Milli Teknoloji Geliştirme Altyapıları Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Katıldığı Törenle Açıldı

-A +A

Milli Teknoloji Geliştirme Altyapıları Açılış Töreni, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank'ın katılımlarıyla 31 Ekim 2018 tarihinde Ankara’da TÜBİTAK SAGE Yerleşkesinde gerçekleştirildi. TÜBİTAK BİLGEM üst yönetiminin de katıldığı organizasyonda Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Savunma Sanayii Başkanı Prof.Dr. İsmail Demir, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler de hazır bulundu.

TÜBİTAK BİLGEM, TÜBİTAK SAGE VE TÜBİTAK UZAY’IN TEKNOLOJİLERİ SERGİLENDİ

TÜBİTAK UZAY’a bağlı OPMER’de düzenlenen etkinlik Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın alana gelmesiyle başladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank ve TÜBİTAK Başkanımız Prof.Dr. Hasan Mandal tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı, OPMER’de TÜBİTAK UZAY’ın ürünlerine dair incelemelerde bulundu. TÜBİTAK SAGE ve TÜBİTAK BİLGEM’in teknolojileri hakkında bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a lazer atış teknolojisi kullanılan ARMOL aracının sunumu yapıldı. ARMOL’ü dikkatle inceleyen Cumhurbaşkanı, daha sonra konuşma yapacağı alana geçti.

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN TALİMATIYLA YÜKSEK GÜÇLÜ LAZER SİSTEMİ ATIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,TÜBİTAK BİLGEM tarafından yürütülen "Yüksek Güçlü Lazer Sistemi" kısa adıyla "Işın Projesi"nin yerli imkânlarla üretilen bir lazer sistemi olduğunu ve yüksek isabet oranıyla hedefler üzerinde büyük başarı sağladığını vurguladı. Bu konuda Türkiye’nin ileri bir teknolojiye sahip olduğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı,  "Elektrik enerjisiyle mühimmatsız çalışan, atım maliyeti düşük, lazer silahlarımız kendi mühendislerimiz tarafından tasarlandı, üretildi ve test aşamasına getirildi. İlk prototipte yurt dışından tedarik edilen lazerler, proje kapsamında millileştirildi. Ülkemiz, savunma uygulamalarına uygun kilovat üzeri lazer yapan ülkeler arasına girdi. İlk denemelerde yüksek başarı sağlayan sistem önümüzdeki dönemde hava araçlarında ve gemilerde kullanılabilir hale gelecek" diye konuştu.

Erdoğan daha sonra Kırıkkale'ye canlı yayınla bağlanarak Işın Projesi Lazer Silah Sistemi testini başlattı. Testin geri sayımının ardından, 1,5 kilometre mesafe ve 3 milimetre kalınlığındaki çelik mühimmata benzer silindir hedef imha edildi. Testin başarılı geçmesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan emeği geçen herkese tebriklerini iletti. 

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI MUSTAFA VARANK: “SAVUNMA SANAYİİNDE YERLİLİK ORANINI %65’İN ÜZERİNE ÇIKARMAYI BAŞARDIK

Organizasyonda konuşma yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, en büyük yerlileşme hamlesini savunma sanayisinde yaparak, yerlilik oranını yüzde 65'in üzerine çıkardıklarını belirtti. "Elbette bu oranla yetinmeyecek, geliştirdiğimiz ürün ve teknolojilerle, inşallah pek çok ülkenin gıptayla takip ettiği yeniliklere de imza atacağız" diyen Bakan Varank, konuşmasında, savunma, havacılık ve uzay teknolojilerinde Türkiye açısından tarihi bir gün yaşandığını ve bu alanları, yerli sanayinin katma değerli üretim ve Ar-Ge altyapısını geliştirmek için önemli bir fırsat olarak gördüklerini söyledi.

"81 İLDE 100 DENEYAP TEKNOLOJİ ATÖLYESİ KURACAĞIZ”

Ekonomik yapının en önemli bileşeninin beşeri sermaye olduğunu dile getiren Bakan Varank, Türkiye'yi muasır medeniyetler seviyesine taşımada en önemli görevlerinden birinin de geleceğin bilim insanlarını ve teknoloji girişimcilerini bulmak olduğunu ifade etti. Mustafa Varank, çocuklar ve gençlerin benzersiz hayal güçlerini ortaya koymalarını istediklerine de işaret ederek şöyle konuştu: "Dene-yap Teknoloji Atölyeleri işte tam da bu amaca hizmet ediyor. Atölyelerde ortaokul ve lise öğrencilerimizin, robotik, kodlama, nanoteknoloji, siber güvenlik, nesnelerin interneti, tasarlayarak üretim, mobil uygulama ve yapay zeka gibi çeşitli alanlarda eğitim almasını, projeler geliştirmesini hedefliyoruz. Bakanlığımız, TÜBİTAK, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı iş birliğiyle 81 ilde 100 Deneyap Teknoloji Atölyesi kuracağız. Yer tespitlerini tamamlayarak çalışmalara başladık, 2019 yılında 30 ilimizde bu atölyelerin hizmete açılmasını planlıyoruz."

TÜBİTAK BAŞKANI PROF.DR.HASAN MANDAL “TÜRKİYE ARTIK KENDİ TEKNOLOJİSİNİ KENDİSİ ÜRETİYOR”

Açılış töreninde konuşma yapan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, “Öncelikle bilim ve teknolojiye verdikleri sürekli ve güçlü destek için Kurumumuz adına Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunuyoruz.” dedi. Hasan Mandal ayrıca Milli Teknoloji Geliştirme Altyapıları Açılış Töreni kapsamında birbirinden önemli, kritik ürünlerin testlerini gerçekleştireceklerini, teknoloji ile bütünleşen tesislerin açılışını ve millî mühimmatların teslimatını yapacaklarını belirtti.

Türkiye’nin 2023 yılında Dünya’nın en büyük 10 ekonomisi arasında yer alabilme hedefi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Hasan Mandal, “ Bu hedef doğrultusunda TÜBİTAK olarak desteklerimizin sadece kapasite oluşturma ile yeterli olmayacağı, bunun mutlaka teknoloji odaklı ürün ve hizmetlere dönüşmesi gerektiği bilinci ile destek programlarımızı yakın zamanda yeniledik.”dedi. Bu programların geliştirilmesi sürecini de ilgili paydaşların görüşlerini alarak istişare ile gerçekleştirdiklerini de vurgulayan Prof. Dr. Mandal, gelinen aşamada bu programlara çok yoğun bir ilgi ve sahiplenme olduğunu sözlerine ekledi.

 

Fotoğraflar

02.11.2018