Sıkça Sorulan Sorular

-A +A

TÜBİTAK BİLGEM nerededir?

TÜBİTAK BİLGEM ’in, Kocaeli Gebze Yerleşkesinde ve Ankara’da faaliyette bulunan birimleri bulunmaktadır. Merkez Başkanlığı Gebze Yerleşkesinde bulunmaktadır.

TÜBİTAK BİLGEM’in faaliyet alanı nedir?

BİLGEM, Bilişim ve Bilgi Güvenliği ve ileri Elektronik alanlarında bilimsel ve teknolojik çalışmalar yürütmektedir. Merkezimiz, yüksek teknoloji alanında ülkemizin rekabet gücünü sürdürülebilir kılacak, özgün ve katma değeri yüksek teknolojiler kullanarak askeri, kamu ve özel sektörden stratejik  işbirlikleri ile disiplinler arası çalışmaları geliştirmeyi misyon edinmiştir. Çalışma alanlarımız şu başlıklarda toplanmaktadır; Bilgi Güvenliği, Kriptoloji, Haberleşme Teknolojileri, Elektronik Harp, Mikro-elektronik, Siber Güvenlik, e-Dönüşüm ve e-Devlet Çözümleri, Lazer Sistemleri, Patlayıcı Tespit Sistemleri, Raylı Ulaşım Sistemleri, Sivil Havacılık, Bio-enformatik, Elektro-optik, Sualtı Savunma Sistemleri, Simülasyon Teknolojileri, yazılım Teknolojileri, Aviyonik Sistemler, Otonom Sistemler, Test ve Değerlendirme. 

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Yaygınlaştırma Projesi'nde son durum nedir?​

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 2012 yılında gerçekleştirilen Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Yaygınlaştırma Projesi ihalesini alan firma, ülke genelindeki ilçe nüfus müdürlüklerinin tefrişatları yenilemiş olup, altyapıları da kimlik kartı kaydına uygun hale getirmiştir. 
 
Ayrıca, yüklenici tarafından Ankara Yenimahalle'de Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü yerleşkesinde Kişiselleştirme Binası inşa edilerek endüstriyel kişiselleştirme ortamı kurulmuştur.

Yüklenici firma tarafından, ihale kapsamına 2 milyon adet T.C. Kimlik Kartı temin edilmiş ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne teslim edilmiştir.
 
TÜBİTAK BİLGEM tarafından da milli olarak geliştirmiş Kimlik Kartı Kişiselleştirme yazılımları Kişiselleştirme Binasına kurularak gerekli entegrasyonlar ve testler tamamlanmıştır.
 
İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından T.C. Kimlik Kartı Yaygınlaştırma Projesi kapsamında T.C. Kimlik Kartlarının dağıtımına başlanması beklenmektedir. 

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Yaygınlaştırma Projesi'nde kullanılmak üzere geliştirilen milli ürünler neler? 

2006-2011 yılları arasında Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile birlikte gerçekleştirilen T.C. Kimlik Kartı Projesi kapsamında TÜBİTAK BİLGEM UEKAE tarafından:

  • Uluslararası standartlar dikkate alınarak T.C. Kimlik Kartı üzerinde bulunacak güvenlik tedbirleri belirlenmiştir. 
  • Milli Akıllı Kart İşletim Sistemi (AKİS) geliştirilmiş ve CC (EAL 4. Seviye güvenlik) onayı alınmıştır.
  • Özgün milli temaslı akıllı kart yongası tasarlanmış ve CC (EAL 5. Seviye güvenlik) onayı alınmıştır.
  • Bir milli elektronik kimlik doğrulama sistemi geliştirilmiştir.
  • Vatandaş tarafından T.C. Kimlik Kartının güvenli bir şekilde kullanılabilmesi için Güvenli Kart Erişim Cihazları (Kurumsal, Bireysel, Kiosk, Mobil) geliştirilmiş, prototip üretimleri yapılmıştır.
  • Milli bir Kart Yönetim Sistemi geliştirilmiştir.
  • TÜBİTAK BİLGEM tarafından daha önce geliştirilen Milli Açık Anahtar Altyapısı bu projede de kullanılacak şekilde revize edilmiştir.

Pardus Projesi’neTÜBİTAK destek veriyor mu? 

PARDUS projesi TÜBİTAK ULAKBİM tarafından devralınarak devam ettirilmektedir.

TÜBİTAK Lazer silah üretmiş doğru mudur?

TÜBİTAK Lazer silah üretmemektedir.

Siber Güvenlik alanında savunma haricinde milli olarak saldırı da yapılıyor mu?

Siber Güvenlik Enstitüsünün etkinlikleri üç başlık altında toplanmaktadır; 
İleri Siber Güvenlik Araştırma-Geliştirme Çalışmaları
Siber Güvenlik Stratejisi Belirleme Çalışmaları
Siber Güvenlik Çözüm Projeleri

Staj ve İş başvurusu nasıl yapılır?

TÜBİTAK BİLGEM ‘in kurumsal web sitesi “bilgem.tubitak.gov.tr” de yer alan Kariyer sekmesinden staj ve iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

TÜBİTAK tarafından geliştirilen gizli projeler hakkında bilgi alabilir miyiz?

TÜBİTAK tarafından geliştirilen projeler hakkında resmi bilgilere web sitesinden ulaşabilirsiniz. Enstitülerimizin web adreslerinde yapılan projelerle ilgili bilgiler paylaşılmaktadır.  Gizlilik gerektiren bilgiler söz konusu olduğunda bunlarla ilgili bilgiler ilgili makamlarca korunmaktadır.

Milli geliştirilen ürünler yurt dışına satılıyor mu? Bunlar bir sorun oluşturmuyor mu?

Milli geliştirilen, özellikle milli kripto algoritması içeren ürünler yurt dışı satılamaz. Gizlilik ve işbirliği anlaşmaları dahilinde istendiği taktirde, 5201 sayılı kanunda ana başlıklar altında belirtilen Kontrole Tâbi Liste kapsamında yer alan kalemlerin üretilmesi ile ihracat ve ithalatına ilişkin izin işlemleri, ancak Millî Savunma Bakanlığı sorumluluğunda ve bilgisi dâhilinde yapılabilmektedir.