TÜBİTAK BİLGEM IDEF'19'a Katıldı

-A +A

TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) 30 Nisan - 3 Mayıs tarihleri arasında İstanbul TÜYAP’ta düzenlenen IDEF’2019 organizasyonuna katıldı. Dünya’nın dört bir yanından gelen savunma sanayi şirketlerinin yer aldığı fuarda yeni teknolojiler görücüye çıktı.

1993 yılından bu yana Türk Silahlı Kuvvetleri Vakfı tarafından, Türkiye'de her iki yılda bir düzenlenen Avrasya Bölgesinin en büyük savunma fuarı olan 14. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF)’na bu yıl 576’sı yabancı, 485’i Türk olmak üzere toplam 1061 firma katılım sağladı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A BİLGEM TEKNOLOJİLERİ HAKKINDA BİLGİLER VERİLDİ

Fuarın ilk gününde IDEF’19 Fuarını ziyaret eden T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyete, Yüksek Güçlü Lazer Sistemi Projesinin %100 yerli tasarıma sahip olarak ürettiği yeni ürünü olan Tüfeğe Monte Lazer Sistemi (TÜMOL)’nin tanıtımı yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve bürokrasinin diğer önemli isimleri eşlik etti.

Cumhurbaşkanlığı Heyeti’ne BİLGEM’in yeni teknolojileri Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve Proje yöneticisi Doç. Dr. Aydın Yeniay tarafından sunuldu.

Fuarın üçüncü gününde TÜBİTAK BİLGEM standını ziyaret eden MİT Başkanı Hakan Fidan, BİLGEM’in ürettiği ürün ve sistemler hakkında bilgi aldı.

BİLGEM’İN LAZER SİSTEMLERİ GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Türkiye’nin ilk lazer silah sistemleri TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştiriliyor.

Bu kapsamda geliştirilen, Yüksek Güçlü Lazer Teleskopu (YGLT), araca monte lazer silahı (ARMOL) Projesi ve Tüfeğe Monte Lazer Sistemi (TÜMOL) IDEF’19 kapsamında görücüye çıktı.

Katılımcıların ve basının yoğun ilgisiyle karşılanan lazer sistemleri medyada geniş yer bulurken, uluslararası basın kuruluşları da BİLGEM’in yeni lazer sistemi teknolojilerine ilgi gösterdi.

IDEF’19’DA BİLGEM’İN YENİ ÜRÜN, TEKNOLOJİ VE KABİLİYETLERİ TANITILDI

Fuarda BİLGEM’in geliştirdiği yeni ürün, teknoloji ve kabiliyetlerinden; Güdümlü Mühimmatlarda kullanılan fotodedektör teknolojileri, IP Kripto cihazları, Elektronik Harp Podları, Hava Aracı Takip Sistemleri, Kripto Ürünleri, Yüksek Güçlü Lazer Teleskopu, Araca Monte Lazer Sistemi, Tüfeğe Monte Lazer Sistemi, Denizaltı Kontrol Sistemleri (MÜREN-AY), Metal Mayın Dedektörü (OZAN) ve Elde Taşınabilir Mayın Tespit Sistemi (ETMT3), Anten ve Radar Sistemleri, Spektrum Gözetleme Sistemleri ilk kez IDEF’19’da sergilendi.

İKİLİ ANLAŞMALAR İMZALANDI

Organizasyonda BİLGEM ile çeşitli kurum ve kuruluşlar arasında aşağıda yer alan ikili anlaşmalar imzalandı.
HAVELSAN ile: Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi (GİS), Milli Güvenli E-Postası Sistemi, Mesaj İşletim Sistemi (MİS)
Makine Kimya Enstitüsü (MKE) ile: Tüfeğe Monte Lazer Sistemi (TUMOL)
ASELSAN NET ile: SIR-II
SAMM Teknolojileri ile: Fiber Optik Tabanlı Akustik Sensör (FOTAS)
TEI TUSAŞ ile: Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi (GİS)
SSB ile: Savunma Sanayi Eğitim Faaliyetleri ve Elektronik Harp Sistemleri Mühendislik Desteği (SAKA)
SSB; TÜBİTAK BİLGEM; ASELSAN; ROKETSAN; TEİ; STM;TAİ; HAVELSAN; TÜBİTAK SAGE ile: Savunma Sanayii Ağı (SavNET)

Fotoğraflar

07.05.2019