Ana Sayfa   /   Projeler ve Programlar

Elde Taşınabilir Mayın Tespit Sistemi (ETMTS)

etmts-projesi-img-1

Kurumumuzda yürütülen projeler çerçevesinde, özgün olarak geliştirilen yeni nesil elde taşınabilir mayın dedektörü ailesi (ETMTS-1, ETMTS-2, ETMTS-3) metalik ve plastik mayınları ile el yapımı patlayıcıları (EYP) tespit edebilme ve yer altını görüntüleyebilme özelliklerine sahiptir. ETMTS cihazları, içerdikleri algılayıcılar sayesinde metalik cisimleri metal dedektörüyle tespit ederken, hiç metal içermeyen cisimleri de Yere Nüfuz Eden Radar (Ground Penetrating Radar) özelliğiyle bulabilme yeteneğine sahiptir. Sistemlerin LCD görsel arayüzü sayesinde kullanıcılar, cismin derinliği ve cinsi hakkında ön bilgiye sahip olabilmektedir. ETMTS-1, ETMTS-2 ve ETMTS-3 ürünleri, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Teşkilatımızın hizmetine sunulmuş ve bazıları yurt dışına ihraç edilmiştir. Ürünler, MIL-STD 810G çevresel şartlar ve MIL-STD 461 elektromanyetik uyumluluk standartlarına uygun olarak geliştirilmiş olup -25 ila +55 santigrat derece sıcaklık aralığında çalışabilmektedir. Serinin son ürünü olan ETMTS-3 Sistemi, kullanıcı geri bildirimleri dikkate alınarak yeniden tasarlanmış, ağırlığı 3,2 kg’a indirilmiş ve ergonomisi iyileştirilmiştir. ETMTS Sistemi, yurt dışında ve Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde saha denemelerine tabi tutulmuş ve özellikle ETMTS-3 Sistemi, operatörler ve katılımcılar tarafından ergonomik yapısı ve görsel arayüzüyle beğeni kazanmıştır.

BİLGEM Enstitülerini Laboratuvarlarını Teknolojilerini Ürünlerini Projelerini keşfedin.

Yetkinlik Merkezleri

MİLSEC 4 - Emniyetli IP Terminal

EMNİYETLİ IP TERMİNAL

MİLSEC-4 terminali, IP ağlarda yeni nesil güvenli haberleşme (ses, veri ve görüntü) için güncel bir çözüm sunarken kullanımda olan PSTN emniyetli telefonlar ile de PSTN ağlarda güvenli ses haberleşmesi uyumluluğunu koruyarak kesintisiz bir iletişim hizmeti
sağlamaktadır.

MİLSEC-4 terminallerinin konfigürasyon, gözetim ve yazılım güncelleme işlemleri Güvenlik Yönetim Merkezi (GYM) kullanılarak uzaktan emniyetli olarak gerçekleştirilir. MİLSEC-4 terminali ek bir cihaz gerektirmeden GYM ile kurduğu emniyetli iletişim aracılığıyla IP Ağdan Anahtar Yükleme (IPAAY) yeteneğine sahiptir.

MİLSEC-4 terminalleri MİLSEC-1A ve MİLSEC-2 telefonlarıyla birlikte işlerlik özelliğine sahiptir ve PSTN ağların yeni nesil IP ağlara kademeli dönüşümü sürecinde MİLSEC-1A ve MİLSEC-2 telefonlarının iletişim ağında kesinti olmadan değiştirilebilmesi imkanını sunmaktadır.

ÖZELLİKLER

  • PSTN ağlarda uçtan uca emniyetli ses haberleşmesi
  • IP ağlarda uçtan uca emniyetli ses, görüntü ve data iletimi
  • IP ağlarda NATO SCIP uyumluluğu
  • Ticari SIP ürünleri ile uyumluluk
  • MİLSEC1A ve MİLSEC2 emniyetli telefonlar ile birlikte çalışabilirlik
  • Milli ve AES kripto algoritmaları
  • Uzaktan yazılım güncelleme
  • Dokunmatik ekran ile kolay kullanım

Milli Savunma Bakanlığı Tarafından Verilecek Satış İznine Tabidir.

Geri Bildirim