CeBIT Bilişim Eurasia 2011

-A +A

Milli işletim sistemi PARDUS2011.2 Cervus elaphus ve Kurumsal 2 sürümlerinin denenebileceği bir alan yaratıp meraklılara canlı deneyim sunmasının yanı sıra bu yıl pek çok farklı alanda da uygulanabilirliği açısından ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başardı.

Fatih Projesi kapsamında kullanılacak olan bilgisayarlar, akıllı tahtalar, tabletler, konusunda PARDUS’un neler yapabileceği konuşuldu. Geliştiricilerin fuar için özel hazırladığı PARDUS ile çalışan akıllı tahta, standımıza uğrayan ilgili ve meraklı eğitimciler tarafından ilgiyle denendi.

TRAC (Telsiz ve Radyo Amatörleri Cemiyeti) ve TÜBİTAK işbirliği ile PARDUS üzerinde çalışan amatör telsizcilik yazılımları sergilendi.

PARDUS üzerine kurulmuş oyunların oynanabileceği oyun köşesi de genç ziyaretçileri misafir etti. Sanatsal yaklaşımları, teknolojik yeniliklerle, kullanılabilir ürünlere dönüştüren Nerdworking’in de eşlik ettiği fuarda beden ve hareket kontrollü sistemler üzerine uzmanlaşan programcılardan oluşan SigmaRD’nin herhangi bir alıcı takmadan el hareketlerini detaylı bir şekilde bilgisayara aktaran ve PARDUS üzerinde geliştirilen sistemlerinin de tanıtımı yapıldı.

Akıllı Kart İşletim Sistemi (AKİS) bölümünde e-devlet uygulamalarından e-kimlik ve e-pasaportuygulamaları tanıtıldı, AKİS’in çalışma sistemi hakkında ayrıntılı bilgi verildi. 

Tübitak MAM (Marmara Araştırma Merkezi) ve MAM’a bağlı, Çevre, Enerji, Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji, Gıda, Kimya, Malzeme, Yer ve Deniz Bilimleri enstitülerinin yetenek ve altyapıları ile proje, ürün ve hizmetleri hakkında ziyaretçilere bilgi verildi. 

07.10.2011