Ana Sayfa   /   Projeler ve Programlar

Biyoaerosol Algılama Sistemi Projesi

biyoaerosol-img-1

Proje kapsamında, KBRN alanında yürütülen çalışmalarda ortamdaki havada bulunan 0,3-5 mikron çapındaki aerosollerin optik tabanlı sistem ile tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Geliştirilecek cihaz içerisindeki sisteme pompalar yoluyla aktarılacak ortam havasının içerisindeki partiküller lazer ile uyarılarak ölçümlenmektedir. Havadaki tehdit partiküllerinin boyutlarının beklenen aralıkta olması, miktarının belirli bir eşik değerini geçmesi ve boyut dağılımı floresans oranlarının değeri ile cihaz alarm durumuna geçecek ve tespit edilen partiküllerin biyolojik olup olmadığı anlaşılacaktır. Proje sonunda ortaya çıkacak ürün insanlı ve insansız olarak kullanılabilen her türlü kara-hava-deniz platformlarına entegre edilebilecek, bu platformlardaki KBRN sistemleri ile entegrasyonu ve haberleşmesi sağlanarak bu sayede sivil ve askerî alandaki biyolojik tehditlerin (biyo saldırı, terör, virüs vb.) uzaktan ve erken tespiti mümkün olabilecektir.

BİLGEM Enstitülerini Laboratuvarlarını Teknolojilerini Ürünlerini Projelerini keşfedin.

Yetkinlik Merkezleri

MİLSEC 4 - Emniyetli IP Terminal

EMNİYETLİ IP TERMİNAL

MİLSEC-4 terminali, IP ağlarda yeni nesil güvenli haberleşme (ses, veri ve görüntü) için güncel bir çözüm sunarken kullanımda olan PSTN emniyetli telefonlar ile de PSTN ağlarda güvenli ses haberleşmesi uyumluluğunu koruyarak kesintisiz bir iletişim hizmeti
sağlamaktadır.

MİLSEC-4 terminallerinin konfigürasyon, gözetim ve yazılım güncelleme işlemleri Güvenlik Yönetim Merkezi (GYM) kullanılarak uzaktan emniyetli olarak gerçekleştirilir. MİLSEC-4 terminali ek bir cihaz gerektirmeden GYM ile kurduğu emniyetli iletişim aracılığıyla IP Ağdan Anahtar Yükleme (IPAAY) yeteneğine sahiptir.

MİLSEC-4 terminalleri MİLSEC-1A ve MİLSEC-2 telefonlarıyla birlikte işlerlik özelliğine sahiptir ve PSTN ağların yeni nesil IP ağlara kademeli dönüşümü sürecinde MİLSEC-1A ve MİLSEC-2 telefonlarının iletişim ağında kesinti olmadan değiştirilebilmesi imkanını sunmaktadır.

ÖZELLİKLER

  • PSTN ağlarda uçtan uca emniyetli ses haberleşmesi
  • IP ağlarda uçtan uca emniyetli ses, görüntü ve data iletimi
  • IP ağlarda NATO SCIP uyumluluğu
  • Ticari SIP ürünleri ile uyumluluk
  • MİLSEC1A ve MİLSEC2 emniyetli telefonlar ile birlikte çalışabilirlik
  • Milli ve AES kripto algoritmaları
  • Uzaktan yazılım güncelleme
  • Dokunmatik ekran ile kolay kullanım

Milli Savunma Bakanlığı Tarafından Verilecek Satış İznine Tabidir.

Geri Bildirim