Tamamlanan Projeler ve Programlar

-A +A
 • İGBAM

İleri Genom ve Biyoenformatik Araştırmaları Merkezi (İGBAM), Türkiye için kritik ve stratejik önemi olan genetik veri güvenliği, genomik veri analizi (biyoenformatik) ve biyosensör alanlarında çalışmalar yapmak üzere 2011 yılında kurulmuştur. İGBAM, araştırma-geliştirme aşamasından itibaren katma değer yaratarak Türkiye’nin teknolojik bağımsızlığını sağlamak, sürdürmek ve rekabet gücünü arttırmak amaçlı çalışmalar yapmaktadır. Çok disiplinli (Bilgisayar, Elektronik, Matematik, Biyoenformatik ve Biyoteknoloji) bir ekipten oluşan merkez, yurt içi ve dışından danışman ve ortaklar ile birlikte, çalışmalarını ürün ve gelecek odaklı gerçekleştirmektedir. İnsan genomu, Türkiye'de ilk kez, İGBAM bünyesinde kurulan teknolojik altyapı sayesinde dizilenmiş ve analizi yapılmıştır. Tüm ekzom, RNA dizilimi ve analizleri neticesinde pek çok genetik hastalık için kalıtsal etmenler bulunmuş, çeşitli hayvan ve bitkilerden günlük hayata etki edecek sonuçlar elde edilmiştir. Genetik verilerin güvenliği ve analizi konusundaki faaliyetlerimizin yanı sıra, analiz edilen genetik verilerden yola çıkılarak bulunacak olan biyoişaretlerin, hızlı ve ucuz olarak tespit edilmesinde kullanılabilecek 'biyosensör/biyoalgılayıcı' cihazların geliştirilmesi de çalışmalarımız arasındadır. Türkiye’de ilk defa uyguladığımız yöntemler sayesinde genomik ve biyoenformatik alanında yurt dışına bağımlılık azaltılmış ve milli verilerin korunması başarılmıştır.İGBAM'da yürütülen çalışmalar ile Türkiye'nin bu alanda dünya ile eş zamanlı ilerlemesi sağlanmıştır.

 • GÖKTÜRK-1 Uydusu Milli Kripto Alt Sistemi

TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen GÖKTÜRK-1 Uydusu Milli Kripto Alt Sistemi yer istasyonlarından uyduya gönderilecek komutların ve uydudan alınan yüksek çözünürlüklü görüntünün yer istasyonlarına güvenli iletimini sağlayan sistemdir.

Milli Kripto Alt Sistemi içinde uyduya ve yer istasyonlarına entegre edilmiş milli kripto cihazları ve ilişkili anahtar yönetim ve yükleme cihazları yer almaktadır. Geliştirilen tüm cihazların cihaz seviyesi kripto analiz, COMSEC ve TEMPEST onayları bulunmaktadır.

GÖKTÜRK-1 Uydusu Milli Kripto Alt Sistemi, GÖKTÜRK-1 Uydusunun fırlatıldığı Aralık 2016 tarihinden itibaren kullanılmakta olup; bu sayede uyduya entegre edilmiş olan kripto cihazı bu alanda tarihçe kazanmış ilk milli ekipman olmuştur.

 • IP Kripto Cihazi (IPKC) Projesi

Günümüzde ag sistemleri giderek tek bir ag teknolojisinde birlestirilmektedir. Gelecekte ise ag sistemlerinin, her türlü veri trafiginin tamamen IP aglari üzerinden aktarilmasina dayanan “ Everything Over IP ” kavramina dayanacagi öngörülmektedir.

Bu baglamda, proje kapsaminda gelistirilenIP Kripto Cihazlari(IPKC), IP haberlesmesinde bulunan Özel ya da Gizli aglarin,korumasiz aglar üzerinden yüksek hizlarda güvenli iletisimini saglamaktadir. Bu sayede çok sayida fiziksel hat türü (Kablolu, kablosuz, uydu ve hibrit aglar), çok sayida uygulama tek bir teknoloji ile korunmus olur. IP Kripto Sistemi bu aglarin veri gizliligini, kimlik dogrulugunu ve veri bütünlügünü saglamaktadir.

IP Kripto Sistemi, güvenli iletisimi saglayan ve gizli aglari birbirine baglayan IP Kripto Cihazlarindan (155Mbps IPKC-G/320 Mbps IPKC-EG), uzaktan anahtar ve cihaz yönetimini saglayan Güvenlik Yönetim Merkezinden(GYM) olusur. Yazilim ve donanimi tamamen milli olarak tasarlanmis IP Kripto Sistemleri, basta TSK TAFICS ve JEMUS aglari olmak üzere, birçok kritik askeri ve kamu kurulusunun bilgi alt yapisinin güvenliginde kritik rol oynamaktadir.

 • Kriptolu IP Telefon (MILSEC-4) Projesi

MILSEC-4 terminali, PSTN ve IP aglarda yeni nesil emniyetli haberlesme teknolojileri için güncel bir çözüm sunarken kullanimda olan emniyetli telefonlar ile uyumlulugu koruyarak kesintisiz bir iletisim hizmeti saglamaktadir.

MILSEC-4 baslica su özellikleri sunmaktadir:

- IP ve PSTN aglar üzerinden emniyetli haberlesme
- Uçtan uca emniyetli ses, görüntü ve data iletimi
- NATO SCIP uyumlulugu
- Ticari SIP ürünleri ile birlikte islerlik
- MILCEP ve MILSEC emniyetli telefonlar ile birlikte islerlik
- Milli ve AES kripto algoritmalari
- Uzaktan yazilim güncelleme
- Dokunmatik ekran ile kolay kullanim

MILSEC-4 terminallerinin konfigürasyon, gözetim ve yazilim güncelleme islemleri Güvenlik Yönetim Merkezi (GYM) kullanilarak uzaktan emniyetli olarak gerçeklestirilir. MILSEC-4 terminali ek bir cihaz gerektirmeden GYM ile kurdugu emniyetli iletisim araciligiyla IP Agdan Anahtar Yükleme (IPAAY) yetenegine sahiptir.

MILSEC-4 terminalleri MILSEC-1A, MILSEC-2, MILCEP-K1 ve MILCEP-K2 telefonlariyla birlikte islerlik özelligine sahiptir ve karsilikli emniyetli haberlesme gerçeklestirebilir. MILSEC-4, PSTN aglarin yeni nesil IP aglara kademeli dönüsümü sürecinde MILSEC-1A ve MILSEC-2 telefonlarinin iletisim aginda kesinti olmadan degistirilebilmesi imkanini sunmaktadir.
 

 • Milli Askeri Mesajlaşma Sistemi (MAMSİS) Projesi

Milli Askeri Mesajlasma Sistemi (MAMSIS ), Türk Silahli Kuvvetleri (TSK) dahilinde stratejik, operatif ve taktik sahada mesajlasma gereksinimlerinin kesintisiz olarak tek bir müsterek sistemle hizli, dogru ve güvenli olarak karsilanmasini saglayan ürün ailesidir. MAMSIS, uluslararasi askeri ve ticari standartlarla uyumlu, tamamen milli olarak gelistirilen, isletim sisteminden bagimsiz istemci ve sunucu yazilim bilesenlerinden olusmaktadir.

Gelistirilen mesajlasma sisteminde imzali ve/veya sifreli mesaj iletiminden sorumlu Mesaj Aktarma Sunucusu (MAS) mevcuttur. Askeri ve kurumsal ihtiyaçlar gözetilerek ITU X.400 ve SMTP/IMAP protokolüne göre iki farkli mesaj aktarma sunucusu ve bu sunucularla çalisabilecek istemci, yönetim arayüzleri gelistirilmistir. Askeri mesaj alisverisi için STANAG 4406 (Ed.2)’ya tam uyum saglanmistir.

Mesajlasma sisteminde tanimli kullanicilarin kimlik ve adres bilgileri ile bu kullanicilarin sertifikalarinin saklanmasi için ise güvenli Dizin Sistemi Sunucusu (DSS) gelistirilmistir. ITU X.500 ve LDAP standartlarina göre gelistirilen DSS, kullanici bilgilerinin hiyerarsik olarak muhafaza edilmesine ve hizli sekilde erisimine olanak saglamaktadir. Mesajlasma Sistemi kapsamindaki sunucularin sagladigi mesajlasma ve dizin hizmetlerinin kullanicilara sunulabilmesi için platform bagimsiz bir kullanici arayüzü gelistirilmistir. Tek bir arayüz üzerinden, farkli mesajlasma protokolleri (X.400, IMAP/SMTP) ve dizin protokolleri (LDAP, X.500) kullanilarak sunucu erisimi saglanabilmektedir. Dizinden kullanici seçimi ve ilgili kullanicilara, askeri mesaj formu vasitasi ile imzali ve/veya sifreli mesaj gönderimi mümkün olmaktadir.

