TÜBİTAK BİLGEM Sözleşme Yönetimi Sempozyumu Gerçekleştirildi

-A +A

TÜBİTAK BİLGEM ev sahipliğinde, TÜBİTAK bağlı kurumlar arasında düzenlenen Sözleşme Yönetimi Sempozyumu 2-3-4 Eylül tarihlerinde TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi TÜSSİDE tesislerinde yapıldı.

Sözleşme yönetimi ile ilgili konularda TÜBİTAK birimleri arasında bilgi birikimi ve tecrübe paylaşımı yapılarak konu üzerindeki farkındalığın artırılması amacıyla düzenlenen sempozyumda, sözleşme yönetimi konularında birim temsilcilerinin, akademisyenlerin ve farklı sektörlerden profesyonellerin katılımıyla sunumlar ve panel oturumları gerçekleştirildi.

BİLGEM BAŞKANI: “BU SEMPOZYUMUN ÇIKTILARIYLA KENDİMİZİ VE KURUMUMUZU DAHA İLERİYE TAŞIYACAĞIZ”

Programın açılış konuşması TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Prof.Dr.Hacı Ali Mantar tarafından yapıldı. BİLGEM’in ileri mühendislik ve AR-GE yaptığını belirten BİLGEM Başkanı, teknolojiyi üretmek kadar ihraç edebilmenin de çok önemli olduğunun altını çizdi. Bu sempozyumun  BİLGEM tarafından ilk kez düzenlendiğini belirten Prof.Dr.Hacı Ali Mantar, özellikle teknik konulardaki çalışmalarda bu hususun çok önemli olduğunu ve bundan böyle belirli periyodlarla sözleşme yönetimi üzerinde çalışmalar gerçekleştirileceğini söyledi. 

BİLGEM BAŞKAN YARDIMCISI YUSUF ÇALIK: “SEMPOZYUMUN TÜBİTAK GENELİNDE SÖZLEŞME FARKINDALIĞININ OLUŞTURULMASINA BÜYÜK KATKISI OLACAKTIR”

BİLGEM Başkan Yardımcısı Yusuf Çalık, yaptığı konuşmada sözleşmenin tam anlamıyla ne olduğunu ve yönetiminin neden önemli olduğunu anlattı. Yusuf Çalık, konunun teknik detaylarını ve çalışma prensiplerini katılımcılarla paylaştı.

Protokol konuşmalarından sonra sempozyum, TÜBİTAK SAGE Sözleşme Yönetimi Birimi’nden Evren Saral ve Handan Gündoğan’ın sunumlarıyla devam etti. SAGE görevlilerinden sonra sırasıyla TÜBİTAK UZAY, TÜSSİDE, UME sözleşme yetkilileri sunumlarıyla devam eden program, “Sözleşme Yönetimi ve Proje Yönetimi İlişkisi” konulu panel ile birinci gün noktalandı.

Programın ikinci günü, BİLGEM Başkan Yardımcısı Yusuf Çalık’ın “Proje Yönetimi ve Sözleşmesel Riskler” konulu sunumuyla başladı. Katılımcılara sözleşme hazırlama, müzakere ve saha uygulamaları hakkında bilgi veren Yusuf Çalık, konu üzerindeki risklere değinerek sözleşmecilerin çalışmalarını nasıl gerçekleştirmesi gerektiğini anlattı.

Sempozyum, BİLGEM Sözleşme Birimi Yetkilileri tarafından Teknik Şartname, Sorumluluk ve Cezalar ile Fesih konulu eğitimlerin vermesiyle devam etti.

Programın son gününde TÜBİTAK Satın almalarının Değerlendirilmesi konulu panel yapıldı. Sempozyum BİLGEM Sözleşme ve Gerçekleştirme Yetkilileri tarafından verilen eğitimler sonrasında sona erdi.

Sempozyumla birlikte TÜBİTAK ve enstitülerinin sözleşme görevlileri, paydaşlar ve sektör yetkilileri arasında bilgi akışı sağlandı ve ileriye yönelik yapılacak çalışmalar kapsamında bir yol haritası çizilmiş oldu.  

Fotoğraflar

06.09.2019