Pasaport ve Sürücü Belgelerinde Yeni Dönem

-A +A

28 Mart 2018 tarihinde saat 10:00 da Ankara JW Marriott Otel’de Pasaport ve Sürücü Belgelerine ilişkin iş ve işlemlerin devir töreni gerçekleştirilmiştir. TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Hacı Ali Mantar’ın davet edildiği etkinliğe TÜBİTAK BİLGEM’i temsilen UEKAE Müdür Yrd. Oğuz Sevinç ve UEKAE E-Kimlik Uygulamaları Bölüm Yöneticisi Oktay Adalıer katılmıştır.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2 Nisan 2018 itibarıyla 2. Nesil yeni Pasaportların ve Ehliyetlerin Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından değil Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verileceğini ifade etmiştir. Vatandaşlarımızın artık kimlik, ehliyet ve pasaport için artık Nüfus Müdürlüklerine müracaat ederek temin edeceklerini ve ilave belgelere ihtiyaç kalmadan bu süreçleri işleteceklerinin altını çizmiştir.

İçişleri Bakanı projenin paydaşlarına katkılarından dolayı teşekkür etmiştir. Özellikle TÜBİTAK BİLGEM’in 2.nesil pasaport projesi için geliştirdiği yazılımlar sayesinde projenin  yerli ve milli teknolojiler kullanılarak gerçekleşmesinden dolayı  TÜBİTAK BİLGEM’e ayrıca teşekkürlerini bildirmiştir. Projede TÜBİTAK BİLGEM tüm projenin Sistem Mühendisliğini ve koordinasyonunu yaparak hedeflenen tarihte projenin  kullanıma  hazır hale gelmesini sağlamıştır. Ayrıca Pasaport Kişiselleştirme Sistemi (PYS) ve elektronik sertifika yönetim yazılımları  tamamen yerli imkanlarla geliştirilmiş olup tüm pasaportlar endüstriyel makinelerde dünya standartlarında en yüksek güvenlik seviyesinde kişiselleştirilmektedir.

TÜBİTAK BİLGEM bundan sonra da kritik teknolojilerin yerli imkanlarla yapılmasında Kamu ve Özel Sektör  kuruluşlarına hem bilgi birikimi hem de bu bilgi birikiminin kazandırdığı  yetkinliklerle destek vermeye devam edecektir.

Fotoğraflar

08.05.2018