Kritik Tesislerin Çevre Güvenliğinde Fiber Optik Tabanlı Güvenlik Sistemleri Kullanılacak

-A +A

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu, Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (TÜBİTAK BİLGEM) ile SAMM Teknoloji’nin ortak çalışmalarıyla geliştirilen fiber optik tabanlı çevre güvenliği sistemi, güvenlik açısından önem taşıyan kritik tesislerin korunmasında kullanılacak.

Korunacak alan yer altına/çit üzerine döşeli fiber optik kabloyla taranıyor

Fiber Optik Tabanlı Akustik Algılayıcı Sistem (FOTAS) kapsamında yer altına / çit üzerine yerleştirilen optik kablolar akustik birer hassas sensöre dönüştürülüyor. Böylece sistemin döşeli bulunduğu hatta meydana gelen mekanik hareketler akustik olarak algılanabiliyor.

Sistem derin öğrenmeli yapay zeka sayesinde koşma, tırmanma, sürünme, zıplama gibi farklı hareketleri sınıflayabiliyor. Kapalı devre televizyon kameralarıyla da birlikte çalışabilen sistem, acil bir durumda ilgili bölgedeki kameraya anında bağlanabiliyor.

10 ve 50 kilometreye kadar algılama yapabiliyor

Sistemin şimdiye kadar 10 ile 50 kilometreye kadar algılama yapabilecek iki modeli geliştirildi, sismik veri alımında kullanılması üzerine çalışmalar da devam ediyor.

Çamlıca Radyo ve Televizyon Kulesi ile Bilişim Vadisi’ni koruyor

Proje kapsamında geliştirilen sistem yüksek güvenlik gerektiren İstanbul Çamlıca Radyo ve Televizyon Kulesi ile Gebze’de bulunan Bilişim Vadisi’nde kuruldu. Böylelikle ilgili hattın güzergahı boyunca oluşan izinsiz geçiş girişimleri ve yetkisiz kazılar gibi her türlü hareket anında tespit edilebiliyor.

Sistemin kısa zaman içerisinde demir yolları ile İGDAŞ gibi noktalarda da kurulumu yapılacak.

14.04.2021