Türkiye’nin İlk Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali "TEKNOFEST" Sona Erdi

-A +A

TÜRKİYE’NİN İLK HAVACILIK, UZAY VE TEKNOLOJİ FESTİVALİ TEKNOFEST 2018 SONA ERDİ

TÜBİTAK’ın da paydaşları arasında yer aldığı, “Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) 2018”, İGA İstanbul Yeni Havalimanında 20-23 Eylül tarihlerinde gerçekleşti.

BİLGEM, MAM, SAGE, UZAY, UME, TUG, ULAKBİM, BİTO, BİDEB, Kayseri ve Konya Bilim Merkezleriyle Festivale katılan TÜBİTAK standında, Enstitülerin ve Başkanlık birimlerinin ürün ve projeleri sergilendi. TÜBİTAK standına yoğun ilgi gösteren bilim ve teknoloji severler, Kayseri ve Konya Bilim Merkezlerinin etkinliklerine de katıldılar.

TÜBİTAK, dört gün süren coşkulu festival boyunca standında, başta Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar olmak üzere, öğrencilerden ve vatandaşlardan pek çok katılımcıyı ağırladı.

TÜBİTAK BİLGEM FESTİVALDE ÜRÜN VE PROJELERİNİ TANITTI

BİLGEM’in Uzay ve Havacılık alanlarında geliştirdiği, ürün, cihaz ve sistemlerin tanıtıldığı festivalde TÜBİTAK BİLGEM’i, BİLGEM Merkez Başkanı Prof. Dr. Hacı Ali Mantar, Enstitü Müdürleri ve üst düzey yöneticiler temsil etti. Üst düzey sivil ve askeri yetkililerin yoğun ilgi gösterdiği BİLGEM standında ziyaretçilere, yürütülen çalışmalar ve projeler hakkında bilgi verildi

Festivalin üçüncü gününde TÜBİTAK BİLGEM Blokzincir Araştırma Laboratuvarı(BZ LAB) Direktörü Doç. Dr. Mehmet Sabir Kiraz, “Blokzincir Devrimi” konulu sunum yaptı. Kiraz konuşmasında kripto paraların güvenlik ve mahremiyeti hakkında detaylı bilgiler paylaştı ve katılımcılara kripto paraların blokzincir teknolojisindeki önemi ve potansiyel riskleri hakkında da kapsamlı bilgiler verdi. TÜBİTAK’ın blokzincir teknolojisi hakkında yürüttüğü çalışmalara da değinen BZ Lab Direktörü, sonrasında katılımcıların sorularını yanıtladı.

Dört gün süren ve yerli/yabancı 550 bin kişi katıldığı TEKNOFEST 2018, yeni işbirlikleri, renkli görüntüler ve unutulmaz şovlarla sona erdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: “TEKNOLOJİNİN İLK ADIMI HAYAL EDEBİLMEK”

T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı festivalde Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜBİTAK’ın katkılarıyla desteklenen ve Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında madalya alan genç bilim insanlarımızı ödüllendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ödül töreninden önce yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Milli Teknoloji Hamlesinin sembolü olarak gördüğü bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenleri tebrik ederek, katıldıkları teknoloji yarışmalarında ödül alan gençleri kutladı. Bu tür etkinliklerin gençlere her alanda teknolojiyi sevdireceğine ve teknoloji geliştirme süreçlerine katkı sağlamaya yönelteceğine inandığını vurgulayan Erdoğan, "Günümüz dünyasında gerçek anlamda bağımsızlığın birinci şartı, teknolojiyi tasarlayan, geliştiren, üreten ve ihraç eden ülke konumuna ulaşmaktır. Teknoloji konusunda sadece kullanıcı olarak kaldığımız sürece hiçbir alanda özgürlüğümüzü garanti altına alamayız. Son yıllarda yaşadığımız her hadise, özellikle bizlere bazı uyarılar yapıyor" diye konuştu. Her yenilik gibi, teknolojik gelişmelerin de ilk aşamasının hayal edebilmek olduğuna değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Teknoloji Hamlesi ve TEKNOFEST’in, gençleri yeniden büyük hayaller kurmaya teşvik etmesini umduğunu dile getirdi.

BAKAN VARANK: “BÜTÜN UMUDUMUZ GENÇLİKTE”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bakan Yardımcısı Kacır ile birlikte TÜBİTAK standını gezerek, TÜBİTAK Enstitülerinin sergiledikleri ürünler hakkında bilgi aldı. Bakan Varank, "Buralarda gördüğümüz heyecanı gören gençlerimiz ileride çok önemli projelere imza atacaklar. Çok büyük bir organizasyon, burada hem STK'lerin, hem özel şirketlerin, hem devletin hem de kamunun desteği var" diye konuştu. Festivaldeki amaçlarının, gençlerin gönlüne teknoloji ve havacılık ateşini düşürmek olduğunu söyleyen Varank, herkesin bir araya gelerek böyle bir organizasyonu başarmasının mutluluk verici olduğunu dile getirdi.

Bakan Varank: "İnşallah bu festivalimizi uluslararası bir çapta dünyaca meşhur bir festival hâline getirmek, buradan başarılı sonuçlar elde etmek istiyoruz. Bütün umudumuz gençlerimiz." dedi.

TÜBİTAK BAŞKANI TEKNOFEST’İ BAŞTAN SONA TAKİP ETTİ

Festival boyunca pek çok etkinliğe katılan ve organizasyonu dikkatle takip eden TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, festival boyunca gerçekleştirilen etkinlikleri izleyerek yarışmacılarla bol bol sohbet etti. Milli Teknoloji Hamlesinin ülkemizin küresel rekabet ortamında konumunu güçlendirmesi ve liderliğe ulaşmasında temel yaklaşım olduğunu dile getiren Prof. Dr. Mandal, festivalin amacının ve oluşturduğu ekosistemin, ülkemizin nitelikli insan kaynağının gelişimine önemli katkıları olacağını söyledi.

Prof. Dr. Mandal, festivalin gençlerimizde bilim ve teknolojiye merak ve tutku oluşturacağını da belirtti.

 

Fotoğraflar

26.09.2018