TÜBİTAK BİLGEM 1. Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi'ne Katıldı

-A +A

TÜBİTAK BİLGEM, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliğiyle Türkiye Belediyeler Birliği(TBB) tarafından Ankara ATO Congresium’da düzenlenen 1.Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre & Sergisi’ne katıldı.

Şehir planlamaları ve akıllı şehirler konularıyla ilgili çalışan yerli ve uluslararası alandan yöneticileri ve uzmanları bir araya getiren programın açılış konuşmaları T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin tarafından yapıldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: ”TÜRKİYE AKILLI ŞEHİRLER KONUSUNDA DÜNYA’NIN ÖNDE GELEN ÜLKELERİ ARASINDA YER ALIYOR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kongrenin açılış konuşmasında Türkiye’nin “akıllı şehir” konusunda yaptığı çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundu. Akıllı şehircilik ve bu konuya geçiş sürecinin sürdüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı “Akıllı şehir uygulamalarını, bölgesel ve ulusal bir ölçekte gerçekleştirmek için tüm illerimizin birbirine entegre olduğu yeni bir sistemi hayata geçiriyoruz. Şehirlerimizin acil ihtiyaçlarına odaklanıyor, her şehrin kendine özgü akıllı şehir stratejilerini geliştiriyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca çağın ötesine geçemeyen şehirlerin cazibelerini yitirmeye mahkum olduklarını söyledi.

BAKAN VARANK: “AKILLI ŞEHİRCİLİK VE BELEDİYECİLİK BİR VİZYON MESELESİDİR”

Törende bir konuşma yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, belediyecilik ve şehirciliğin bir vizyon meselesi olduğuna dikkati çekerek, akıllı şehirciliğin enerji yönetimi, sıfır atık, perakende ticaret, ulaştırma, güvenlik, eğitim ve sağlık gibi pek çok alanda yenilikçilik sunduğunu ifade etti.

Yapılan son analizlere göre, akıllı şehir çözümlerinin, önümüzdeki 10 yılda en az 20 trilyon dolarlık yeni bir ekonomi oluşturacağına da dikkati çeken Varank, "Dolayısıyla nesnelerin interneti, büyük veri, yapay zeka, otonom araçlar ve enerji depolama gibi alt teknolojiler de topyekün bir entegrasyonun sağlanması gerekiyor. Farklı alanlardan akan verinin işlenmesi, gerçek zamanlı şekilde şehrin dijital ağına yansıtılması, küçükten büyüğe çok sayıda cihazın birbiriyle konuşması şart." dedi.

TÜBİTAK BİLGEM STRATEJİ VE EYLEM PLANI KAMUOYUYLA PAYLAŞILDI

TÜBİTAK BİLGEM YTE organizasyonda “Akıllı Şehirler Strateji ve Eylem Planı” ile bilgi verdi. Bu kapsamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ortak sürdürülen çalışmalar ve yapılan iş birlikleri sonucunda ortaya çıkartılan çalışma modeli ziyaretçilerle paylaşıldı.

Organizasyonda ayrıca TÜBİTAK Başkanı Prof.Dr.Hasan Mandal ile Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin arasında “Olgunluk Değerlendirme ve Uygulama İşbirliği Protokolü” imzalandı.

 

           

Fotoğraflar

17.01.2020