TÜBİTAK - TCDD İş Birliği Geliştirme Çalıştayı Düzenlendi

-A +A

TCDD Genel Müdürlüğü ile TÜBİTAK tarafından, güvenli demiryolu işletmeciliği için gerekli olan yeni teknolojilerin geliştirilmesi ve yerlileştirilmesinde, işbirliği imkan ve kabiliyetlerinin ele alındığı “İş Birliği Geliştirme Çalıştayı” 15 Haziran Cumartesi günü TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi TÜSSİDE tesislerinde gerçekleştirildi.

TÜBİTAK Başkanı Sayın Prof. Dr. Hasan Mandal ve TCDD Genel Müdürü Sayın Ali İhsan Uygun tarafından yapılan açılış konuşmaları ile başlayan çalıştaya, TCDD’nin bünyesindeki daire başkanlıkları ile TÜLOMSAŞ, TÜDEMSAŞ, TÜVASAŞ ve RAYSİMAŞ gibi TCDD iştiraki ve bağlı ortaklığı bulunan demiryolu sektör firmalarının yetkilileri ve TÜBİTAK MAM ve TÜBİTAK BİLGEM bünyesindeki araştırma enstitülerinden yetkililer ve araştırmacılar katıldı.

Açılış konuşmaları sonrasında, TCDD, TÜBİTAK MAM ve TÜBİTAK BİLGEM enstitüleri tarafından yürütülmekte olan projeler, hedeflenen ARGE çalışmaları ile enstitülerin yetkinlikleri hakkında sunumlar yapıldı. Yerli Sinyalizasyon, Siber Güvenlik, Fiber Optik Tabanlı Akustik Sensör, Dijital Dönüşüm ve Kurumsal Mimari konularında BİLGEM’de yürütülen çalışmalar sunuldu. Sunumların tamamlanmasını takiben, 55 adet proje önerisi üzerinde karşılıklı bilgi paylaşımında bulunulduğu, paydaşların değerlendirme ve önerilerinin alındığı odak grup toplantıları gerçekleştirildi. 

Toplantıların ardından kapanış konuşmalarını gerçekleştiren TÜBİTAK Başkanı Sayın Prof. Dr. Hasan Mandal ve TCDD Genel Müdürü Sayın Ali İhsan Uygun, ülkemizde yerli ve milli demiryolu sanayisinin oluşturulmasının ve bu alanda TCDD ve TÜBİTAK’ın teknolojik süreçlere öncülük etmesinin gerekliliğini vurgulayarak tüm katılımcılara teşekkürlerini sundu. 

Fotoğraflar

18.06.2019