Mesajlasma Sistemi kapsaminda tüm istemci ve sunucu iletisimi, TLS hat güvenligi saglandiktan sonra yapilmaktadir. Sisteme giris islemlerinde akilli kart tabanli güçlü kimlik dogrulama uygulanmakta, tüm sunuculara erisim için esnek ve güçlü erisim denetimi mekanizmalari saglanmaktadir. Mesaj güvenligi ve bütünlügü, imzalama ve sifreleme islemleri ile garanti edilmektedir.

Mesajlasma Sistemi bilesenleri, stratejik sahaya ek olarak, düsük bant genisligi ve yüksek veri kaybi içeren taktik sahada da çalismak üzere tasarlanmistir. Bunun için X.400 tabanli MAS, X.500 tabanli DSS ve Istemci’nin taktik saha adaptasyonu yapilmis, ayni zamanda stratejik ve taktik saha geçisi için bir geçit arabirimi (Taktik Arayüz Birimi) yazilimi gelistirilmistir. Taktik saha uyarlamasi için STANAG 4406 Ek E’ye tam uyum saglanmistir. Taktik çözümlerin, MAMSIS disinda bir çok projede de kullanilmasi planlanmaktadir.

Mesajlasma sisteminin daha etkin çalismasi ve mevcut sistemlerle entegre çalisabilmesi için bazi geçit yazilimlari da gelistirilmistir. Bunlar; ACP 127 tabanli sistemlerle çalismayi saglayan Sistemler Arasi Geçit Birimi (SAGB), adres gruplari için çoklu mesaj sifreleme ve mesaj dagitimini saglayan Adres Listesi Yönetim Birimi (ALYB) ile karargah içi otomatik mesaj dagitimini saglayan Havale Yönetim Birimi (HYB)’dir.

MAMSIS, tüm askeri mesajlasma bilesenlerini bünyesinde barindirmasi açisindan dünyada tektir. Uluslararasi askeri standartlara ek olarak sivil mesajlasma standartlari da gerçeklenmis ve genisletilerek güvenli hale getirilmistir. Böylelikle, MAMSIS’in tamami veya bazi bilesenlerinin, askeri veya kurumsal amaçlarla kullanilabilmesi saglanmistir.​ 
 

 • Gençlik Programları Ulusal Uygulama Raporu Hazırlama Projesi

Gençlik Programı’nı kuran Avrupa Parlamentosu ve Konseyi’nin kararı uyarınca, katılımcı ülkeler tarafından program uygulamalarına ilişkin olarak Avrupa Komisyonu’na sunulacak 2007-2009 Gençlik Programı Ulusal Uygulama Raporu’nun hazırlanması amacıyla gerekli veri toplama, veri analizi ve yorumlama faaliyetlerinin gerçekleştirilmesidir.
Hedef Kitlesi: T.C. Kalkınma Bakanlığı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Ulusal Ajans)
Bitiş Tarihi: 28.08.2010
 

 • Yeni İl Envanteri ve Modernizasyonu Projesi Ön Analiz Çalışması

Kapsamı: Bakanlık ve K.K.K. merkez teşkilatları ile vali, kaymakam, belediye başkanı, il ve ilçe müdürleri ile yatırımcıların, araştırmacıların karar almalarında etkinlik sağlamak üzere güncel bilgi ihtiyacını karşılamak, planlama çalışmalarına esas teşkil etmek, yatırım yapacak olan girişimcilere veri sağlamak, il, ilçe ve köylerin yatırım durumlarını bilgisayar ortamında takip etmek, illerdeki Planlama ve Koordinasyon Müdürlükleri’nin iş ve işlemlerini bilgisayar ortamında değerlendirmek ve üniversite, basın ve medyadaki araştırmacılara bilgi sunmaktır.
Hedef Kitlesi: T.C. İçişleri Bakanlığı
Bitiş Tarihi: 09.10.2009

 

 • SYGM Değerlendirme Raporu Projesi

Kapsamı: SYGM’nin otomasyon projesinin mevcut durumunun analiz edilerek ihtiyaçları karşılayıp karşılamadığı ve eldeki mevcut sistemin iyileştirilerek işler hale getirilip getirilemeyeceğinin analiz edilip raporlanmasıdır.
Hedef Kitlesi: T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü
Bitiş Tarihi: 25.03.2009
 

 • Milli Açik Anahtar Altyapisi Projesi

Açık anahtar altyapisi, kurum ve kuruluslarin elektronik ortamda ihtiyaç duydugu güvenlik hizmetlerini saglamak için kullanilir. Bu altyapi, bir veya daha fazla Sertifikasyon Makami sunucusu ve diger yardimci yazilimlardan olusur. Kullanicilar belli prensipler çerçevesinde bu sisteme kayit olurlar. Bu kayit islemi sonucunda kullanici, kimligini ispat etmek ve bilgi güvenligini saglamak için kullanabilecegi elektronik belgelere sahip olur. Sertifika adiyla anilan bu belgeler elektronik imza atmak, bilgileri şifrelemek ve erisim denetimi için kullanilir.

Günümüzde birçok bilisim aracina entegre edilen elektronik imza gibi özellikler artik hukuki baglayicilik da tasimaktadir. Bu nedenle sertifikalarin ve onlara ait anahtarlarin yönetimi çok büyük önem tasimaktadir. MA3 projesi kapsaminda gelistirilen ESYA Elektronik Sertifika Yönetim Altyapisi bir açik anahtar altyapisi sisteminden beklenen tüm özellikleri bir arada sunar. ESYA Sertifika Makami, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Karti projesi basta olmak üzere bütün e-devlet süreçleri (nitelikli sertifika, yetki sertifikasi, uyap, e-fatura, e-defter, e-recete, yeni nesil ökc, e-pasaport, takograf vs) için kritik rol oynayan elektronik sertifikalarin üretimi ve yönetimini gerçeklestiren tek milli yazilimdir. En son PKI teknolojilerinin uygulandigi ESYA Sertifika Makami CC EAL4+ sertifikasi almis dünyadaki sayili, ülkemizdeki tek üründür.

Ayrica MA3 Projesi kapsaminda ülkemizdeki resmi, özel kurum ve kuruluslarin her türlü PKI tabanli kimlik dogrulama, sifreleme ve elektronik imza ihtiyaçlarini karsilamak amaciyla yazilim kütüphaneleri ve stratejik önemi yüksek kurumlarda kullanilmak üzere milli masaüstü güvenlik çözümleri gelistirilmektedir. Gelistirilmekte olan bu ürünler, basta Türk Silahli Kuvvetleri olmak üzere bir çok kamu kurumunda yaygin bir sekilde kullanilmaktadir.
 

 • E-Kimlik Projesi - T.C. Kimlik Kartı

T.C. Kimlik Karti projesinin amaci; farkli güvenlik seviyelerinde elektronik kimlik dogrulamayi mümkün kilan,akilli kart tabanli bir elektronik kimlik dogrulama sistemi gelistirmek vebu sayede elektronik ortamda sunulan hizmetlere güvenli bir sekilde erisim imkani sunmaktir.

Bu amaçla; proje kapsaminda asagidaki ürünler gelistirilmistir:
- Akilli Kart Yongasi (UKTÜM)
- Akilli Kart IsletimSistemi (AKIS)
- Kart Yönetim ve Dagitim Sistemi (KYS)
- Güvenli Kart Erisim Cihazlari (KEC)
- Elektronik Kimlik Dogrulama Sistemi (EKDS)

Pilot uygulamasi Bolu ilinde basariyla tamamlanmis olan elektronik kimlik karti,kart sahibinin nüfus bilgilerini, sayisal fotografini ve biyometrik verilerini (parmak izi, parmak damar izi ve elayasi izi) içermektedir. İçerdigi kimlik bilgilerinin yanisira, kimlik kartinin en önemli özelliklerinden biri de, görsel ve elektronik güvenlik unsurlarina sahip olmasidir. Kartin elektronik güvenlik unsurlari, üzerinde bulunan ve milli olarak gelistirilen, akilli kart isletim sistemi (AKIS) ve akilli kart tümdevresi (UKTÜM) ile saglanmaktadir. AKIS EAL4+, UKTÜM ise EAL5 ortak kriter seviyesinde güvenlik sertifikalarina sahiptir.

