TÜBİTAK BİLGEM Deprem Sahasında Milletimizin Yanında

-A +A

Türkiye’yi derinden etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dileriz. Ülkemize geçmiş olsun.

TÜBİTAK BİLGEM olarak, ülkemizi stratejik olarak ilgilendiren her alanda yerli ve millî projelerimiz ve ürünlerimizle varız. Yaşadığımız bu büyük deprem felaketinde de geliştirdiğimiz teknolojiler ve uygulamalar ile deprem sahasındayız, başta afetzedeler olmak üzere milletimizin ve devletimizin yanındayız.

DerinGÖRÜ

DerinGÖRÜ Yüz Tanıma Sistemi, TÜBİTAK BİLGEM tarafından Yapay Zekâ Teknolojileri ile geliştirilmiş, “Sürekli Öğrenen” ve 1-N Yüz Tanıma yapabilen bir üründür. Yerli mühendislerimiz tarafından son teknoloji ile geliştirilen sistem, gece gündüz yüz tanıma yapabilen tamamen millî bir teknolojidir.
Bugüne kadar ülkemizin stratejik tesislerini koruyan DerinGörü Yüz Tanıma Sistemi, hızlı ve özverili bir çalışma ile depremzedeler için özelleştirildi.
Depremin yarattığı karmaşa ile yıkıcı etkisinin kendini en çok gösterdiği alanlardan biri de hakkında sağlıklı bilgiye ulaşılamayan kayıplardır.
Depremzedeler için özelleştirilen DerinGÖRÜ Yüz Tanıma Sistemi; enkazdan kurtularak hastanelere ulaştırılan çocuklara ait görselleri gerek sosyal platformlarda paylaşılan gerek de kayıp bildirimi yapılmış çocuk görselleri ile biyometrik analizler yapılarak eşleştirilmektedir. Bu sayede kayıp çocukların çok daha hızlı bir şekilde tespiti yapılabilmekte ve kimlik tespitinin yapılmasıyla da güvenlikleri sağlanabilmektedir.
DerinGÖRÜ Yüz Tanıma Sistemi, Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı tarafından devreye alınarak depremin ilk anından itibaren sistemin topladığı yüzlerce kayıt ile depremzede ailelerin kayıp çocuklarını güvenle bulabilmesi sağlanmaktadır.

Uydudan Enkaz Tespiti

Arama kurtarma faaliyetlerine hız kazandırmak ve enkazların doğru tespit edilebilmesine destek olmak için geliştirdiğimiz Uydudan Enkaz Tespiti teknolojisi ile uydu görselleri taranarak enkazların konumları belirlenmektedir. Uzaktan algılama uzmanı araştırmacılarımızın geliştirmiş olduğu bu teknoloji ile hâlihazırda Kahramanmaraş Depremi’nde yıkılan binaların enkaz tespiti yapılmaktadır. Bu şekilde arama kurtarma ekiplerine en doğru bilgi aktarılarak daha fazla can kurtarılmasına destek olunmaktadır.

Ses-Ver

TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen Ses-Ver teknolojisi enkaz altındaki insanların seslerini çevresel etkilerden arındırarak yükseltmekte ve enkaz altındaki canlılığı tespit etmektedir.
Deprem sonrası geçen her saniye bir canın kurtarılması için çok önemli iken enkaz altında bekleme süresi uzadıkça süreç daha da kritikleşmektedir. Arama kurtarma ekipleri, enkazdan gelecek en ufak bir çıtırtıyı can kulağıyla dinlemektedir. Açlık, susuzluk ve enkaz altında bulunmanın getirdiği çaresizlik enkaz altında kalanların gücünü azaltmakta ve sesini kısmaktadır. Her ne kadar sessizliğin sağlanması için tüm yardım çalışmaları duraklatılsa da ortam gürültüsü sağlıklı iletişimi engelleyebilmektedir.
Kurtarma ekiplerinin “Ses Ver” veya benzer çağrılarına gelebilecek yanıtların uygulama üzerinde kaydedilmeye başlanması neticesinde ortam gürültüsü elimine edilerek sadece insan sesine odaklanılmaktadır. Arama kurtarma ekipleri bu uygulama sayesinde enkaz altında bekleyen mümkün olan en fazla sayıdaki depremzedeye ulaşabilmektedir.

SMAnaliz

Deprem anları insanlarımızın bir araya gelerek yaşanan felaketin olumsuzluğunu en aza indirmek için hep beraber dayanışma gösterdiği zamanlardır. İnsanımızın bu iyi niyeti, bazı münferit art niyetli insanlar tarafından da suiistimal edilmektedir. Özellikle sosyal medyada paylaşılan sahte yardım hesapları, sahte bağış kampanyaları ile sıklıkla karşılaşılmaktadır. TÜBİTAK BİLGEM, geliştirdiği kritik teknolojiler ile can sağlığına odaklandığı gibi art niyetli insanların dolandırıcılık faaliyetlerine de müsaade etmemektedir. Sosyal medya analizlerimiz sayesinde sahte IBAN bilgileri, sahte yardım kampanyaları tespit edilmekte ve iyi niyetli insanlarımızın suiistimal edilmesine müsaade edilmemekte ve nihayetinde yapılan yardımlar yerini bulmaktadır.
SMAnaliz platformu ile sosyal medya uygulamalarında paylaşılan görseller, belirli aralıklarla taranarak toplanmaktadır. Toplanan bu görseller, metinleştirilerek analiz edilmekte, dolandırıcılık faaliyetleri tespit edilmekte ve ilgili mercilere raporlanmaktadır.

 

14.02.2023