Page 94 - bilgem-teknoloji-dergisi-12
P. 94
Röportaj
“İparhan”
Özdemir Kavak – Başuzman Araştırmacı / BİLGEM BTE
“Boğaza Düşen Hayat” İyi fotoğraf bir daha çekmeyi başaramayacağınız fotoğraftır!
Ömer Şamil Kara – Araştırmacı / BİLGEM SGE
2020 Yılı TÜBİTAK 2013 yılında ilk fotoğraf makinamı
Fotoğraf Yarışmasında ve makro lensimi aldım. İlk
Fotoğraf, doğada zaten var olan bir kareyi kayıt altına almaktır. ödül alan ve sergilenen çekimlerime de TÜBİTAK Gebze
fotoğrafınızın hikâye-
sini bizimle paylaşabilir Kampüsü’nde başladım.
misiniz?
2020 Yılı TÜBİTAK Fotoğraf anı ölümsüzleştirdiği gibi, iyi çekildiği Fotoğraf çekmeye üni- müzde 50’ye yakın kelebek, 4-5 tür orkide fotoğrafladım. En-
Fotoğraf Yarışmasında takdirde o ana, hiç bakılmamış yeni bir versite yıllarımda, abi- demik türleri fotoğraflayabilmek için Isparta, Denizli, Antalya,
ödül alan ve sergile- min fotoğraf makinasıyla Erzurum, Kars, Hakkâri, Van, Adana, Osmaniye’ye seyahatler
nen fotoğraf(lar)ınızın bakış açısı katabiliyor. manzara fotoğrafları ile- yaptım; 200’ün üzerinde kelebek türü fotoğrafladım.
hikayesini bizimle pay- başladım. O zamanlar hep
laşabilir misiniz? Fotoğraf anı ölümsüzleştirdiği gibi, iyi çekildiği takdirde o makro fotoğraf çekmek Fotoğraf yarışmasındaki fotoğrafı çekmek için sabah gün
Fotoğraf yarışmasını ana, hiç bakılmamış yeni bir bakış açısı katabiliyor. Belki isterdim fakat makro lens- doğmadan yola çıkmıştım. Amacım Gebze’de bahar ayla-
duyduktan sonra çeke- defalarca aynı manzarayı gören insanlar bile değişik bir lerin fiyatlarının yüksek ol- rında görülen çiğ damlalarını çekebilmekti. Arazide biraz
bileceğim güzel fotoğraf bakış açısıyla çekilmiş aynı manzara fotoğraflarına hay- gezindikten sonra iparhan (Melitaea cinxia) kelebeğini bul-
fikirleri üzerinde düşün- ması sebebiyle bunu epey dum. Kelebeği bulduğumda antenlerinde dahi çiğ damlala-
meye başladım. Arabada ran kalabiliyor. Ben fotoğraf çekmekten keyif aldığım için ertelemek zorunda kaldım. rı mevcuttu fakat ışığın fotoğraf çekimine uygun olmasını
giderken yağmur yağma- fotoğraf çekiyorum. 2013 yılında ilk fotoğraf makinamı ve makro lensimi aldım. bekleyene kadar bir kısmı kurudu. Sonuç olarak biraz uyku-
ya başladığı bir sırada suz kalsam, ıslansam da amacıma ulaşmıştım.
cep telefonu ile fotoğraf Size göre iyi bir fotoğrafın olmazsa olmazları nelerdir? İlk çekimlerime de TÜBİTAK Gebze Kampüsü’nde başla-
çekme fikri aklımıza geldi. İyi bir fotoğrafın sınırları olduğunu düşünmüyorum. Fo- dım. Küçük canlıları çekmeye başladıkça çoğumuz için alt
Arabanın ön camına düşen yağmurlar eşliğinde bir köprü toğrafı iyi yapacak birçok farklı etken olabilir. Fotoğrafın tarafı bir ot, çalı olan bitkilerde sayısız canlının yaşadığı- Fotoğraf çekmek sizin için ne ifade ediyor, size ne
manzarası yakaladık ve güzel olduğunu düşündüğüm için aslında doğada zaten var olan bir kareyi kayıt altına al- nı fark ettim ve çekimlerim iyice bu alana kaydı. Bu küçük sağlıyor? Neden fotoğraf çekiyorsunuz?
bu fotoğraf ile yarışmaya katıldım. mak olduğunu düşünüyorum. Fotoğrafçının görevi sade- canlıların arasında ise renkli kanatlarıyla kelebeklerin yeri Boş zamanlarımda doğada olmak, fotoğraf çekmek fiziksel
ce o güzel/mükemmel kareyi arayıp bulmak, bulduktan ayrıdır. Çektiğim kelebeklerin türünü merak etmeye baş- olarak yorucu olsa da mental olarak dinlenmemi sağlıyor.
Fotoğraf çekmek sizin için ne ifade ediyor, ladım. Araştırmalarımla şimdi gönüllü yöneticisi olduğum
size ne sağlıyor? Neden fotoğraf çekiyorsunuz? sonra kaydetmektir. trakel.org (Türkiye’nin Anonim Kelebekleri) adlı siteye Size göre iyi bir fotoğrafın olmazsa olmazları nelerdir?
ulaştım. Site aracılığıyla benim gibi fotoğraf çeken birçok Bana göre bir fotoğrafa yüklenen anlam ve kompozisyon
insanla tanıştım. Artık kelebek fotoğrafçılığı benim için tutku- önemlidir. İyi fotoğraf bir daha çekmeyi başaramayacağınız
ya dönüşmüştü. Sınırlı bir alana sahip olan Gebze kampüsü- fotoğraftır. Işığınız bol olsun.
92 93