BİLGEM ve HAVELSAN arasında Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi İşbirliği Anlaşması

-A +A

TÜBİTAK BİLGEM ve HAVELSAN arasında Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi (GİS) İş Birliği Projesi Çerçeve sözleşmesinin imza töreni, TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımlarıyla imzalandı.

Yerli ve Milli Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi, kritik alanlarda yerli teknolojinin ve yerli yazılımın beyni niteliğinde olacak. Bu işletim sistemi;

  • Emniyet kritik sistemlerdeki dışa bağımlılığın asgari seviyeye indirilmesine
  • Sızmalara ve müdahalelere karşı kendimizi tam olarak güvende hissetmemize
  • Sistemler üzerinde tam hâkimiyet kurulmasına, bilinmeyen arka kapılar ile sistem bilgilerinin izinsiz kullanımının engellenmesine imkân veriyor.

Sözleşmeyle; GİS ‘in yurt içi ve yurt dışındaki tanıtımı, yaygınlaştırılması, pazarlanması, satışı, eğitimleri, kart destek paketlerinin geliştirilmesi, saha desteği, bakım ve idame faaliyetleri ile ilgili hakları da HAVELSAN’a lisanslandı. HAVELSAN ayrıca ara katman seviyesine eklenecek yeni yeteneklerin ve özeliklerin geliştirilmesine de katkı verecek.

TÜBİTAK BİLGEM Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi üzerindeki ARGE çalışmalarına devam edecek.

TÜBİTAK BİLGEM  ile HAVELSAN’ınyapmış olduğu bu iş birliği, başta savunma ve havacılık olmak üzere pek çok kritik teknoloji alanının yerli ve milli yazılım temelli gelişmesine hizmet edecek.

GERÇEK ZAMANLI İŞLETİM SİSTEMİ (GİS) NEDİR?

Bilgisayar donanımları üzerinde birden fazla karmaşık fonksiyonun icra edilebilmesi için işletim sistemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. İşletim sistemleri, bilgisayar donanımının fonksiyonlar arasında paylaşımlı olarak kullanılmasına imkân sağlar.

Donanım üzerinde çalışacak fonksiyonların çalışma zamanı açısından kritikliği söz konusu olduğunda gerçek zamanlı işletim sistemlerinde çalışılması gerekmektedir.  Bu anlamda gerçek zamanlı işletim sistemleri klasik işletim sistemlerine kıyasla, fonksiyonların, tanımlanmış zaman ve sırada belirleyici olarak güvenilir şekilde çalışmasına olanak sağlar.

GİS'İN KULLANILABİLECEĞİ SEKTÖRLER

Fonksiyonları tanımlanmış zaman ve sırada olması nedeniyle gerçek zamanlı işletim sistemleri; Savunma, Havacılık, Uzay, Otomotiv, Raylı Ulaşım, Nükleer Enerji Santralleri, Tıp Elektroniği ve daha birçok emniyet kritik sektörde hizmet veriyor ve gömülü bilgisayarlarda işletim sistemi olarak kullanılıyor.

Hâlihazırda TÜBİTAK BİLGEM, TÜBİTAK SAGE, İLTAREN, ASELSAN, TUSAŞ ve TEI ile birçok yerli ve milli projede çalışmalar devam etmekte.

SİBER GÜVENLİK VE GİS

GİS’in yerli ve milli bir sistem olması, kullanıldığı tüm sistemlerdeki siber güvenlik tedbirleri bakımından da kritik öneme işaret etmekte.

Video

TÜBİTAK BİLGEM ve HAVELSAN arasında Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi İşbirliği Anlaşması

10.08.2020