TÜBİTAK BİLGEM, Ankara YHT Garı Sinyalizasyon Sistemlerini Geliştiriyor

-A +A

2016 yılı içinde tamamlanacak olan yeni Ankara Yüksek Hızlı Tren (YHT) Garı’nın sinyalizasyon sistemleri TÜBİTAK BİLGEM Bilişim Teknolojileri Enstitüsü (BTE) tarafından geliştiriliyor. TCDD ve TÜBİTAK BİLGEM arasında 19 Kasım 2015 tarihinde imzalanan proje sözleşmesine göre; Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı Anklaşman Sistemleri ve Trafik Kontrol Merkezi TÜBİTAK BİLGEM tarafından özgün biçimde geliştirilerek devreye alınacak ve projenin saha uygulamaları TCDD kaynakları ile yürütülecek.

Ankara YHT Garı; hızlı trenler, konvansiyonel yolcu trenleri, yük trenleri ve banliyö hatlarını içerecek ve günlük 250’nin üzerinde tren seferi ve günlük yüz bin yolcu sayısı ile Türkiye’nin en yoğun tren trafiğine sahip garı haline gelecek.

TCDD ve TÜBİTAK BİLGEM’in işbirliği ile yürütülmekte olan YERLİSİNYAL projeleri ile uzun yıllardır yurt dışı firmalar tarafından sağlanan demiryolu sinyalizasyon sistemleri yerli kaynaklar ile karşılanabilecek. Ayrıca, bu projeler sayesinde Türk Mühendislerince geliştirilen sistemlerin sahada yaygın kullanım şansı bulduğu, emniyet ve işlevsellik anlamında da yabancı benzerlerinden eksikleri olmayan bu sistemlerin ülkeye önemli düzeyde katma değer sağlamakta olduğu ifade ediliyor.  

Türkiye’nin en yoğun tren garının sinyalizasyonu için TÜBİTAK BİLGEM sistemlerinin seçilmiş olması TCDD’nin YERLİSİNYAL sistemlerine duyduğu güvenin önemli bir göstergesi olarak görülüyor. TCDD’nin 2023 yılı hedefleri arasında yer alan “tüm demiryolu hatlarının sinyalizasyonunun tamamlanması” hedefinin önemli oranda yerli katkı ile gerçekleştirilmesi için TÜBİTAK BİLGEM devam eden ve yeni başlayacak sinyalizasyon projelerinde TCDD’nin yanında yer almaya devam edecek.

TÜBİTAK BİLGEM Ankara YHT Garı çalışmaları haricinde TCDD için yürütülen iki ayrı proje kapsamında, Afyon-Denizli-Isparta ve Ortaklar-Denizli bölgelerinde toplam 500 km uzunluğundaki demiryolu hattının sinyalizasyon sistemlerini de yerli imkânlarla geliştiriyor. Raylı sistemlerin en önemli halkalarından biri olan sinyalizasyon sistemlerinin hem yurt içindeki ihtiyacının karşılanması, hem de yurt dışına açılması amacıyla TÜBİTAK BİLGEM’deki Ar-Ge çalışmaları artan bir tempoda devam edecek.

YERLİSİNYAL projelerinin en önemli halkası haline geleceği değerlendirilen Ankara YHT Garı projesinin 2016 yılı ortasında tamamlanması hedefleniyor.

22.12.2015