Page 99 - bilgem-teknoloji-dergisi-13
P. 99
PORTRE
BİLGEM TEKNOLOJİ
Röportaj: Mehmet S.Ekinci-Başuzman / BİLGEM KKYBY
Ge nerede başlar, nerede biter, Ar-Ge elemanı nelerden düşünüyorum. Tasarımcı arkadaşlar bir sıkıntı ortaya çık-
sorumludur, yaptığı tasarım çıktılarının üretime hazırlan- tığında genellikle konuya şöyle yaklaşıyorlar: “Benim ta-
ması hangi aşamaları içerir, üretime hazırlama işi kimindir, sarımım mükemmel… Denedim, iyi çalışıyor. Sorun varsa
“İYİ Kİ Bütün bunların çoğunu bizim nesil deneyimleyerek öğren- Bu konuda haklı bile olsanız doğru yaklaşım şöyle olmalı:
benden kaynaklanmıyor, diğer taraflarda sorun olmalı”.
üretim sırasında ne gibi geri dönüşler olur belirli değildi.
“Evet, benim devrelerim, kartım veya yazılımım düzgün
di. Bu tecrübeyi yaklaşık 5 yılda elde ettik. 5 yıldan sonra
profesyonel anlamda cihazlar tasarlayıp prototip hazır-
çalışıyor, ancak sistemin bütününde bir sıkıntı var, kararlı
AR-GE’ Cİ lamayı ve üretime aktarma işini kavradık. 90’lı yıllar TE- çalışmıyor. Bu konuda ben de bir şeyler yapmalıyım. En
azından sorunun nereden ve nasıl kaynaklandığını bulma-
LETAŞ’ta her türlü haberleşme cihazının hızlı bir biçimde
tasarlanıp üretildiği parlak yıllardı. Ne üretseniz satabili-
ya yardımcı olmalıyım”. Bu şekilde organize olan uyumlu
tasarım grubu sorunu tespit eder sonra da mutlaka çözer.
yordunuz. Bu parlak dönem fazla uzun sürmedi maalesef.
Çözüm için zaten onlarca seçenek çıkar ortaya. En uygun
ALCATEL’in TELETAŞ’ı satın almasıyla Ar-Ge faaliyetleri
Muzaffer KirazOLMUŞUM” Biz de ekip olarak TELETAŞ’tan ayrılmak zorunda kaldık. · Muzaffer Bey, geçmişe baktığınızda şunla-
olanı hep birlikte seçersiniz olur biter.
peyderpey yavaşlatıldı, en sonunda tamamen durduruldu.
rı iyi ki yapmışız güzel oldu dediğiniz şeyler
Bu şekilde elde ettiğimiz tecrübeyi TELETAŞ’tan ayrıldığı-
nelerdir? Fakat şunu yapamadık, kısmet olma-
mız yıl kendi şirketimizi kurarak kullanmak istedik. Ancak
dı, yapabilseydik ne güzel olurdu diyeceğiniz
ortamın uygun olmaması nedeniyle bunu yürütemedik.
2002 yılı başında o dönem UEKAE müdürü olan Sn. Ön-
der YETİŞ’in davetiyle TELETAŞ’tan ayrılan 5 kişilik çekir-
İyi ki Ar-Ge’ci olmuşum diyorum her zaman. Mühendislik
dek RF’çiler olarak ben, Feyzullah YAYIL, Hüseyin BALCI, şeyler var mıdır?