Güvenli Kart Erisim Cihazi (KEC), elektronik ortamda hizmet veren uygulamlar için kimlik kartinin yetkili kurum tarafindan verildigini ve karti tasiyan kisinin gerçekten kartin sahibi oldugunu dogrulamak amaciyla gelistirilmistir. KEC, içinde bulunan ve yine UEKAE tarafindan temin edilen bir Güvenli Erisim Modülü (GEM) sayesinde, kimlik karti ile güvenli olarak haberleserek, kartin içindeki kart sahibine ait biyometrik veriyi okuyabilmektedir. Proje sürecinde; KEC’in endüstri tarafindan üretilebilmesi için, Türk Standartlari Enstitüsü ile birlikte dört bölümden olusan “T.C. Kimlik Kartlari için Güvenli Kart Erisim Cihazlari” standardini olusturma çalismalari yürütülmüstür. Yine bu amaçla, ortak kriter EAL4 sevisesinde onayli tüm dünya tarafindan kabul görecek bir koruma profili hazirlanmis ve yayimlanmistir.
​​

 • MEMDYS

Dz.K.K.lığı ED Sistemleri EH Veritabanlarının Birleştirilmesi Projesi (MEMDYS) Dz.K.K.lığı envanterine 2003 yılından sonra girmiş ve yeni girecek olan ED sistemleri ve sistem simulatörlerini desteklemek üzere; Dz.K.K EH Görev Yazılımı Hazırlama Sistemi’nin mevcut imkan ve kabiliyetlerinin korunarak uyarlanması, geliştirilmesi ve genişletilmesidir.
Hedef Kitlesi: Deniz Kuvvetleri Komutanlığı - ARMERKOM
Bitiş Tarihi: 09.05.2010
 

 • EHPSM

Elektronik Harp Programlama ve Simülasyon Merkezi Projesi (EHPSM) Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (Dz.K.K.lığı) envanterinde bulunan S-70B Sea Hawk helikopterlerinde görev yapan LR-100 Elektronik Destek Sisteminin (Electronic Support Measures-ESM) teknik olarak desteklenmesidir.
Hedef Kitlesi: Deniz Kuvvetleri Komutanlığı - ARMERKOM
Bitiş Tarihi: 09.09.2007
 

 • GENESIS

Gemi Entegre Savaş İdare Sistemi / EH Sistemi Veritabanı Yazılımı Projesi (GENESIS) Kapsamı: ED sistemleri tarafından toplanan verilerin çözümlenerek elde edilmesi ve saklanması, gelişmiş tekniklerle analiz edilerek tehdit bilgilerinin belirlenmesi, belirlenen tehditleri (ve karşı tedbirleri) kullanarak projede desteklenecek tüm ED (ve ET) sistemlerine uygun görev yazılımlarının hazırlanarak platformlardaki ED/ET Sistemlerine yüklenmesi ve bu döngü içerisinde mevcut EH verilerinin sürekli geliştirilip iyileştirilmesini (optimizasyonunu) sağlamaktır.
Hedef Kitlesi: Deniz Kuvvetleri Komutanlığı
Bitiş Tarihi: 24.02.2006
 

 • Gümrük Kapıları Güvenlik Sistemleri (GÜMSİS)

GÜMSİS Projesi, gümrük kapılarında yasadışı eşya, taşıt ve insan trafiğini izlemek ve bu faaliyetleri engellemek amacı ile Gümrük Muhafaza Genel Müdürlüğü için yürütülmüştür. İlk olarak, gümrük sahalarındaki güvenliğin arttırılması amacı ile kara sınır kapılarına ve limanlara saha emniyeti için CCTV sistemleri kurulmuştur. Proje kapsamında, Türkiye’de ilk kez araç plakalarını otomatik olarak okumaya yönelik plaka okuma sistemi geliştirilmiş ve beş farklı ülke ile olan kara sınır kapısında yerli ve yabancı plakalar üzerinde uygulanmıştır. Ülkemizdeki ilk GPRS tabanlı araç takip sistemi uygulaması yine proje kapsamında gerçekleştirilmiş, transit geçiş yapan TIR ve akaryakıt taşıyan tankerler, kaçakçılığı engellemek amacı ile tanımlanan otomatik alarmlar sayesinde izlenmiştir. Proje çerçevesinde danışmanlığı, alımı ve kurulumu yapılan X-ray TIR ve konteyner tarayıcı sistemleri ile yaşa dışı eşya geçişi önemli ölçüde engellenmiştir. Gümrük kapıları ve merkez arasındaki haberleşme IP kripto cihazları ile şifrelenerek güvenli hale getirilmiş, ayrıca sahalarda kullanılan yazılımların entegrasyonu sağlanmıştır.

 • WaSiF, Eğitim Amaçlı Uçak Üzeri Gömülü Benzetim Sistemi

Savaşa hazır pilotların bireysel, takım ve takımlar arası savaş eğitimini, gerçek bir uçak üzerinde, gerçek uçuş şartlarında, sanal hedefler kullanarak gerçekleştirmek.
1- MRC Görev Planlama Yazılımı DTED 0..2 ve hava haritaları seviyesinde planlama, 3 boyutlu gösterim Bireysel, takım ve takımlar arası harekat planlama
2- MRC Performans Değerlendirme Yazılımı Farklı kriterlere göre değerlendirebilme Senaryo bazlı değerlendirme Pilot öğrenme eğrisi verme Eğitilen hakkında güçlü zayıf yönleri raporu
3- MRC Debrifing Yazılımı 3 boyutlu tekrar gösterim Farkındalık gösterimi Pilot ve CGF anlık durum bilgileri gösterimi
Bitiş Tarihi : 12.2002
 

 • ARGE 2001

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçları doğrultusunda, Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri aviyonik sistem entegrasyonunun Türkiye’de ilk defa milli olarak yapılmasını sağlamak amacı ile Özgün Görev Bilgisayarı laboratuvar prototipi geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu proje ile atılmış olan adımlar ve geliştirilmeye başlanan yetenekler sonucunda, milli Atak Helikopteri için çok kritik bir teknolojik ihityaç olan milli aviyonik mimarisi elde edilmiştir.
Bitiş Tarihi : 11.2005
 

 • ARGE 2004

ARGE 2001 Projesi kapsamında gerçekleştirilen Görev Bilgisayarının fonksiyonları genişletilerek AH-1S helikopterine entegre edilmesi ve Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri (ATAK) Projesi ihtiyaçlarını karşılayan bir Görev Bilgisayarı donanımının ve yazılımının özgün olarak gerçekleştirilmesidir. Projede ASELSAN ve TAI ile birlikte çalışılmıştır. Yetenekler, uçuş ve atış testleri ile doğrulanmıştır. Şu anda T-129 Atak Helikopteri, milli aviyonik mimarisi ile Türkiye’de ve tüm telif ve satış hakları da Türkiye Cumhuriyeti Devlet’inde olmak üzere üretilmektedir.
Bitiş Tarihi : 09.2007
 

 • GENESİS, Gemi Entegre Savaş İdare Sistemi

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nca çeşitli platformlarda bulunan silah ve algılayıcı sistemleri ile tümleşik olarak çalışacak modern taktik savaş yönetim sistemlerini ulusal endüstrinin olanak ve yeteneklerini kullanarak geliştirmek ve çeşitli platformlara uygulamak için GENESİS projesi başlatılmıştır. Bu kapsamda BTE; -Deniz ortamlarına uygun yeterlilikte konsollar, -Algılayıcı tümleştirme kabini, -Gerçek zamanlı otomatik hedef saptama ve izleme birimi, -Harita yönetim sistemi yazılımı ve veri yolları için bilgisayar ağı hata dayanıklılığını arttırma yazılımı geliştirmiştir. Ayrıca bakım/tutum gereksinimleri de karşılanmıştır.
Bitiş Tarihi : 09.2004
 

 • UUADP, Uzun Ufuk Araştırma Desteği

Dz.K.K.’lığı bünyesinde yürütülmekte olan Uzun Ufuk Projesi ve Füzyon Merkezi’ne ARMERKOM’un gereksinim duyduğu AR-GE desteğinin TÜBİTAK-MAM tarafından sunulması ve ilgili konularda birikim oluşturulmasıdır Kapsamı: -Mikrodalga Radar Simülatör -HF Radar kaplama diyagramları ve HF doluluk ölçümü -Uydu görüntülerinin deniz platformlarının tespiti ve teşhisi amacıyla işlenmesi -Platformların Radar Kesit Alanlarının bulunması
Bitiş Tarihi : 05.2004
 

 • SARGAN, Yüzey Dalgalı Yüksek Frekans Radarı Kavram Gösterim

Uzun Ufuk Araştırma Desteği Projesi kapsamında yüzey dalgası yayınımı yol kayıplarına ilişkin geliştirilen analitik yaklaşım ve sonuçlarının saha ölçümleri ile desteklenmesi ve doğrulanması, özellikle ada kayıplarının ölçmeler ile gösterilmesi, HF bandı doluluk ölçümlerinin seçilen noktalarda devam ettirilmesi, iyonosfer kargaşasına yönelik ölçümlerin yapılması, iyonosfer kargaşası bastırma tekniklerinin incelenmesi ve projede kayıt edilecek gerçek veriler üzerinde denenmesi amaçlanmıştır. Hedef Kitlesi: Savunma Sanayi Müsteşarlığı
Bitiş Tarihi : 10.2008
 

