Laboratuvarlar

-A +A

Mayın ve El Yapımı Patlayıcı Karşı Tedbirleri Test ve Araştırma Merkezi – MEKTAM

Mayın ve el yapımı patlayıcılar (EYP) ülkemiz için önemli bir tehdit oluşturmaktadır. Ulusal ve bölgesel anlamda bir mayın/EYP tespit test altyapısı olarak hizmet vermek ve ilgili teknolojiler üzerinde araştırma yapmak amacıyla “Mayın ve El Yapımı Patlayıcı Karşı Tedbirleri Test ve Araştırma Merkezi – MEKTAM” 2015 yılında TÜBİTAK Gebze Yerleşkesinde kurulmuştur. 

Blokzincir Araştırma Laboratuvarı

BİLGEM’de Blokzincir

Kamu ve özel kurum/kuruluşların ihtiyaçlarına istinaden, blokzincir teknolojilerinin altyapısı, kurulumu, güvenlik ve mahremiyet analizi, iş modelleri, kitle fonlama yaklaşımları ve muhtelif teknik detayları üzerine Ar-Ge faaliyetlerini icra etmek üzere, BİLGEM UEKAE Matematiksel ve Hesaplamalı Bilimler Biriminin altında Blokzincir Araştırma Laboratuvarı (BCLabs) kurulmuştur.

KDTM / Konuşma ve Dil Teknolojileri Laboratuvarı

Yapılan Çalışmalar ve Görevler

TÜBİTAK BİLGEM BTE çatısı altında bulunan, ISO ve NATO tarafından onaylı yarı-yansımasız akustik kayıt ve test odaları RW-TÜV tarafından sertifiye edilmiş Türkiye’nin ilk ve tek “Ses ve Konuşma Teknolojileri Değerlendirme” altyapısı olarak dikkat çekmektedir.

Altyapıda, her biri özel yalıtımlı yarı-yansımasız 2 akustik kayıt odası (20 ve 18 m²’lik) ile aynı anda 16 deneğin aktif biçimde  değerlendirmeye katılabileceği 91 m²’lik özel yalıtımlı bir dinleyici test odası bulunmaktadır.

Bulut Bilişim ve Büyük Veri Araştırma Laboratuvarı B3LAB

Bulut Bilişim ve Büyük Veri çalışma alanlarında, kamunun ihtiyaçları doğrultusunda, açık kaynak kodlu ve güvenli çözümler üretmek için Ar-Ge faaliyetleri yürütülmektedir. Bulut Altyapı, Bulut Depolama ve Büyük Veri teknolojileri ile ilgili yerli, milli ve güvenli çözümlerin oluşturulması için, 

• İleri düzeyde araştırmaların yapılması, 
• İhtiyaç duyulan ürünlerin yerli kaynaklarla geliştirilmesine öncülük edilmesi,
• Bu alanlarda çalışacak paydaşlar için araştırma yapma ve danışmanlık alma olanaklarının sağlanması hedeflenmektedir.

Biyoelektronik Sistemler Laboratuvarı

BİLGEM UEKAE, bir TÜBİTAK araştırma merkezi olarak, yazılım teknolojileri, veri güvenliği, optik ve (mikro)elektronik alanlarında ileri teknoloji araştırma ve ürün geliştirmede kendisini kanıtlamış bir kurumdur. BİLGEM UEKAE'de, opto/mikroelektronik ve yazılım mühendisliği yetkinlikleri ile kimya-biyoloji-nanoteknoloji uzmanlıkları bir araya getirilerek Biyoelektronik Sistemler Laboratuvarı kurulmuş ve biyosensör / biyoalgılayıcı tabanlı tanı cihazlarının geliştirilebilmesi için çalışmalara başlanmıştır.

RADAR-AGL / Radar Araştırma ve Geliştirme Laboratuvarı

Radar Sistemleri Laboratuvarı’nda radar sistem çözümü, ileri radar sinyal işleme araştırma ve geliştirme çalışmaları, radar tümleştirme ve radar doğrulama geçerleme faaliyetleri yürütülmektedir. Laboratuvarın şu an itibariyle araştırma, uygulama ve sistem geliştirme faaliyetleri Darbe Doppler, FMCW, mm-Dalga, Faz Dizili ve Pasif radarlar konusundadır.

TEKNİK BİRİMLER

RF Araştırma ve Geliştirme Laboratuvarı

RF Araştırma ve Geliştirme Laboratuvarı, mikro dalga ve milimetre dalgada 110 GHz frekans bandına kadar tasarım, geliştirme ve ölçüm kabiliyetine sahip uzman personel ve altyapıdan oluşmaktadır. Laboratuvarda radar, elektronik harp ve haberleşme teknolojilerine yönelik olarak Türk sanayisinin ihtiyacı olan çeşitli projeler sürdürülmektedir.

ÜRÜNE DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ RF TASARIMLARDAN ÖRNEKLER

MEKTAM / Mayın ve El Yapımı Patlayıcı Tedbir ve Test Araştırma Laboratuvarı

MEKTAM, ülkemiz için tehdit oluşturan mayın ve EYP ile teknik mücadelede tespit/teşhis teknolojilerini özgün olarak araştırmak, geliştirmek ve tespit teknolojilerinde Ar-Ge faaliyeti gösteren kurum/kuruluş ve üniversitelere altyapı imkanı sağlamak için kurulmuştur.

KAPALI SAHA TEST ALANI
▪ 6 farklı toprak havuzu (Ebat: 7m × 4m × 2m)
▪ Elde taşınabilir ve araca takılabilir sistem prototiplerini ölçme yeteneği
▪ Hassas ölçüm sistemi

Yarıiletken Teknolojileri Araştırma Merkezi

YİTAL, 1983 yılında yarıiletken teknoloji alanlarında araştırma yapma amaçlı kurulmuştur.

0,25μm 5 metal CMOS ve SiGeC HBT BiCMOS süreçlerini geliştirmekte olan YİTAL, güncel olarak 0,7μm CMOS teknolojisini kullanmaktadır. Üretim süreçlerini özgün olarak geliştiren YİTAL bugünkü konumuna BIPOLAR teknolojisini, 3μm ve 1,5μm CMOS teknolojilerini geliştirerek ve düşük hacimde askeri standartta tümdevre (IC -Integrated Circuit) üretimi gerçekleyerek gelmiştir.

YİTAL / Yarı İletken Teknolojileri Araştırma Laboratuvarı

YİTAL, 10 ve 100 sınıfı 1000 m2 temiz alanı olan TÜBİTAK BİLGEM UEKAE bünyesinde bir yarıiletken teknolojileri araştırma laboratuvarıdır. 1983 yılında kurulmuştur. Entegre devre tasarımı, maske basma, entegre devre üretimi, pul üzerinde test (wafer probing), kılıflama, devre testi ve yaşlandırma süreçlerinin tümünün gerçekleştirilmesini sağlayan altyapıya sahiptir.  0,25 µm 5 metal CMOS ve 0,25 µm 5 metal SiGe teknolojileri YİTAL’in güncel üretim teknolojileridir.

Sayfalar

RSS - Laboratuvarlar beslemesine abone olun.