TÜBİTAK BİLGEM ve TUSAŞ Arasında MMU Testleri için Sözleşme İmzalandı

-A +A

TÜBİTAK BİLGEM ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii arasında 25.12.2019 tarihinde Ankara'da, Milli Muharip Uçak (MMU) Sözleşmesi kapsamında yakın alan test tesisi için sözleşme imzalandı. Sözleşme ile Milli Muharip Uçak’ın radar kesit alanı tesisi kurulacak ve uçağın testleri gerçekleştirilecek.

Sözleşme, TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Prof. Dr. Hacı Ali Mantar ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil arasında imzalandı. Böylelikle Türk Havacılık ve Uzay Sanayi, 20-25 metrelik boyutlarda olan uçakların testlerini yapabilecek bir altyapı kurmuş olacak. 2021 yılında kurulması beklenen tesiste yapılacak radar izi ölçümleri MMU’nun tasarım ve geliştirilme faaliyetlerinde de kullanılabilmesinin yolunu açacak. TÜBİTAK BİLGEM ile TUSAŞ böylece Milli Muharip Uçak projesinin çalışmaları için yerli ortaklığa giderek önemli bir yatırım sözleşmesi imzalamış oldu.

TÜBİTAK  BİLGEM Başkanı Prof. Dr. Hacı Ali Mantar, TUSAŞ ile imzalanan sözleşme hakkında “Milli Muharip Uçak'la başlayan yüksek düzeyde işbirliği çalışmalarımız bugün imzaladığımız Radar Kesit Alanı tesisiyle artarak devam ediyor." dedi.

TUSAŞ Başkanı Prof. Dr. Temel Kotil ise “TÜBİTAK BİLGEM ile Türkiye’nin en önemli projesi MMU için yaptığımız altyapı yatırımı Türkiye’de bir ilk olacak. Sözleşme ile dünyada yalnızca 4 ülkede olan 5’nci nesil uçağı MMU için yapacağımız radar kesit alanı tesisinin hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Ülkemizin en önemli projesinin geliştirme faaliyetlerine verdiğimiz önem, gerçekleştirdiğimiz yerli işbirlikleri ile daha iyi olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

 

Fotoğraflar

26.12.2019