 • C4ISR, Gözetleme ve Komuta Kontrol Simülasyon

Değişik amaçlarda kullanılacak C4ISR sistemlerini teşkil eden haberleşme cihazları ve sensörlerin modellenmesi ve simülasyonlarının gerçeklenmesine imkan veren bir simülasyon aracının geliştirilmesi. Geliştirilen sistem üzerinde mevcut bir sınır gözetleme ve kontrol sisteminin eğitim-analiz amaçlı modelleme ve simülasyonunun yapılması. Gözetleme sensörler için en uygun konuş hesaplama sistemi geliştirilmesi.
Bitiş Tarihi : 04.2007
 

 • ORACLES, Optical Radar for Anti Collision LasEr Systems CEPA-EUCLID RTP 8.05

Helikopterlerin alçak uçuşlarında engellere çarpmasını önleyecek otomatik Lazer Radar Sistemi demo prototipinin geliştirilmesi. BTE tarafından -Kontrol Panel Donanımı, -Kullanıcı Makina Arayüz yazılımı, Engel Sezme/Tanılama Algoritmaları geliştirilmiştir.
Bitiş Tarihi : 12.2005
 

 • GÖMSİS, Genel Amaçlı Gömülü Uygulama Platformu

Yüksek-uç gömülü sistemlerin geliştirilmesinde kullanılacak ECLIPSE tabanlı ve açık kaynak kodlu bir yazılım-donanım tümleşik ortamının hazırlanması. Proje sonucunda; powerPC tabanlı bir tek-kart bilgisayar sistem donanımı, LINUX türevi bir işletim sistemi ve ilgili aygıt sürücüleri oluşturulmuştur. Bitiş Tarihi : 12.2008
 

 • AKİS, Arama Kurtarma İşaret Sistemi

Deprem sonrası arama kurtarma çalışmalarının verimini artıracak yenilikçi bir arama kurtarma sisteminin yarı endüstriyel prototiplerini üretmek, sistemin hayata geçirilmesi için gerekli frekans tahsisini sağlamak ve ilgili standartların araştırılarak prototiplerin bu standartlara uyumlarının sağlanması.
Bitiş Tarihi : 12.2009
 

 • S_YÖNİL

S_YÖNİL, Türk Yazılım Kesiminin Yönetim ve Niteliğine İlişkin Bir Durum Çalışması Türkiye’de yazılım kesiminin yönetim ve niteliğine ilişkin bilgilerini elde ederek kesimin bugünkü durumunu ortaya çıkarılması, kesimin ve firmaların gelişimine yönelik stratejilerin belirlenmesi.
Bitiş Tarihi : 12.2010
 

 • LADUS, Laboratuvar Acil Durum Uyarı Sistemi

Laboratuvar Acil Durum Uyarı Sistemi Projesi, MAM laboratuvarlarında riskli koşullarda yalnız çalışması gereken personelin iş güvenliğini artırmayı hedeflemektedir. Projede geliştirilecek sistemin birincil bileşeni giyilebilir, sensörlü bir alıcı-vericidir. Bu aygıt, acil durumları (düşme, yatay konumda kalma vb.) algılayarak bir alarm sinyali yayınlar. Yayınlanan alarm sinyali, kapsama alanı içindeki bir alıcı-devre tarafından algılanarak acil durum veri hattı üzerinden güvenlik merkezindeki sunucu yazılımına iletilir. LADUS, güvenlik görevlilerini herhangi bir laboratuvarda gerçekleşen acil durumlar konusunda anında bilgilendirerek en hızlı şekilde ilk müdahalenin yapılmasını sağlayacaktır. MAM içinde prototip olarak gerçekleştirilecek sistem, kendi alanında inovatif bir çözüm olarak ülke genelinde ve uluslararası ölçekte yaygınlaşma potansiyeli taşımaktadır.
Hedef Kitlesi: TÜBİTAK MAM
Bitiş Tarihi: 12.2011
 

 • RATİNG İzleme

Yasa ile yetkisi TİAK (Televizyon İzleme Araştırma Komitesi) verilmiş olan TV reytinglerinin güvenilir bir şekilde toplanması ve analizinin yapılması. 5.000 - 10.000 adet hedeflenen reyting ölçüm cihazı için tasarım ve prototip geliştirilmesi İzlenen kanalların ve izleme süresinin doğrulanması İzleyici profilinin tanınması (yaş, cinsiyet) Verilerin ilgili kurumlara güvenli ortamda raporlanması.
 

 • ELEKTRONİK HARP PROJELERİ

Dz.K.K.lığı ED Sistemleri EH Veritabanlarının Birleştirilmesi Projesi (MEMDYS) (2006-2010)

 • C4I PROJELERİ
 • MELTEM Projesi – Uçak platformu için STANAG 5066 Tabanlı HF Protokol Stack ve İstemci Yazılımları Entegrasyonu* (2007)

  THALES, FRANCE (HAVELSAN Koordinasyonuyla)
  Projenin devamına yönelik çalışmalar ile bakım ve idamesi başka bir enstitü birimi tarafından devam ettirilmiştir.

 • MELTEM Projesi – Yer İstasyonları için STANAG 5066 Tabanlı HF Protokol Stack ve İstemci Yazılımları* (2006)

  HAVELSAN, ANKARA.
  FORGEC FORMUS Ağ Geçit Cihazı’nın içerisinde sunulan haberleşme ve IP istemci yazılımlarıdır.

 • NATO STANAG 5066 Uyumlu HF Veri Aktarım Terminali (İş Paketi 1: S5066 Protokol Stack Yazılımı*) (2004-2005)

  Dz.K.K.lığı MEBS Bşk.lığı, ANKARA HF-VHF-UHF/IP FORMUS: Farklı Ortamlarla Uyumlu Muharebe Sistemi içerisinde sunulan haberleşme ve IP istemci yazılımlardır.
   

 • FREKANS YÖNETİMİ PROJELERİ
 • Milli Frekans Yönetim Sistemi 2. Safha Yazılımı* (MFYS-2 İş Paketi 2) (2003)

  Gnkur. MEBS Bşk.lığı Frekans Yönetimi Şubesi, ANKARA Projenin devamına yönelik çalışmalar ile bakım ve idamesi başka bir enstitü birimi tarafından MARSSys (Management & Analysis of Radio Spectrum) adıyla devam ettirilmiştir.

  Özel NATO Sürümü: Management and Analysis of Radio Spectrum Milli Frekans Yönetim Sistemi Yazılımı (MFYS) (2002-2003)
  Gnkur. MEBS Bşk.lığı Frekans Yönetimi Şubesi, ANKARA

 • Çocuk Erken Tanı Uyarı Sistemi (ÇETUS)

ÇETUS Araştırma Raporu’nun ilk versiyonu Aralık 2013, ikinci versiyonu da Nisan 2014 tarihinde teslim edilmiş ve proje kapanışı gerçekleştirilmiştir.
Bitiş Tarihi: 08.04.2013 
 

 • Aile ve Sosyal Politikalar Bilgi Sistemi Ön Analiz Projesi (AİLE)

Kapsamı: Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın merkez ve taşra teşkilatının kullanımı için bütünleşik ve kurumsal bir bilgi sisteminin geliştirilmesi hedeflenmektedir.
Hedef Kitlesi: T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Merkez ve Taşra Teşkilatı Çalışanları
Bitiş Tarihi: 15.07.2012
 

 • PUAN

Sosyal Yardım Yararlanıcıları Belirleme için Puanlama Formülü Geliştirme Projesi (PUAN). Sosyal yardım uygulamalarında yararlanıcılara yönelik doğru tespit yapılabilmesi ve bu uygulamaların tarafsız kıstaslara göre gerçekleştirilebilmesi için sosyal yardımlardan yararlanacak yoksul kesimin belirlenmesine yönelik bir puanlama formülü geliştirilmesi ve bu formül ile karar vericilere yol gösterilmesidir.
Hedef Kitlesi: T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
Bitiş Tarihi: 06.08.2013
 

 • Potansiyel Ağaçlandırma Sahaları Veritabanı ile Havza İzleme Sis. Geliştirilmesi

Hedef Kitlesi: T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü (ÇEM)
Başlangıç Tarihi: 13.07.2012 T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele (ÇEM) Genel Müdürlüğü ihtiyaçları doğrultusunda, sürdürülebilir havza yönetiminin sağlanabilmesi ve Türkiye’de havzada çalışan birçok kamu kurumunu ilgilendiren havza bileşenlerini izleyebileceği bir havza izleme sisteminin kurulması ve potansiyel olarak ağaçlandırılacak ve rehabilitasyon yapılacak sahaların belirlenmesi hedeflenmektedir.
Kazanımları
- T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele (ÇEM) Genel Müdürlüğü’ne verilen danışmanlık hizmeti ile havza izleme ve potansiyel saha belirleme sistemlerinde hangi verilerin yer alacağı ve veri özellikleri (kullanılabilirlik, ölçek, güncelleme sıklığı vb.) içeren veri altyapısı ve havza izleme sistemi modelinin ortaya konulması
- Bu doğrultuda İdare’nin proje kapsamında yapması gereken faaliyetler ve yeni proje gereksinimlerinden oluşan yol haritası belirlenmesi
 

