Üniversite Öğrencileri için Düzenlenen Kriptoloji Yaz Okulu 2019 Gerçekleştirildi

-A +A

TÜBİTAK BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen “Üniversite Öğrencileri için Kriptoloji Yaz Okulu” etkinliği TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi.

Türkiye’nin farklı üniversitelerinde Elektrik Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Bilişim Teknolojileri ve ilgili alanlarda eğitim gören 36 başarılı öğrencinin katıldığı program beş gün sürdü.

KRİPTOLOJİ VE BİLGİ GÜVENLİĞİ ALANLARI ANLATILDI

Kriptoloji Yaz Okulu’nda katılımcı öğrencilere kriptoloji, siber güvenlik, bilgi güvenliği, açık anahtar modülleri gibi ülkemiz için önem arz eden hususlar anlatıldı.

Temel şifreleme tekniklerinden başlayarak dizi ve blok şifreleme, açık anahtar şifreleme metotları, kriptografik protokoller ve güvenli yazılım gibi konuların işlendiği eğitimlerde uygulamalı çalışmalar gerçekleştirildi. Uygulama alanları ve örneklerin de ele alındığı eğitimlerde TÜBİTAK’ın yürüttüğü projeler ve çalışmalar hakkında da öğrencilere geniş bilgiler verildi.

Kriptoloji Yaz Okulu’nda öğrencilerin kapsamlı dersler almalarının yanında konuları daha iyi anlayabilmeleri için eğitici oyun aktiviteleri de gerçekleştirildi.

KATILIM SERTİFİKALARI TÜBİTAK BAŞKANI’NDAN

Kriptoloji Yaz Okulu 19’un öğrencileri eğitimlerinin son gününde TÜBİTAK Başkanı Prof.Dr.Hasan Mandal ile TÜSSİDE’de bir araya geldi.

TÜBİTAK Başkanı öğrencilerle deneyimlerini paylaşarak uzunca sohbet etti ve katılım sertifikaları verdi.

Kriptoloji Yaz Okulu’19 lise öğrencileri programı ile devam edecek.

TÜBİTAK KRİPTOLOJİ YAZ OKULU NEDİR?

Kriptoloji üzerinde çalışmak isteyen, yetenek, kabiliyet ve sorumluluk sahibi öğrencilere bu konunun tanıtılması ve alan üzerindeki farkındalığın arttırılması amacıyla her yıl lise ve üniversite düzeyinde öğrenciler TÜBİTAK tarafından düzenlenen Kriptoloji Yaz Okulu’na kabul edilmektedir.

Bu eğitimlerle bu yönde çalışacak öğrenciler arasında kriptoloji alanında ihtiyaç duyulan sinerji yaratılmaktadır. Bu çalışmaların ayrıca öğrenciler arasındaki artan farkındalığın, akademik ve endüstriyel profesyonel olarak çalışan insan gücü oluşumuna katkı sağlaması da hedeflenmekte ve Türkiye’nin bu yöndeki çalışmalarındaki insan gücünün yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

Fotoğraflar

01.07.2019