TÜBİTAK BİLGEM Türkiye Verimlilik ve Teknoloji Fuarı'na Katıldı

-A +A

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu, Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (TÜBİTAK BİLGEM) Ankara ATO Congresium’da düzenlenen Türkiye Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’na katıldı.

Organizasyonun açılış konuşmalarını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank gerçekleştirdi. Konuşmasında teknolojik gelişme ve bu alandaki ilerlemelerin Türkiye için önemine vurgu yapan Fuat Oktay “Hedefimiz hazır teknolojiyi almak ve onun kullanımını öğrenmek değil, teknolojiyi tasarlamak ve geliştirmek. Teknolojinin yalnızca yararlanıcısı, kullanıcısı olamayız, olmamalıyız. Bu konuda AR-GE çalışmalarımızı sürdürmeye kararlıyız” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise teknoloji alanındaki dijital dönüşümlerde yerli işletmeleri destekleyerek gerekli altyapıları sunacaklarını ve yerli tedarikçilerin güçlendirileceğini söyledi. Dijital tedarikçilerin en büyük beklentisinin finansman alanında olduğunu belirten Varank “İşletmelerin uzun vadeli finansmana erişimleri konusunda da yeni adımlar atacağız” dedi.

TÜBİTAK BAŞKANI PROF. DR. HASAN MANDAL: “1 BYTE’LIK VERİMİZİ DAHİ KORUYACAĞIZ”

Organizasyonda farklı alanlardan önde gelen isimlerin “Verimlilik ve Teknoloji” konseptli konuşmalar gerçekleştirdiği V-Talks etkinlikleri de düzenlendi.

Bu kapsamda konuşmacı olarak katılım sağlayan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TÜBİTAK’ın programlarını şekillendirirken bilim insanları, girişimciler ve akademisyenleri rekabeti artıracak iş birliklerine yönlendirdiklerini belirtti. Hızlı kentleşme, nüfus artışı, iklim değişikliği, kaynakların azalarak el değiştirmesi ve dijital dönüşüm gibi etkenlerin geleceği şekillendireceğine dikkat çeken Hasan Mandal ayrıca dijital alandaki verilerin korunmasının önemine de değinerek her bir verinin korunacağını söyledi.

BİLGEM’İN TEKNOLOJİLERİ YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

Fuarda TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen teknoloji ürünlerinden Milli Telsiz Ses Emniyet Cihazı (MİLSEC-3), Emniyetli IP Terminal (MİLSEC-4), Kriptolu USB Bellek Cihazı (SIR-2), Hava Aracı Takip Cihazı (HATC), GIGABIT Ağ Güvenlik Cihazı (AGC-G), Fod Tespit Sistemi (FODRAD) ve Milli Gözetim Radarı (MGR) cihazları sergilendi ve bu teknolojiler hakkında katılımcılara bilgi verildi.

BİLGEM standını ayrıca Gençlik ve Spor Bakanı Dr.Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’da ziyaret ederek BİLGEM’in teknolojik ürünleri hakkında bilgi aldı.

Yerli ve yabancı misafirlerin ağırlandığı üç günlük fuar V-Talks konuşmaları ve demo gösterimleri ile son buldu.

Fotoğraflar

13.12.2018