 • İl Koordinasyon ve İzleme Sistemi Projesi (İKİS)

Yerel düzeyde kurumsal kapasiteyi geliştirmek, merkez-yerel düzey arasındaki iletişimi güçlendirmek, karar destek sistemi oluşturmak ve bölgesel ve yerel kalkınma politikalarının etkinleştirilmesi ve takibini sağlamaktır.
Hedef Kitlesi: T.C. Kalkınma Bakanlığı Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürlüğü
Bitiş Tarihi: 01.09.2011
 

 • İLCAS

İller Bankası A.Ş Coğrafi Arşiv ve Bilgi Sistemi Mevcut Durum Analizi ve İhtiyaçların Tespiti Projesi (İLCAS). İller Bankası tarafından üretilen / kullanılan coğrafi verilerin sayısal ortamda arşivlenmesi, coğrafi bilgi sistemi teknolojileri kullanılarak sürdürülebilir bir bilgi sisteminin kurulması, Türkiye Ulusal Coğrafi Bilgi Sistemi (TUCBS) kapsamında standartlara uygun bir şekilde veri paylaşımının yapılması amacıyla mevcut durumun analiz edilmesi, ihtiyaçların tespit edilmesi ve tedarik süreçlerinde teknik destek sağlanmasıdır.
Hedef Kitlesi: İller Bankası A.Ş, Yerel Yönetimler
Bitiş Tarihi: 08.10.2012
 

 • TAKBİS III Teknik Danışmanlık Hizmeti

Projenin amacı, 09 Ağustos 2010 tarihinde TKGM ile TÜBİTAK UEKAE arasında imzalanan TAKBİS-III Projesi Teknik Danışmanlık Hizmeti Protokolü kapsamında, TAKBİS-I ve TAKBİS-II Projeleri sonucu ortaya çıkan Tapu ve Kadastro Bilgi Sisteminin mevcut halinin analiz edilmesi ve TAKBİS-III projesinin teknik isterlerinin belirlenmesine yönelik olarak yapılacak olan analiz çalışmalarına ilişkin uygulama planının ortaya konmasıdır.

 • Devlet Malzeme Ofisi e-Dönüşüm Analiz Çalışması

Tedarik sürecinin etkinliği artırılması, satın alma sürecinin idari yükünün azaltılması, DMO, tedarikçiler ve kamu kurumları arasında birlikte çalışabilirlik sağlanması, BT kullanımı ile DMO’nun ilgili iş süreçleri revize edilmesi, hizmet kalitesi arttırılması ve karar destek fonksiyonlarına altlık oluşturacak mekanizmaların belirlenmesidir.
Hedef Kitlesi: T.C. Maliye Bakanlığı Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü, Bütün Kamu Kurumları ve Kamu Kurum ve Tedarikçileri
Bitiş Tarihi: 29.06.2012
 

 • ERP Sistemi Fonksiyonel Değerlendirme Çalışması

Devlet Malzeme Ofisi
 

 • İl Envanteri Sistemi'nin Geliştirilmesi ve Karar Destek Sistemi

İçişleri Bakanlığı
 

 • UALLP

Hayatboyu Öğrenme Programı 2007 - 2009 Ulusal Uygulama Raporu Hazırlama Projesi
DPT Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı - ULUSAL AJANS
 

 • Hayatboyu Öğrenme Programı Ulusal Uygulama Raporu Hazırlama Projesi

2007-2013 yıllarını kapsayan Hayatboyu Öğrenme Programı’nı (LLP) kuran Avrupa Parlamentosu ve Konseyi’nin kararı uyarınca, katılımcı ülkeler tarafından program uygulamalarına ilişkin olarak Avrupa Komisyonu’na sunulacak 2007-2009 LLP Ulusal Uygulama Raporu’nun hazırlanması amacıyla gerekli veri toplama, veri analizi ve yorumlama faaliyetlerinin gerçekleştirilmesidir.
Hedef Kitlesi: T.C. Kalkınma Bakanlığı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Ulusal Ajans) Bitiş Tarihi: 18.06.2010
 

 • Devlet Malzeme Ofisi Kurumsal Kaynak Planlaması Değerlendirmesi Projesi

METEKSAN A.Ş.’nin Devlet Malzeme Ofisi Müdürlüğü’ne teslim etmiş olduğu ve halen kullanılmakta olan ERP (Kurumsal Kaynak Planlaması) modüllerinin fonksiyonel değerlendirme çalışmalarının yapılması ve sonuçlarının İdare’ye raporlanmasıdır.
Hedef Kitlesi: T.C. Maliye Bakanlığı Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü
Bitiş Tarihi: 15.08.2011

 • Elde Taşınabilir Mayın Tespit Sistemi (ETMTS) - BTE

TÜBİTAK BİLGEM’de yürütülen projeler kapsamında özgün olarak TÜBİTAK BTE tarafından geliştirilen yeni nesil elde taşınabilir mayın dedektörü ailesi ETMTS-1, ETMTS-2, ETMTS-3 içerdiği algılayıcılar ile metalik ve plastik mayınları ile el yapımı patlayıcıları (EYP) tespit edebilme ve yeraltını görüntüleyebilme özelliklerine sahiptir.

ETMTS cihazları üzerinde barındırdığı metal dedektörü yardımıyla metalik cisimleri tespit ederken, hiç metal içermeyen cisimleri de yine üzerinde bulunan yere nüfuz eden radar (Ground Penetrating Radar) yardımıyla bulabilmektedir. Sistemlerde bulunan LCD görsel arayüzü sayesinde kullanıcı cismin derinliği ve cinsi hakkında öngörü de oluşturabilmektedir. Geliştirirlen her üç ürün ETMTS-1, ETMTS-2, ETMTS-3 Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ve Emniyet Teşkilatımızın hizmetine sunulmuş olup, ürünlerden bazıları yurtdışına da ihraç edilmiş bulunmaktadır. MILS STD 810G çevresel şartlar ve MIL STD 461 elektromenyetik uyumluluk standartlarına uygun biçimde geliştirilen ürünler -25 ile +55 santigrad derece sıcaklık bölgesinde çalışabilmektedirler.

Serinin son ürünü olan ETMTS-3 sistemi önceki ürünlere, kullanıcı tarafından yapılan geri bildirimler dikkate alınarak yeniden tasarlanmış, ağırlığı 3.2kg’a indirilmiş ve ergonomisi iyileştirilmiştir.

ETMTS sistemine yönelik yurtdışında ve Türkiye'nin çeşitli yerlerinde saha denemeleri yapılmış olup, özellikle ETMTS-3 sistemi, ergonomik yapısı ve görsel arayüzü ile operatörler ve katılımcılar tarafından beğeni kazanmıştır.

 • Hava Aracı Takip Sistemi (HATS) - BTE

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından tamamlanan Ar-Ge Projesi kapsamında, alçak irtifada uçan helikopter gibi hava araçlarının, uçuş emniyetini destekleyecek ve acil durumlarda hava aracına en kısa zamanda ulaşılmasına katkı sağlayacak Hava Aracı Takip Sisteminin geliştirilmiştir.

 • Meydan Kontrol ve Yaklaşma Yol/Kontrol Radar Simülatörü (ATCTRSİM) - BTE

TÜBİTAK BİLGEM ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) arasındaki işbirliği kapsamında üretilen atcTRsim (ATC Meydan Kontrol ve Yaklaşma/Yol Kontrol Radar Simülatörü 1.Safha) AR-GE Projesi kapsamında, Hava Trafik Kontrol temel, tazeleme, intibak ve ileri düzey eğitimleri ve Hava Trafik Yönetimi (ATM) ARGE çalışmaları yapılabilecek simülatör geliştirilmiştir. Projenin devamı olarak ATCTRSIM-2 ve İstanbul atcTRsim olmak üzere 2 yeni proje açılmıştır. ATCTRSIM-2 (ATC Meydan Kontrol ve Yaklaşma/Yol Kontrol Radar Simülatörü 2.Safha) AR-GE Projesi kapsamında, atcTRsim projesi kapsamında geliştirilen sistemin DHMİ Esenboğa Havalimanında bulunan Simülator ve Eğitim Tesislerine kurulumu gerçekleşecektir. İstanbul atcTRsim (İstanbul Atatürk Havalimanı atcTRsim kurulumu) AR-GE Projesi kapsamında, İstanbul Yeni Havalimanı yaklaşma hava sahası ve terminal sahasının tasarımı, operasyonel kullanımı ve havalimanı açılmadan önce görev alacak hava trafik kontrolörlerinin oryantasyon çalışmalarında kullanılmak üzere atcTRsim sistemin yeni ihtiyaçlara göre geliştirme çalışmaları ve İstanbul Atatürk Havalimanı’na kurulumu yapılacaktır.

