Lise Öğrencileri için Düzenlenen Kriptoloji Yaz Okulu 2019 Gerçekleştirildi

-A +A

TÜBİTAK BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen “Lise Öğrencileri için Kriptoloji Yaz Okulu” etkinliği TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi.

Türkiye’nin farklı liselerinde başarılı olarak eğitimlerine devam etmekte olan 36 başarılı öğrencinin katıldığı program beş gün sürdü.

KRİPTOLOJİ VE BİLGİ GÜVENLİĞİ ALANLARI ANLATILDI

Kriptoloji Yaz Okulu’nda katılımcı öğrencilere kriptoloji, siber güvenlik ve bilgi güvenliği gibi ülkemiz için önem arz eden hususlar anlatıldı.

Temel şifreleme tekniklerinden başlayarak dizi ve blok şifreleme, açık anahtar şifreleme metotları, kriptografik protokoller ve güvenli yazılım gibi konuların işlendiği eğitimlerde uygulamalı çalışmalar gerçekleştirildi. Uygulama alanları ve örneklerin de ele alındığı eğitimlerde BİLGEM yürütmekte olduğu projeler ve çalışmalar hakkında da öğrencilere geniş bilgiler verildi.

Kriptoloji Yaz Okulu’nda öğrencilerin kapsamlı dersler almalarının yanında konuları daha iyi anlayabilmeleri için eğitici oyun aktiviteleri de gerçekleştirildi.

KATILIM SERTİFİKALARI BİLGEM BAŞKANI’NDAN

Kriptoloji Yaz Okulu 19’un öğrencileri eğitimlerinin son gününde BİLGEM Başkanı Prof.Dr. Hacı Ali Mantar ile TÜSSİDE’de bir araya geldi.

BİLGEM Başkanı öğrencilerle deneyimlerini paylaşarak uzunca sohbet etti ve katılım sertifikaları verdi.

TÜBİTAK KRİPTOLOJİ YAZ OKULU NEDİR?

Kriptoloji üzerinde çalışmak isteyen, yetenek, kabiliyet ve sorumluluk sahibi öğrencilere bu konunun tanıtılması ve alan üzerindeki farkındalığın arttırılması amacıyla her yıl lise ve üniversite düzeyinde öğrenciler BİLGEM UEKAE tarafından düzenlenen Kriptoloji Yaz Okulu’na kabul edilmektedir.

Bu eğitimlerle bu yönde çalışacak öğrenciler arasında kriptoloji alanında ihtiyaç duyulan sinerji yaratılmaktadır. Bu çalışmaların ayrıca öğrenciler arasındaki artan farkındalığın, akademik ve endüstriyel profesyonel olarak çalışan insan gücü oluşumuna katkı sağlaması da hedeflenmekte ve Türkiye’nin bu yöndeki çalışmalarındaki insan gücünün yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

Fotoğraflar

11.07.2019