Ana Sayfa   /   Projeler ve Programlar

Aktif Elektronik Taramalı Radar (AESA) Projesi

aesa-projesi-img-1

AESA Projesi, Aktif Elektronik Taramalı Radarların (AESA) alt bileşenlerinin tasarım ve üretiminin gerçekleştirilmesini amaçlamaktadır. Projenin ana hedefi, farklı senaryolarda ve amaçlarla kullanılabilecek radarların geliştirilmesi için gereken yapı taşlarının farklı tasarımlarda üretilebilir olmasını sağlamaktır.

Proje kapsamında tasarlanacak olan bileşenler, çeşitli radar uygulamalarında kullanılmak üzere esneklik sağlayacak şekilde tasarlanacak ve üretilecektir. Proje sonunda ortaya çıkacak olan tasarımlar, bir kütüphane şeklinde derlenerek sahadaki yeni ihtiyaçlara göre güncellenebilecektir. Bu sayede sürekli olarak kendini yenileyen ve güncelleyen bir alt bileşen döngüsü oluşturulacak ve yeni alt bileşenlerin geliştirilmesine olanak sağlanacaktır.

Projede üretilecek olan alt sistemler ve entegreler, savunma firmaları tarafından farklı uygulama senaryolarında kullanılabilecektir. Bu alt sistemler arasında X Bant Huzme Yönlendirme Entegresi, X Bant Güç Kuvvetlendirici Entegresi, Alıcı/Verici Entegresi ve ADC/DAC Entegresi bulunmaktadır. Ayrıca, X Bant Çok Kanallı Alıcı-Verici Modülü, Çok Kanallı Frekans Çevirici ve Çok Kanallı Sayısallaştırma Kartı gibi alt sistemler de üretilecektir.

Bu proje, Türkiye’de AESA radar teknolojisinin geliştirilmesine katkı sağlamayı hedefleyerek, savunma endüstrisindeki yerli ve millî üretimi desteklemektedir.

BİLGEM Enstitülerini Laboratuvarlarını Teknolojilerini Ürünlerini Projelerini keşfedin.

Yetkinlik Merkezleri

MİLSEC 4 - Emniyetli IP Terminal

EMNİYETLİ IP TERMİNAL

MİLSEC-4 terminali, IP ağlarda yeni nesil güvenli haberleşme (ses, veri ve görüntü) için güncel bir çözüm sunarken kullanımda olan PSTN emniyetli telefonlar ile de PSTN ağlarda güvenli ses haberleşmesi uyumluluğunu koruyarak kesintisiz bir iletişim hizmeti
sağlamaktadır.

MİLSEC-4 terminallerinin konfigürasyon, gözetim ve yazılım güncelleme işlemleri Güvenlik Yönetim Merkezi (GYM) kullanılarak uzaktan emniyetli olarak gerçekleştirilir. MİLSEC-4 terminali ek bir cihaz gerektirmeden GYM ile kurduğu emniyetli iletişim aracılığıyla IP Ağdan Anahtar Yükleme (IPAAY) yeteneğine sahiptir.

MİLSEC-4 terminalleri MİLSEC-1A ve MİLSEC-2 telefonlarıyla birlikte işlerlik özelliğine sahiptir ve PSTN ağların yeni nesil IP ağlara kademeli dönüşümü sürecinde MİLSEC-1A ve MİLSEC-2 telefonlarının iletişim ağında kesinti olmadan değiştirilebilmesi imkanını sunmaktadır.

ÖZELLİKLER

  • PSTN ağlarda uçtan uca emniyetli ses haberleşmesi
  • IP ağlarda uçtan uca emniyetli ses, görüntü ve data iletimi
  • IP ağlarda NATO SCIP uyumluluğu
  • Ticari SIP ürünleri ile uyumluluk
  • MİLSEC1A ve MİLSEC2 emniyetli telefonlar ile birlikte çalışabilirlik
  • Milli ve AES kripto algoritmaları
  • Uzaktan yazılım güncelleme
  • Dokunmatik ekran ile kolay kullanım

Milli Savunma Bakanlığı Tarafından Verilecek Satış İznine Tabidir.

Geri Bildirim