 • Kuş Radarı (KUŞRAD) - BTE

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ile başlatılan Ar-Ge Projesi kapsamında, DHMİ’ye bağlı olan havaalanları civarındaki kritik sahalarda süzülen göçmen kuşların tespiti, izlenmesi, uçuş güvenliği açısından değerlendirilmesi ve tarifeli uçuşlar için en uygun zaman dilimlerinin belirlenmesi amacıyla KUŞRAD geliştirilmiştir. Geliştirilen Sistem Uluslararası Atatürk Havalimanı’na kurulmuş ve saha kabul testleri tamamlanmıştır.

 • Anten Test ve Araştırma Merkezi (ATAM) - BTE

Kalkınma Bakanlığı projesinin amacı;
* Ülkemizin elektromanyetik, anten ve radom ihtiyaçlarına yönelik ölçümlerinin doğru ve güvenilir biçimde karşılanmasının sağlanacağı merkezin kurulumu,
* Araştırma ve geliştirme faaliyetlerine paralel olarak tasarım ve iyileştirme amaçlı ölçüm hizmetlerinin verilmesidir.
* Altyapı, 6 metre boyutlarına ve 4 ton ağırlığına kadar her türlü antenin parametrelerinin ölçüm ve analiz edilmesine,
* 10 metre çapa kadar olan cisimlerin kapalı alanda radar kesit alanlarının çıkarılmasına imkan vermektedir.

 • Katot ve Mikrodalga Vakum Tüp Araştırma Merkezi (KAMTAM) - BTE

KAMTAM Projesi ile Kalkınma Bakanlığı ve TÜBİTAK destekleri ile TÜBİTAK Gebze Kampüsünde Katot ve Mikrodalga Vakum Tüp Araştırma Merkezi altyapısı kurulmuştur. Bu altyapıda yürütülecek ARGE faaliyetleri kapsamında, başta Uydu Haberleşmesi olmak üzere, Elektronik Harp, Yüksek Güç Radar ve Medikal Cihaz uygulamalarında kullanılan Yüksek Güçlü Mikrodalga Sistemler için kritik teknoloji özelliği taşıyan Mikrodalga Vakum Tüp cihazları ve alt bileşenleri tamamen milli imkanlar ile tasarlanıp geliştirilerek ülkemize stratejik bir üstünlük kazandırılacaktır. KAMTAM altyapısı, Yüksek Güçlü Mikrodalga uygulamalarına yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ihtiyaçları ile Ar-Ge projeleri arasında köprü vazifesi görecek bir mekanizma olarak faaliyet gösterecektir. "Kritik Teknoloji" sınıfında kabul edilen Mikrodalga Vakum Tüp teknolojisine yönelik katma değeri yüksek ürünlerin tasarlanarak geliştirilmesiyle ülkemizin küresel rekabet gücü artırılacaktır. Ayrıca altyapı bünyesinde gerçekleştirilecek teknolojik faaliyetler ile sözkonusu teknolojiye yönelik araştırma kültürünü özümsemiş insan gücünün yetişmesine imkan sağlanacaktır. Kamu kuruluşları, üniversiteler ve savunma sanayi şirketleri ile beraber yürütülecek projelerle birlikte ülkemiz için son derece kritik olan bir teknolojide ortak kullanım ile toplam maliyet düşürülecek ve kurumların biraraya gelmesi ile ortak akıl ve sinerji sağlanmış olacaktır.

 • E-Bant ve SRC400x2 Sayısal Radyolink Cihazı Geliştirme (SRC400) - BTE

Mevcut GSM ve Telekom altyapı şebekelerinde kullanılabilen ve LTE/4.5G/5G şebekelerine geçildiğinde ihtiyaç duyulacak çok yüksek hızlı paket veri taşıma kabiliyetine sahip Yeni Nesil E-Bant Radyo Link cihazlarının tasarımı ve geliştirilmesi amaçlanmıştır. Proje kapsamında SRC400 adlı ürün tasarlanıp geliştirilmiş ve sanayileştirilmiştir. E-bant Radyo Link için ise ön tasarım ve ön prototip çalışmaları yapılmıştır.

 • Sayısal Kayıt, Arşiv ve Analiz Sistemi (SKAAS) - BTE

Sayısal Kayıt, Arşiv ve Analiz Sistemi (SKAAS), TÜBİTAK’ın Görüntü Kıymetlendirme ve Yayıncılık Sistemleri birimi tarafından, bu alandaki geniş bilgi birikimi kullanılarak geliştirilmiş ve on yılı aşkın bir süredir Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından kullanılan çok yönlü, modüler, tümleşik, genişleyebilir ve kararlı bir sistemdir.
 
Sayısal Kayıt, Arşiv ve Analiz Sistemi (SKAAS) Yetkinlik ve Özellikleri:
 
      I. Uydu, kablo, karasal ve IPTV platformları üzerinden yayın yapan tüm şifreli ve şifresiz televizyon ve radyo yayınlarını istenen formatta ve çözünürlükte arşivlemektedir,
     II. Arşivlenen çok büyük miktardaki ses ve görüntü verileri veya canlı yayınlar üzerinde analizler gerçekleştirmektedir,
    III. Derin öğrenme yöntemleri kullanılarak geliştirilen analiz algoritmaları ile verileri anlamlandırmak ve amaca uygun sorgular yapabilmektedir,
   IV. Analiz algoritmaları ve yönetim araçları kullanılarak operatörlerin kararlarına ve iş süreçlerine destek olmaktadır
    V. Açık kaynak işletim sistemleri (CentOS, Ubuntu ve Mint) kullanılmıştır,
   VI. Yazılımlar C/C++, python ve QT gibi araçlar kullanılarak geliştirilmiştir,
  VII. Veri tabanı olarak PostgreSQL kullanılmıştır,
 VIII. NAS mimarisinde 3PT+ arşiv sistemi kullanılmıştır,
   IX. 10 Gb bandgenişliğinde ağ altyapısı kullanılmıştır,
    X. Yönetim sunucuları için küme yapısında sanallaştırma kullanılmıştır.

 • Afet Yönetim Destek Sistemi (AYDES) - BTE

AFAD’ın afet sonrası hızlı hasar tespitini gerçekleştirmek için afet bölgesinden elde edilen uzaktan algılama verilerinin otomatik/ yarı-otomatik yöntemler ile analizlerini gerçekleştiren uzaktan algılama(remote sensing) yazılımı ve kitle kaynak(crowdsourcing) platformu gerçekleştirilecektir. Proje kapsamında Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) verilerinin kullanımına yönelik ar-ge çalışmaları yapılacaktır. Özellikle bulut/sis gibi atmosferik koşulların elverişsiz olduğu afet durumlarında bu koşullardan etkilenmeyen SAR verilerinin hasar ve etki analiz işlemlerinde kullanılması amaçlanmaktadır. 

 • Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi (GİS) - BTE

Eylül 2006’da TÜBİTAK SAVTAG desteği ile geliştirme çalışmaları başlayan Milli Gerçek Zamanlı İşletimi GİS, Ocak 2013’de testlerden başarı ile geçerek ürün haline gelimiştir. DO-178 gereklerine uygun olarak geliştirilen GİS, havacılıkta kullanılan ARINC653 ve genel kullanım olanağı sağlayan POSIX profillerini desteklemektedir. Sağladığı özellikler ve ölçeklenebilir katmansal yapısı ile; Savunma, Havacılık, Uzay, Otomotiv, Raylı Ulaşım, Nükleer Enerji Santralleri, Tıp Elektroniği ve daha birçok sektörde gömülü bilgisayarlar sisteminde işletim sistemi olarak kullanılabilmektedir.

 • Demiryolu Sinyalizasyon Sistemleri (YERLİSİNYAL) - BTE

TCDD’nin ihtiyaç duyduğu demiryolu sinyalizasyon sistemlerinin yerli kaynaklar ile geliştirilmesi amacı ile TÜBİTAK BİLGEM ile TCDD işbirliğinde YERLİSİNYAL projeleri yürütülmektedir. Bu projeler kapsamında yüksek emniyet seviyesine sahip, uluslararası standartlara uyumlu, maliyet etkin anklaşman sistemleri ve trafik kontrol merkezleri geliştirilmektedir. Geliştirilen sistemler Türkiye demiryollarında yaygınlaştırılmaktadır. YERLİSİNYAL projeleri kapsamında halen
• Ortaklar – Denizli
• Afyon – Denizli – Isparta
• Ankara YHT Garı
• Malatya demiryolu bölgelerinin sinyalizasyon sistemleri geliştirilmektedir.

