Ana Sayfa   /   Projeler ve Programlar

5G-MOBIX Projesi

5g-mobix-projesi-img-1

5G-MOBIX (5G for Cooperative & Connected Automated Mobility on X-border corridors), Avrupa Birliği Ufuk 2020 Projesi olarak gerçekleştirilen bir projedir. Temel hedefi, 5G teknolojisinin sağladığı düşük gecikme, yüksek bant genişliği gibi yenilikleri ve ileri yapay zekâ tekniklerini kullanarak otomatikleştirilmiş araç fonksiyonlarını geliştirmektir.

Proje, 10 ülkeden 59 ortakla birlikte gerçekleştirilmiştir. Altı farklı ülkede deneme sahaları oluşturulmuş ve geliştirilen teknolojilerin ön gösterimleri gerçekleştirilmiştir. İspanya-Portekiz ve Türkiye-Yunanistan sınırları olmak üzere iki farklı sınır geçiş koridorunda, projenin kapsamında geliştirilen teknolojilerin çeşitli kullanım senaryolarıyla gösterimleri yapılmıştır.

Kurumunuz, Türkiye-Yunanistan sınır geçiş koridorundaki gösterim çalışmalarına dâhil olmuştur. Bu sahada yerli ortaklar olan Ford Otosan, Turkcell ve Ericsson TR ile birlikte çalışmıştır. Yunanistan tarafında ise Cosmote, WINGS ve Ericsson GR gibi kuruluşlar yer almıştır. Bu alandaki çalışmalar, Türk-Yunan ortakların öncülüğünde diğer ortakların da desteğiyle tamamlanmış ve dört ana kullanım senaryosu başarıyla gerçekleştirilmiştir.

İçinde yer aldığınız ve geliştirmekte olduğunuz “TIR Yönlendirme” kullanım senaryosunda, İpsala Gümrük Sahası içinde bulunan X-Ray TIR Tarama binasına yönlendirilen bir TIR’ın binaya otonom şekilde gidip giriş ve çıkış yapması başarıyla tamamlanmıştır. Bu sayede, şoförün aracını bırakırken ve alırken kaybettiği zamandan tasarruf sağladığı gösterilmiştir. Ayrıca, Kurumumuzun diğer projeleri kapsamında geliştirilmekte olan uygulama, elde edilen tarama görüntülerini otomatik olarak analiz ederek sonuçları döndürmüştür. Bu şekilde, zaman tasarrufu sağlanarak günlük olarak daha fazla TIR, X-Ray taranabilmiş ve sınır güvenliği artırılmıştır.

Sahada uygulanacak diğer kullanım senaryoları arasında, araçların konvoy hâlinde ilerlemesi (platooning), öndeki araçtan arkadaki araca canlı yüksek çözünürlüklü görüntü aktarımı (Gördüğümü Gör uygulaması) ve gümrük sahasında işlemlerin hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesine yönelik diğer yardımcı senaryolar bulunmaktadır. Bu hedefler başarıyla tamamlanmış ve 5G-MOBIX Projesi, planlanan hedefleri başarıyla gerçekleştirmiştir.

BİLGEM Enstitülerini Laboratuvarlarını Teknolojilerini Ürünlerini Projelerini keşfedin.

Yetkinlik Merkezleri

MİLSEC 4 - Emniyetli IP Terminal

EMNİYETLİ IP TERMİNAL

MİLSEC-4 terminali, IP ağlarda yeni nesil güvenli haberleşme (ses, veri ve görüntü) için güncel bir çözüm sunarken kullanımda olan PSTN emniyetli telefonlar ile de PSTN ağlarda güvenli ses haberleşmesi uyumluluğunu koruyarak kesintisiz bir iletişim hizmeti
sağlamaktadır.

MİLSEC-4 terminallerinin konfigürasyon, gözetim ve yazılım güncelleme işlemleri Güvenlik Yönetim Merkezi (GYM) kullanılarak uzaktan emniyetli olarak gerçekleştirilir. MİLSEC-4 terminali ek bir cihaz gerektirmeden GYM ile kurduğu emniyetli iletişim aracılığıyla IP Ağdan Anahtar Yükleme (IPAAY) yeteneğine sahiptir.

MİLSEC-4 terminalleri MİLSEC-1A ve MİLSEC-2 telefonlarıyla birlikte işlerlik özelliğine sahiptir ve PSTN ağların yeni nesil IP ağlara kademeli dönüşümü sürecinde MİLSEC-1A ve MİLSEC-2 telefonlarının iletişim ağında kesinti olmadan değiştirilebilmesi imkanını sunmaktadır.

ÖZELLİKLER

  • PSTN ağlarda uçtan uca emniyetli ses haberleşmesi
  • IP ağlarda uçtan uca emniyetli ses, görüntü ve data iletimi
  • IP ağlarda NATO SCIP uyumluluğu
  • Ticari SIP ürünleri ile uyumluluk
  • MİLSEC1A ve MİLSEC2 emniyetli telefonlar ile birlikte çalışabilirlik
  • Milli ve AES kripto algoritmaları
  • Uzaktan yazılım güncelleme
  • Dokunmatik ekran ile kolay kullanım

Milli Savunma Bakanlığı Tarafından Verilecek Satış İznine Tabidir.

Geri Bildirim