Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST Azerbaycan Sona Erdi

-A +A

26-29 Mayıs tarihleri arasında ilk kez Türkiye dışında, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen TEKNOFEST sona erdi. 4 gün süren festivalde TÜBİTAK BİLGEM’in geliştirdiği teknolojiler ziyaretçiler tarafından büyük ilgiyle karşılandı. 

Teknolojinin ilerlemesiyle sanal gerçeklik olgusunun gelişmesi ve Metaverse kavramının hayatımıza girmeye başlamasıyla, bu alanda yaptığımız çalışmaları katılımcılarımıza sunmak ve bir deneyim yaşatmak amacıyla standımızdaki etkinliklerin ana teması olarak Metaverse’ü seçtik. “Metaverse Avatarı Oluşturma Kabini”nde oluşturulan avatarları ile fotoğraf çektiren katılımcılar farklı bir deneyim yaşadılar.

‘’Gerçek hayattaki nesneleri ve yüzeyleri, ekran üzerinde ilgili görsellere dokunarak hissedebilir miyiz?’’ sorusunu teknik olarak cevaplamayı amaçlayan bilim dalı olan dokunum (haptics) teknolojisini ilk kez bir festivalde görücüye çıkardık.

Dokunum teknolojisinin uygulama alanı olarak geliştirdiğimiz "dokubul ekran", bu alanda önemli bir potansiyele sahip. Bu cihaz sayesinde gerçek nesnelerin yüzeylerini, onların resimlerine ekran üzerinde dokunarak hissedebilen katılımcılar bir timsahın sırtına dokunarak gerçek bir timsaha dokunma hissini yaşadılar; Azerbaycan fiziki haritasına dokunarak, dağları, nehirleri ve ovaları hissettiler.

TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen katlanabilir metal mayın dedektörü ‘’OZAN’’ ile özel kum havuzunda metal hatıra parası arayan katılımcılar hem eğlendiler hem de geliştirdiğimiz ileri teknolojileri deneyimlediler.

01.06.2022