 • Sayısal Plotlama Masası (DRT) - BTE

Sayısal Plotlama Masası, Savaş Harekat Merkezi’nde konuşlandırılacak, taktik ve seyir bilgi ihtiyaçları için kullanılabilecek bilgisayar tabanlı bir sistemdir. Kendi savaş gemimize ve hedeflere ait seyir bilgilerinin sayısal harita üzerinde gösterilmesine, izlenebilmesine ve plotlama yapabilmesine imkan tanımaktadır. Sayısal Plotlama Masası, gemilerimizin konum, hız, yön ve rota bilgilerini seyir sensörlerinden alarak ekran üzerinde göstermektedir. Gemi konumu ile birlikte seyir radarından alınan temas bilgileri de ekran üzerinde izlenebilmektedir. Sistem S−57 ve S-63 biçiminde sayısal haritaları kullanmaktadır. Sensörlerden gelen tüm bilgiler harita görüntüsünün üzerinde gerçek konumlarında sunulmaktadır. BİLGEM tarafından üretilen Sayısal Plotlama Masaları 20’yi aşkın platformda fiili olarak kullanılmaktadır.

 • Sualtı Telefonu (SATEL) - BTE

Sualtı Telefonu tümü mikroişlemci kontrollü, su üstü/su altı gemileri arasındaki iletişimi su altı akustik dalgaları aracılığı ile sağlayan haberleşme sistemidir. Sistem, ses sinyallerini, transduser üzerinden gönderip alabilmektedir. Haberleşme, telefon ve telgraf olmak üzere iki şekilde yapılabilmektedir. BİLGEM tarafından üretilen Sualtı Telefonlarının su üstü muharebe gemileri için sabit, kurtarma gemileri için taşınabilir olmak üzere değişik tipleri 30’u aşkın platformda fiili olarak kullanılmaktadır. Denizaltılar için geliştirilmekte olan yeni versiyonu, ses sinyallerini seçilebilen 3 adet transduser grubu üzerinden gönderip alabilmektedir.

 • Degaussing Sistemi (DG) - BTE

Savaş gemilerinin oluşturdukları manyetik izi otomatik olarak bastıran DG sistemleri yerli olarak tasarlanıp üretilerek gemi üzerinde test edilmektedir. Üretilen sistemler halihazırda birçok gemide kullanılmaktadır.

 • Raylı Ulaşım Trafik Eğitim Simülatörü (RAYTES) - BTE

Raylı Sistemler Trafik Eğitim Sistemi Projesi’nde (RAYTES), Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) Trafik Kumanda Merkezleri’nde yeni görevlendirilecek veya halen çalışmakta olan Trafik Kontrolörlerinin mesleki eğitimlerini alabilecekleri bir eğitim sistemi geliştirilmiştir. Proje kapsamındaki tüm bileşenler TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilmiştir. Bu sistem sayesinde Trafik Kontrolörleri mesleki eğitimlerini uygulamaya dönük, gerçek yaşama uygun ve güvenli bir ortamda almaktadırlar.

 • İkaz ve Alarm Bütünleşik Sistemi (İKAS) - BTE

AFAD ile birlikte yürütülen projenin amacı; Vatandaşların ve acil durumlarda görev alacak kurumların; düşman saldırılarına, KBRN tehlikelerine, afetlere karşı uyarılmasına yönelik, Haber Alma ve Yayma Sisteminin, Siren Sisteminin ve Mesajla Uyarı Sisteminin kurulmasıdır. Hedef Kitlesi: AFAD Bitiş Tarihi: 12.2015

 • Kesintisiz ve Güvenli Haberleşme Sistemi (KGHS)

AFAD ile birlikte yürütülen projenin amacı; • Afet ve acil durum sırasında, öncesinde ve sonrasında, pilot bölgelerde, afet ve acil durumlarda görev alacak kurum ve kuruluşların koordineli bir şekilde görevlerini yerine getirmesi, • Haber alma ve yayma sistemi, ikaz ve alarm sistemi, erken uyarı sistemleri ve benzeri sistemlerin iletişimini sağlanması için kesintisiz ve güvenli haberleşme alt yapısının geliştirilmesidir. Hedef Kitlesi: AFAD Bitiş Tarihi: 12.2015
 

 • Elektronik Belge Yönetimi (EBELGEM) - BTE

TÜBİTAK destekli, Kamu Kurumlarında Etkin Elektronik Belge Yönetimi ve Paylaşımı için Ulusal Teknolojilerin Geliştirilmesi (EBELGEM) projesinin amacı;
* Arşiv belgelerinin hızlı ve güvenilir şekilde elektronik ortama aktarılması, 
* Elektronik ortamda yönetilmesi, 
* Optik karakter tanıma ile tam metin araması,
* Diğer kurumlar ile paylaşılması için 
e-belge yönetim ve paylaşım sisteminin geliştirilmesidir.
 

 • Hava Trafik Kontrolörü Seçme Yazılımı (KONSEY) - BTE

Hava Trafik Kontrolörü Seçme Yazılımı (KONSEY) AR-GE Projesi kapsamında dört adet web tabanlı sistemin teslimi Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMI) ’ne gerçekleştirilmiştir;
• Hava Trafik Kontrolörü Seçim Sistemi (ATCSES), Hava trafik kontrolörlerinde bulunması gerekli olan yeteneklerin (muhakeme, üç boyutlu düşünme, hızlı karar verebilme, işitsel ve görsel hafıza, dikkat, refleks, matematik, ingilizce, kişilik vb.) elektronik ortamda güvenli bir şekilde test edildiği sistemdir.
• Uzaktan Eğitim Sistemi (UES), personel eğitimlerinin, bilgisayar tabanlı ve zenginleştirilmiş içerik ile sağlandığı sistemdir.
• Uzaktan Sınav Sistemi (USS), personelin görevi ile ilgili periyodik olarak girdiği sınavların, çalıştığı konumda bilgisayar tabanlı olarak yapılmasını sağlayan sistemdir.
• Personel Yönetim Sistemi (PYS), çalışan personel bilgilerinin tutulduğu, yönetildiği, çeşitli kurum içi belgelerin akışının sağlanabildiği, raporların alınabildiği sistemdir.
 

 • Milli Gözetleme Radarı (MGR) - BTE

BİLGEM BTE bünyesinde tasarlanıp üretilen Milli Gözetleme Radarı (MGR) sistemi daha sonra RF birimler açısından yedekli hale getirilmiştir. Proje kapsamında RF Ön Alıcı çekmecesi, RF Alıcı-Verici çekmecesi ve mikrodalga dağıtım ağına ait yedek birimler sisteme entegre edilmiştir. Yedekli yapıdaki radar sisteminde mevcut kanalda herhangi bir arıza olması durumunda yedek kanala geçilerek çalışmaya devam edilebilmekte ve ana kanalda gerekli tamirat ve değişim işlemleri yapılabilmektedir. Aynı anda iki kanalda birden arıza olmadığı sürece radar sisteminde meydana gelebilecek arızalar sistemin çalışmasını kesintiye uğratmamaktadır. Yedekli yapıdaki ilk MGR sistemi Gaziantep Havalimanı’nda uygulanmıştır.
 

 • At-Bırak Sensör (Unattended Ground Sensör) Sistemi Ön Hazırlık (ABS-ÖH) - BTE

Kritik tesis ve altyapıların güvenliğini sağlamak, erişim ve gözetim imkanı kısıtlı sınır ve sınır ötesi kritik bölgelerde terör, kaçakçılık, istihbarat, yasa dışı göç gibi yasa dışı geçişler ve hareketlerden kaynaklı tehditleri önlemek ve belirlenen bir alan içinde hat boyunca veya çevresinde etkin gözetim yapılarak olağandışı hareketliliğin, uzaktan ve çevrim içi izlenerek önceden tespit ve teşhis edilmesi amacıyla hareket algılama için Sismik Tabanlı Saha Gözetleme Sistemi (Seismic Based Field Surveilllance System) geliştirilmesi projesidir. Bitiş Tarihi: 12.2017

 • Akustik Konumlandırmaya Yönelik Çok Amaçlı Sensör Dizisi (AKSES) - BTE

Askeri alanlar, (karakollar, sınır bölgeleri) kamusal alanlar, (tren garları, havalimanları), kritik tesisler ve altyapıların (boru hatları, enerji santralleri, VIP binalar) korunmasında kullanılacak, akustik tehditlerin (silah atışı, İHA, patlama gibi) tespiti, teşhisi ve konumlandırılması yeteneklerine sahip bir akustik gözetim (surveillance) sistem prototipi geliştirilmesi projesidir. Bitiş Tarihi: 12.201

 • Denizaltı Batarya İzleme Sistemi (DABİS) - BTE

Batarya İzleme Sistemi, denizaltılarda bulunan batarya hücrelerinin gerçek zamanlı olarak sıcaklık, gerilim ve toplam akım değerlerini ölçen, kablolu veya kablosuz olarak toplayan ve değerlendiren bir sistemdir. Sistem bu ölçüm değerleri ile birlikte, bataryaların kalan şarj/deşarj sürelerini, harcanan/kalan yük miktarlarını operatöre sergiler. Ayrıca bataryaların durumları ile ilgili kritik uyarı ve alarmlar da operatöre sunulur. BİLGEM tarafından üretilen Batarya İzleme Sistemleri 10’a yakın denizaltıda fiili olarak kullanılmaktadır.
 

