Home   /   Projects and Programs

Turkish Patent and Trademark Office Digital Transformation Planning Consultancy Service (TURPAT) Project

blank

Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) ile Yazılım Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (YTE) işbirliğiyle gerçekleştirilen Türk Patent ve Marka Kurumu Dijital Dönüşüm Planlama Danışmanlık Hizmeti (TURPAT) Projesi, 18 Mayıs 2023 tarihinde başlatılmıştır. Bu proje, TÜRKPATENT’in dijital dönüşümünü hızlandırmayı ve geleceğe yenilikçi bir yaklaşımla daha güçlü bir şekilde ilerlemesini amaçlamaktadır.

TURPAT Projesi, Türk Patent ve Marka Kurumu’nun dijital dönüşüm sürecini yönlendirecek ve kurumu ulusal ve uluslararası düzeyde daha etkin bir oyuncu hâline getirecek önemli bir adımı temsil etmektedir. Bu işbirliği, teknoloji ve kamu sektörünün el ele vererek vatandaşlara ve iş dünyasına daha etkin ve kullanıcı dostu hizmetler sunmayı hedeflemektedir.

Discover institutes laboratories technologies products projects of BİLGEM.

Competence Centers

MILSEC 4 - Secure IP Terminal

SAFE IP TERMINAL

While the MİLSEC-4 terminal offers an up-to-date solution for next-generation secure communication (voice, data and video) in IP networks, it provides an uninterrupted communication service by maintaining the compatibility of secure voice communication in PSTN networks with PSTN secure phones in use.
provides.

Configuration, surveillance and software update processes of MILSEC-4 terminals are carried out securely remotely using the Security Management Center (GYM). MİLSEC-4 terminal is capable of IP Network Key Loading (IPAAY) through secure communication with GYM without the need for an additional device.

MİLSEC-4 terminals are interoperable with MİLSEC-1A and MİLSEC-2 phones and offer the opportunity to replace MİLSEC-1A and MİLSEC-2 phones without interruption in the gradual transformation of PSTN networks to next generation IP networks.

FEATURES

  • End-to-end secure voice communication in PSTN networks
  • End-to-end secure voice, image and data transmission in IP networks
  • NATO SCIP compliance on IP networks
  • Compatibility with commercial SIP products
  • Interoperability with MILSEC1A and MILSEC2 secure phones
  • National and AES crypto algorithms
  • Remote software update
  • Easy operation with touch screen

It is subject to the sales license to be given by the Ministry of National Defense.

Feedback