Metin ERDOĞDU ve İbrahim AVCI, TÜBİTAK UEKAE’de işe yapmak isteyen, hamurunda mühendislik mayası olan her-
Her sayımızda bir çalışma arkadaşımızla röpor- başladık. Kurum hikayemiz bu şekilde başlamış oldu. Bu kese de Ar-Ge işi tavsiye ediyorum. Belki diğer alanlara
taj gerçekleştirip kendisini yakından tanımaya grup 20 yıl içerisinde çok RF’çi yetiştirdi, çok proje yaptı. göre kariyer olarak yükselmek, daha fazla maddi imkân-
çalışıyoruz. Bu sayıda Kurumumuzda 20 yılı Halen de eksiksiz olarak devam ediyoruz çalışmaya. TÜBİ- lar elde etmek için uygun bir alan değildir, bilemem. Ama
aşkın süre araştırmacı ve yönetici olarak çalış- TAK BİLGEM’in sistem olarak ilk teknoloji transferini SR- Ar-Ge’ci olarak bir şeyleri ilk defa yapmış olmanın verdiği
tıktan sonra bu yıl içerisinde emekliye ayrılan C155A adlı radyo link ürünüyle bu grup yaptı… hazzı, keyfi hiç bir şey veremez. Biz 80’li yılların başında
Sayın Muzaffer Kiraz Bey ile bir röportaj ger- mühendisliğe başlayanlar olarak şanslı bir nesiliz derim
çekleştirdik. Muzaffer Hocamız, kişisel tecrübesi Kurumda ilk işe başladığımızda bizim çalışma alanımızla, hep. O yıllarda cep telefonunu bırakın, ev telefonu bile her
doğrultusunda Kurumumuzda geçirdiği süreyi yani RF tasarımıyla ilgili herhangi bir Ar-Ge faaliyeti yok- evde yoktu. Telefon alabilmek için PTT’ye başvuru yapılır
Muzaffer KİRAZ anlattı… tu. Kurumun RF ölçme laboratuvarları ve personeli var- ve yıllarca sıra beklenirdi. TELETAŞ ve NETAŞ’ın kurulması
dı sadece. Önder Bey bizi TELETAŞ’tan tanıyor ve bize ve çok hızlı bir şekilde piyasaya ürün - sistem vermeleri
1960 yılında Uşak’ta doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini · Sayın Hocam, Kurumumuzun geçmişini en iyi
Uşak’ta tamamladı. 1977 yılında İstanbul Teknik Üniversi- bilen kişilerden birisi olarak çalışma arkadaş- güveniyordu. Kurumda ne iş yapacağımızı sorduğumuzda sonucunda bu bariyer kırıldı, birkaç yıl içerisinde isteyen
tesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Elektronik ve Haber- larımız için yaşadığınız zorluklardan ve çözüm “TELETAŞ’ta yaptığınız işlere aynı şekilde devam edin, herkes evine telefon bağlattı. Her sokak başına jetonlu te-
leşme Mühendisliği Bölümünde lisans öğrenimine başladı. yollarınızdan örnekler verebilir misiniz? biz de zaten bu konulara girmeyi hedefliyorduk” demiş- lefon makineleri yerleştirildi. Bizler de TELETAŞ’ın Radyo
1982 yılında mezun oldu. Aynı yıl İstanbul Teknik Üniver- ti. Hangi özelliklerde bir ürün yapacağımıza karar verip Grubu olarak yerli radyo link tasarımı işlerine giriştik. Çok
sitesi Fen Fakültesi’nde Yüksek Lisans öğrenimine başla- Elektronik ve bilgisayar alanında hızlı teknolojik gelişimin hemen radyo link tasarımı işine koyulduk. Birkaç ay içeri- teknik zorluklarla karşılaştık. Şimdi çok basit olarak çözü-
dı. 1983 yılı başı itibariyla da Elektrik Elektronik Fakültesi başlarına yetişebilmiş geçiş neslinin bir ferdi olarak önce- sinde satın almalar çıkıldı, gerekli elektronik malzemeler len bazı teknik zorluklarla ilk defa karşılaşıyorduk. Aylarca
Yüksek Frekans Tekniği kürsüsünde Araştırma Görevlisi likle Ar-Ge geçmişime ait bir tarihsel bilgi vererek başla- ve en önemlisi de spektrum analizörü, network analizörü, 10-15 MHz’lerde 2V darbe üretebilecek transistörlü yük-
olarak işe başladı. 1984 yılı Mart ayında yüksek lisansını mak isterim. osiloskop gibi bizim elimiz ayağımız olan ölçü aletleri çok selteç devresi ile uğraştığımı hatırlıyorum.
