Türkiye’nin İlk Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’21 Sona Erdi

-A +A

Bu yıl dördüncü kez düzenlenen, TÜBİTAK’ın da paydaşları arasında yer aldığı, dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’21, Atatürk Havalimanı’nda 21-26 Eylül tarihlerinde gerçekleşti.

Açılış törenine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Azerbaycan Ulaştırma Haberleşme ve Yüksek Teknoloji Bakanı Rashad Nabiyev, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın yanı sıra davetliler, çocuklar, gençler ve vatandaşlar katıldı.

Festivale BİLGEM, MAM, SAGE, UZAY, UME, TUG, ULAKBİM, BİTO, BİDEB, Kayseri ve Konya Bilim Merkezleriyle katılan TÜBİTAK, gençlere ve çocuklara yönelik birçok etkinlik ve yarışma düzenledi.

6 gün süren festivalde TÜBİTAK standında, başta Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, olmak üzere, öğrenciler ve pek çok katılımcıyı ağırladı.

TÜBİTAK BİLGEM Standında Bu Yıl İlgi Çeken Yarışmalar ve Etkinlikler Düzenlendi

Festival boyunca BİLGEM standını ziyaret eden binlerce ziyaretçi, “Ne-Re-De Şifre?” sahte belge tespit yarışması ile BİLGEM’in geliştirdiği FORDEX Doküman inceleme cihazını kullanılarak yarıştılar. GemX, Lazer Optik Haberleşme Cihazı kullanılarak hazırlanan “Işınlanma Kabini” ile ziyaretçiler görüntü aktarımı deneyimi yaşadı; 1.5 kg ağırlığında katlanabilir mayın dedektörü OZAN ile kum havuzunda metal arama etkinliğine katılan gençler, BİLGEM hatıra parası kazandı. Ayrıca 17 yaş ve 25 yaş altı öğrencilerimizin katılabildiği 2 farklı kategoride hazırlanan BİLGE MİSİN? Ödüllü Kriptoloji Bilgi yarışmasıyla gençlerimiz festival boyunca yarıştılar ve çeşitli ödüller kazandılar.

Aziz Sancar TÜBİTAK BİLGEM Standını Ziyaret Etti

TEKNOFEST 21’i ziyaret etmek üzere TÜBİTAK'ın onur konuğu olarak İstanbul’a gelen Nobel ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, TEKNOFEST’in son gününde etkinlik alanını gezdi. Sayın Sancar BİLGEM standında, GemX Işınlanma Kabinini deneyimledi.

TEKNOFEST 2022 Samsun’da!

Milli Teknoloji Hamlesi sloganı ile yola çıkan TEKNOFEST, 2022 yılında yoluna Samsun’da devam edecek. TEKNOFEST Karadeniz’in teknoloji ateşi Samsun merkez olmak üzere Karadeniz’in farklı şehirlerinde yakılacak.

BİLGE MİSİN? Ödüllü Kriptoloji Yarışması Soru ve Cevapları

21-26 Eylül tarihleri arasında düzenlenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, TEKNOFEST’21’de BİLGEM standına gelen ziyaretçilerimiz için çeşitli etkinlik ve yarışmalar düzenlendi.

Festivalde BİLGEM standında, 17 ve 25 yaş altı öğrenciler için iki farklı kategoride gerçekleştirilen, Ödüllü Kriptoloji Yarışması, BİLGE MİSİN? Soru ve cevaplarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

- 25 Yaş Altı Öğrenciler için Sorular ve Cevaplar
- 17 Yaş Altı Öğrenciler için Sorular ve Cevaplar 

Fotoğraflar

01.10.2021