Teknolojiler ve Çözümler

-A +A

KGHS / Kesintisiz ve Güvenli Haberleşme Sistemi

Amaç;

Afet ve acil durum sırasında, öncesinde ve sonrasında, pilot bölgelerde

  • Afet ve acil durumlarda görev alacak kurum ve kuruluşların koordineli bir şekilde görevlerini yerine getirmesi
  • Haber alma ve yayma sistemi, ikaz ve alarm sistemi, erken uyarı sistemleri ve benzeri sistemlerin iletişimini sağlamak için kesintisiz ve güvenli haberleşme alt yapısının geliştirilmesi amaçlanmıştır.

ÖZELLİKLER

PLANSİS / Afet ve Acil Durum Planları Yönetim Planları Takip Sistemi

Afete Hazır Türkiye çalışmaları kapsamında;

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda Afet ve Acil Durum Yönetimi Planlarının web ortamında yönetilmesi projesidir.

Proje kapsamında sistemin geliştirilmesi ve tüm Türkiye’ye yaygınlaştırılması faaliyetleri yapılacaktır.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Planlarının okul sorumluları tarafından hazırlanabilmesi ve güncellenebilmesi, MEB tarafından denetlenebilmesi, AFAD tarafından analiz edilmesi hedeflenmektedir.

 

 

İKAS / İkaz ve Alarm Bütünleşik Sistemi

Halkın, acil durumlarda görev alacak kurumların;
Düşman saldırılarına, KBRN tehlikelerine, Afetlere karşı uyarılmasına yönelik,

  • Haber Alma ve Yayma Sistemi
  • Siren Sistemi
  • Mesajla Uyarı Sistemi

kurulması amaçlanmaktadır.

Mesajla Uyarı Sistemi (MUS)

Halkın afet öncesi, sonrası ve sırasında bilgilendirilebilmesi için cep telefonları ve sosyal medyadan haber yayını yapılabilmektedir.

Avea, Turkcell ve Vodafone Hücresel mesaj ve SMS servisleri kullanılmaktadır.

B3LAB / Safir Devops

Bulut Bilişim ve Büyük Veri Araştırma Laboratuvarı (B3LAB) Safir DevOps çözümü; Safir Bulut üzerinde yazılım geliştirme süreci ve yazılım işletme süreci boyunca gerekli olan ortamları, servisleri ve araçları yazılım geliştirme&yazılım işletme ekiplerinin hizmetine sunarak yazılım projelerinde DevOps faaliyetlerinin hızlı ve sorunsuzca işletilmesini sağlamaktadır.

Safir DevOps süreci dahilinde aşağıda yer alan çözümler sunulmaktadır:

B3LAB / Safir Bulut

Bulut Bilişim ve Büyük Veri Araştırma Laboratuvarı (B3LAB) Safir Bulut çözümleri ile kullanıcılarına güvenli, esnek, yüksek erişilebilikli, ölçeklenebilir ve yönetimi kolay bir bulut bilişim altyapısı sunmaktadır. NASA ve Rackspace tarafından geliştirilen açık kaynaklı OpenStack Pike sürümünü temel alan Safir Bulut üzerinde, standart altyapı hizmetlerinin yanı sıra platform servisi ve yazılım servisleri sağlanabilmekte, kurumların ihtiyaçları doğrultusunda özelleştirilmiş servisler geliştirilebilmektedir.

Safir Bulut çözümleri kapsamında aşağıda yer alan servisler sunulmaktadır:

B3LAB / Safir Zeka

Bulut Bilişim ve Büyük Veri Araştırma Laboratuvarı (B3LAB) Safir Zeka çözümü ile; yazılım geliştiricilere, veri bilimcilere ve son kullanıcılara
makine öğrenim & derin öğrenim çalışmalarında ihtiyaç duydukları araçları, kütüphaneleri, model ve servisleri sağlayan bir ortam sunmaktadır.

OZAN / Katlanabilir Mayın Dedektörü

OZAN, güvenlik kuvveti personelinin sınırötesi ve sınır içi intikal bölgelerinde mayın/EYP aramasını hızlı, kolay ve yüksek doğrulukla yapabilmesi için geliştirilen aşağıdaki özelliklere sahip katlanabilir metal dedektörüdür:

▪ Hızlı Kurulum
▪ Hafif Tasarım
▪ Kolay Kullanım
▪ Ergonomik/Katlanabilir
▪ Gelişmiş Toprak Dengeleme

Tasarımın patentleme işlemleri resmi olarak devam etmektedir.

ETMTS-3 (ALPER) / Elde Taşınabilir Mayın Tespit Sistemi-3

ETMTS-3, Metal Dedektörü (EMI) ve Yere Nüfuz Eden Radar (GPR) algılayıcılara sahip, askeri şartlarda çalışabilen üçüncü nesil elde taşınabilir mayın/EYP tespit sistemidir. ETMTS-3 tümleşik yapıda sağlam, hafif ve ergonomik olarak tasarlanmıştır. EMI ve GPR algılayıcıları ayrı ayrı ya da eşzamanlı çalışabilmektedir. Sadeleştirilmiş kullanıcı arayüzü ile operatöre kolay bir kullanım sağlamaktadır. Sistem, LCD ile ya da LCD’siz kullanabilmektedir. Gömülü cismin 2B kesit görüntüsünü gerçek zamanlı olarak LCD ekranda operatöre aktarır.

Sayfalar

RSS - Teknolojiler ve Çözümler beslemesine abone olun.