 • Tarama Operasyonları Takip ve Yönetim Sistemi (TARGEM) - BTE

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı (UDHB) Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü (TKYGM) tarafından ülkemiz deniz ve iç sularında yürütülen;
• Tarama operasyonlarının,
• Söz konusu operasyonlarda yer alan tarama vasıtaları ve personelin, etkin bir şekilde takibinin yapılarak iş verimliliğinin ve hizmet kalitesinin arttırılmasına yönelik bir sistem geliştirilmiştir.
 

 • Denizaltı Taktik Simülatörü (DATAS) - BTE

Denizaltı Taktik Simülatörü (DATAS), denizaltı personeline taktik eğitim vermek amacıyla TÜBİTAK BİLGEM BTE ve İLTAREN tarafından geliştirilmiş yüksek sadakatli ve gerçek zamanlı bir simülatördür. Sistem denizaltılarımızın etkin kullanımı için gerekli tüm taktik eğitim imkânlarına sahiptir. Projede, denizaltı sistemlerine ve dış dünya modellerine ilişkin tüm algoritma ve yazılım tamamen milli kaynaklarla, AR-GE' ye dayalı olarak geliştirilmiştir. Projenin son fazı Mayıs 2014 itibariyle tamamlanarak sistem Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edilmiştir. Bu sistemle,
• Gerçek şartlara benzer taktik durum ve tehdit ortamları yaratılarak sistemlerin taktik ve operasyonel kullanımına yönelik eğitim desteği sağlanmakta,
• Can ve mal riski nedeniyle gerçekleştirilmesi riskli farklı senaryoları taktik olarak deneme olanağı sunulmakta,
• Eğitim maliyetleri azaltılmakta,
• Denizaltı komutanı, subaylar ve operatörlerin eğitimi için farklı senaryolar uygulanabilmektedir. DATAS simülatörü, Gölcük'teki Donanma Komutanlığı'nda müstakil iki katlı bir bina içerisine yerleşik şekilde kuruludur. Bünyesinde eğitimlerin planlandığı ve yürütüldüğü Eğitmen Kontrol Odası, eğitimin icra edildiği Santral Odası ve eğitim sonrası değerlendirmelerin yapıldığı Debrifing Odası bulunmaktadır. DATAS, denizaltı personelinin eğitimi amacıyla DzKK tarafından belirlenen ihtiyaca binaen MSB-ARGE tarafından projelendirilmiş ve yürütülmüştür. BİLGEM ve alt yükleniciler dahil yaklaşık 60 kişinin 9 yıllık çalışması sonucu meydana getirilmiştir.

 • Afet ve Acil Durum Yönetim Planları Takip Sistemi (PLANSİS) - BTE

Afete Hazır Türkiye çalışmaları kapsamında; T.C. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda Afet ve Acil Durum Yönetimi Planlarının web ortamında • Okul sorumluları tarafından hazırlanabilmesini ve güncellenebilmesini, • MEB tarafından denetlenebilmesini, • AFADEM tarafından analiz edilmesini sağlayan; uzaktan eğitim desteği bulunan ve bina içi risk analizinin yapılmasına imkan veren bir afet planı takip sisteminin geliştirilmiştir.
 

 • Türkçe Ses Verisi İnceleme Motoru (SEVİM) - BTE

Türkçe Ses Verisi İnceleme Motoru (SEVİM) projesinde sesli verilerin otomatik yazılandırılması, ses verilerinde konuşmacı tanıma, takip ve bölütleme yapılabilmesi, anahtar kelime ve kelime öbeklerinin aranabilmesi hedeflenmektedir. Bu kapsamda;
• Telefon ve radyo-televizyon yayınları için geniş dağarcıklı konuşma tanıma sistemi
• Tek bir konuşmacının yer aldığı ses kayıtlarını sisteme kayıtlı konuşmacılarla karşılaştırarak kimlik tespit eden bir konuşmacı doğrulama sistemi
• Sisteme kayıtlı bir konuşmacının verilen bir ses dosyasında konuştuğu yerleri etiketleyen bir konuşmacı takip sistemi
• Sisteme kayıtlı olmayan çok sayıda konuşmacının yer aldığı bir dosyayı konuşmacılara göre bölütleyen bir konuşmacı bölütleme sistemi
• Telefon ve radyo/televizyon verilerinde kelime öbeklerini arayarak geçtikleri dosya ve yerleri getiren anahtar kelime yakalama sistemi geliştirilmiştir.
 

 • Adli Görüntü İyileştirme ve Onarma Yazılımı (İYON SUITE) - BTE

İYON SUITE, görüntü ve video işleme alanında gelişmiş çözümler ve araçlar sunan yazılım paketidir. Kriminal Görüntü İnceleme Laboratuarlarının ihtiyaçları için özel olarak tasarlanmış gelişmiş görüntü/video filtrelerine sahip bir yazılımdır. İYON SUITE görüntü ve videolar için;
• İyileştirme / Onarma
• Bulanıklık / Gürültü giderme
• Geometrik Bozuklukları giderme
• Aradeğerleme / Boyut değiştirme
• Sıkıştırma hatası giderme
• Video sabitleme
• Domen dönüştürme
• Video hareket kestirimi
• Süper çözünürlük filtreleri gibi alanlarda 70’den fazla gelişmiş filtreler sunmaktadır. Ayrıca;
• Blok Tabanlı Filtre Arayüzü (Bozuk görüntüleri iyileştirirken, çoğunlukla birden fazla yöntemin kullanımı gerekir. Blok tabanlı fitre arayüzü kullanıcıya birçok yöntemi birbirine bağlayarak, tümü tek bir yöntemmiş gibi çalışma olanağı vermektedir.)
• Gelişmiş Eklenti Yapısı (Kullanılmakta olan yöntem ve algoritmalar güncel gereksinimleri sağlayacak şekilde eklenip, çıkartılabilir veya güncellenebilir.)
• Gelişmiş Görüntü/Video Düzenleme Araçları ile benzerlerinden ayrılmaktadır.
 

 • Afet Yönetim Destek Sistemi (AYDES) - BTE

AFAD’ın afet sonrası hızlı hasar tespitini gerçekleştirmek için afet bölgesinden elde edilen uzaktan algılama verilerinin otomatik/ yarı-otomatik yöntemler ile analizlerini gerçekleştiren uzaktan algılama(remote sensing) yazılımı ve kitle kaynak(crowdsourcing) platformu gerçekleştirilecektir. Proje kapsamında Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) verilerinin kullanımına yönelik ar-ge çalışmaları yapılacaktır. Özellikle bulut/sis gibi atmosferik koşulların elverişsiz olduğu afet durumlarında bu koşullardan etkilenmeyen SAR verilerinin hasar ve etki analiz işlemlerinde kullanılması amaçlanmaktadır. 
 

 • Belge Takip Sistemi (EBRU) - BTE

EBRU yazıcıdan alınan çıktıların güvenliği sağlamak için geliştirilmiş bir belge takip sistemidir. EBRU görünen bir damgayı alınan çıktı üzerine eklemektedir. Damga tamamen TÜBİTAK kaynakları ile geliştirilmiş bir rastgele sayı üreteci ile veya başka rastgele sayı üreteçleri kullanılarak çeşitli algoritmalarla elde edilmektedir. EBRU yazıcıdan alınan bir çıktının kim tarafından, ne zaman, hangi bilgisayardan, hangi yazıcıdan soruları gibi pek çok soruya cevap verecek bir sisteme sahiptir. EBRU yazıcıdan alınan çıktılar fotokopi ile çoğaltılmaya çalışıldığında, çoğaltılan belgelerin üzerindeki logo, damga gibi ibareler belirginleşerek belgenin kopyalandığını açığa çıkarmakta, orijinal baskı alınan belge olmadığını vurgulamaktadır.

 • RF-ARGE - BTE

Mevcut GSM ve Telekom altyapı şebekelerinde kullanılabilen ve LTE/4.5G/5G şebekelerine geçildiğinde ihtiyaç duyulacak çok yüksek hızlı paket veri taşıma kabiliyetine sahip Yeni Nesil E-Bant Radyo Link cihazlarının tasarımı ve geliştirilmesi amaçlanmıştır. Proje kapsamında SRC400 adlı ürün tasarlanıp geliştirilmiş ve sanayileştirilmiştir. E-bant Radyo Link için ise ön tasarım ve ön prototip çalışmaları yapılmıştır.