TÜBİTAK BİLGEM Kripto Çocuk Atölyesi Düzenlendi

-A +A

TÜBİTAK BİLGEM, 22-23-24 Nisan 2016 tarihlerinde Kocaeli Bilim Merkezi’nde düzenlenen "23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali"nde “Kripto Çocuk Atölyesi”yle yerini aldı. “Kripto Çocuk Atölyesi”, TÜBİTAK BİLGEM UEKAE ve BİLGEM Kurumsal İletişim Birimi işbirliğinde düzenlendi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve 41 ülkeden yaklaşık bin çocuğun katıldığı festivalde, TÜBİTAK BİLGEM standı yüzlerce çocuk tarafından ziyaret edildi. “Kripto Çocuk Atölyesi” kapsamında TÜBİTAK BİLGEM, yaşlarına uygun seviyede hazırladığı matematik ve kriptoloji oyunları ve sorularıyla, çocuklarda kriptolojiye karşı bir farkındalık yaratarak matematiği sevdirmeyi hedefledi.

Bu doğrultuda, TÜBİTAK BİLGEM; okul öncesi, İlköğretim 1., 2. ve 3. kademe öğrencileriyle birbirinden farklı Matematik ve Kriptoloji sunumları ve oyunları gerçekleştirdi. Okul öncesi için, “Bilim nedir?, Şifre nedir?, Sayı ve Matematik nedir?, Sayıları nerelerde kullanırız?” sorularıyla birlikte basit toplama ve çıkarma işlemleri, sıralama ve eşleştirme oyunları oynandı. İlköğretim 1.,2. ve 3. kademe öğrencileri için  farklı seviyelerde  TÜBİTAK Matematik ve Kripto Sayı ve Zeka Oyun Kartları, BİLGEM UEKAE tarafından oluşturulan Kripto Çocuk Soruları, oyunlu kilit şifre çözümü, Sezar Çarkı, Tangram, Pisagor üçgeni gibi oyunlar uygulandı. Standı ziyaret eden ve oyunlara katılan herkese Bilim Çocuk, Meraklı Minik, Bilim ve Teknik gibi TÜBİTAK yayınları hediye edildi. Standı ziyaret eden ebeveyn ve diğer yetişkinlerle ise BİLGEM UEKAE tarafından her ay düzenlenen Nisan 2016’nın Ödüllü Soruları paylaşıldı.

“Bilim” temalı çocuk festivalinde BİLGEM UEKAE’den Dr.Mehmet Sabır Kiraz, Dr.İsa Sertkaya, Öznur Arabacı, Dr. Osmanbey Uzunkol, Mehmet Karahan, Dr. Umut Uludağ, Ahmet Çakmak, Muhammed Ali Bingöl, Atakan Arslan, Meltem Parmaksız; BİLGEM Kurumsal İletişim Birimi’nden ise Müge Arıtürk Mızrak, Filiz Ağdemir, Hacer Şartepe Gören, Şeyda Doğru, Hilal Dursun Sökmen ve Kerem Bora Özbayrak etkinlikte görev aldı.

Kocaeli Bilim Merkezi’nde “Algı ve Gerçeklik Galerisi”, “Dene ve Gör Galerisi” ve “Dinamik Dünyamız Galerisi” olmak üzere üç ayrı galeri, kapılarını, dünyanın dört bir köşesinden gelen çocuklara açtı. Ayrıca, yaklaşık 250 deney düzeneği ve özel tasarım galerilerin yanı sıra  bilimsel çalışmaların yapıldığı atölyeler, bilimsel gösteri ve söyleşilerin yapıldığı bilim sahnesi, sergi alanları, kütüphane, araştırma ofisleri ve bilim kafesiyle Kocaeli Bilim Merkezi’nde gerçekleşen festival; çocukların, bilimi merak ederek ve interaktif bir şekilde öğrenmelerine olanak tanıdı.

Fotoğraflar

27.04.2016