerektirmeden GYM ile kurduğu emniyetli iletişim aracılığıyla IP Ağdan Anahtar Yükleme (IPAAY) yeteneğine sahiptir.

MİLSEC-4 terminalleri MİLSEC-1A ve MİLSEC-2 telefonlarıyla birlikte işlerlik özelliğine sahiptir ve PSTN ağların yeni nesil IP ağlara kademeli dönüşümü sürecinde MİLSEC-1A ve MİLSEC-2 telefonlarının iletişim ağında kesinti olmadan değiştirilebilmesi imkanını sunmaktadır.

ÖZELLİKLER

 • PSTN ağlarda uçtan uca emniyetli ses haberleşmesi
 • IP ağlarda uçtan uca emniyetli ses, görüntü ve data iletimi
 • IP ağlarda NATO SCIP uyumluluğu
 • Ticari SIP ürünleri ile uyumluluk
 • MİLSEC1A ve MİLSEC2 emniyetli telefonlar ile birlikte çalışabilirlik
 • Milli ve AES kripto algoritmaları
 • Uzaktan yazılım güncelleme
 • Dokunmatik ekran ile kolay kullanım

Milli Savunma Bakanlığı Tarafından Verilecek Satış İznine Tabidir.