tamamladıktan sonra, 1985 Ağustos ayına kadar yedek hızlı biçimde satın alındı. Biz de bu sürede en iyi yaptı-
subay olarak askerlik görevini yerine getirdi. 1985 Ağus- TÜBİTAK’ta 2002 yılı Ocak ayında işe başladım. Şu an iti- ğımız radyo link tasarımı işlerini tamamladık. Sadece 6 Çalışma hayatımda en çok mutlu olduğum şey Ar-Ge’ci
tos ayında TELETAŞ (ALCATEL) şirketinde ARGE depart- barıyla 20 yılı tamamlamış durumdayım. Daha öncesinde ay gibi kısa bir zaman içerisinde TÜBİTAK’ın yerli ve milli olmam. Diğeri, 1980’li yılların sonuna doğru Türkiye’nin
manında donanım geliştirme mühendisi olarak işe başladı. de 2 yıl üniversitede Araştırma Görevlisi olarak, ardından tasarımı olan SRL5800A adlı 4*2 Mbps kapasiteli, Spread ilk yerli ve milli radyo link cihazını tasarlayan radyo link
Burada onlarca farklı projede donanım geliştirme mühen- döneminin haberleşme teknolojileri alanında araştırma / Spectrum-CCK modülasyonlu radyo link cihazının prototi- tasarım grubunun bir üyesi olmak. TÜBİTAK döneminde
disi, sistem mühendisi ve proje yöneticisi olarak görev geliştirme yapan en büyük özel firmalardan biri olan TE- pini masaya koyduk. ise yine bir ilke imza attık grup olarak, Türkiye’nin ilk yerli
yaptı. 2001 yılı sonunda ALCATEL ARGE departmanı ka- LETAŞ’ta 16 yıl çalıştım. Toplamda 40 yılı bulan çalışma RADAR’ını ürettik. Bu alana girmeye çekiniyorduk ilk za-
patılınca arkadaşlarıyla birlikte bir şirkete ortak oldu. Kısa hayatımın tamamı araştırma / geliştirme alanında oldu. Bunu şunun için anlattım; tasarım grubu teknik olarak manlarda, acaba başarabilir miyiz? diye. Ancak sağ olsun
sürede kendi işini yapma fikrini yerinde bulmayarak şirket Ar-Ge işi yurtdışında çok iyi tanımlıdır. Bizde ise son dö- tecrübeliyse, sağlamsa, kendi içerisinde uyumluysa ve UEKAE Müdür Yardımcımız Sn. Alparslan BABAOĞLU bizi
ortaklığından ayrıldı. 2001 yılı Ocak ayında UEKAE’de işe nemlerde biraz düzelmiş olmasına rağmen 80’li 90’lı yıl- yönetim de her türlü desteğiyle arkasındaysa başarıla- bu konuda çok destekledi. 2005-2006 yıllarıydı, o dö-
başladı. 2017 yılı Ekim ayına kadar çoğu radyo link ala- larda sınırları belirsizdi. Yeni kurulmuş büyük firmalar ya- mayacak bir iş yoktur bana göre. Grubun iç uyumu çok nemde MİLGEM için yerli radar yapılması talep ediliyordu.
nında onlarca projede donanım geliştirme sorumlusu ve bancı firmalardan teknoloji transferi yapılarak elektronik önemli. Bireysel başarı Ar-Ge türü işler için tek başına Biz de elimizdeki imkânlarla yapılabilecek en uygun radarı
proje yöneticisi olarak görev yaptı. 2017 yılı Ekim ayında / haberleşme alanında yerli üretim yapıyorlardı, ancak o yeterli değil. On tane çok başarılı adamı bir araya getirse- (LPI-FMCW) seçip tasarıma başladık, prototipi çalıştırdık.
BTE Radar ve Sensör Sistemleri Enstitü Müdür Yardımcısı devirde Ar-Ge’nin görevi üretim - test dokümanlarını dö- niz bile, grup uyumu iyi değilse ve bu yüzden işler iyi bir UEKAE eski binasının çatısına kurulan prototip radar ilk
oldu. Bu görevi 4 yıl süreyle yerine getirdikten sonra 2021 nüştürme, üretime malzeme listeleri hazırlama, alternatif şekilde tanımlanmadıysa düzgün sonuç almanız zordur. görüntüleri alıp ekranda gösterdiğinde çok şaşırmıştık.
Ekim ayı içerisinde kendi isteğiyle bıraktı. Halen BTE’de çözümleri test etme gibi konulardan öteye gitmiyordu. İh- Dişli çarklardan meydana gelen bir vites kutusu gibi, her Adeta İzmit körfezinin haritasını canlı olarak ekranda gö-
Kıdemli Başuzman Araştırmacı olarak görev yapmaktadır. tiyaç duyuldukça bazı basit devre tasarımları ile yerlileş- bir dişlinin görevini tam ve düzgün yapması o vites kutu- rüyorduk.
Muzaffer Kiraz, evli ve 3 çocuk babasıdır. tirme çalışmaları yapılabiliyordu. 80’li yılların başında Ar- sunun düzgün çalışmasını sağlar. Ar-Ge işlerini de böyle
96 97